Belde popo başlangıcında tüylenme...

Burcu soruyor: 8

Defne'min 4-5 aydır belinde tam popo çizgisinin başladığı yerde çok az bir tüylenme oldu.doğumundan sonra ve takip eden bir kaç ayda böyle değildi.sonradan oluştu..şimdii acaba bu normalmi ?
4-5 sene evvel iş yerinde yediğim yemekten zehirlenince apandisit şüphesiyle karın röntgeninde skolyoz ( Omurganın yanlara doğru "S" veya "C" biçiminde kıvrılmasıdır.) olduğum ortaya çıktı.ama çok ilerlememiş ve fazla kilo almadığım sürece bu şekilde idare edebileceğim kadar hafif.
geçenlerde tv de tesadüf skolyoz konusu konuşulunca kulak kabarttım.Dr. genetik te olabileceğinden bahsediyordu.belirtileri nelerdir diyince,bel bölgesinde tüylenme dedi.çocuklarda çıplak olarak koltuk altından tutup havaya kaldırın ve sırtına omuriliğine bakın belirgin bir eğrilik varmı diye belirtti.bende olduğundan dolayı özellikle kontrol ettik gözle görülür bir eğrilik yok.bu duyduklarımı ve endişelerimi çocuk doktorumuza geçen ayki kontrolümüzde sordum.şu sebeptendir diye bir yorumda bulunmadı.isterseniz bir çocuk ortopedistine gidin gösterin dedi sadece.
içimizin rahat etmesi için mutlaka gideceğiz.ama birde sizlere sormak istedim.bu konu hakkında bilginiz varsa lütfen paylaşırmısınız ?

teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ikicocukannesi

ben ortopedistlere calıstım belli bir sure burcu,

pediatri skolyoz ameliyatı icin satılan medikal malzemeleri de vidaları rotları iyi bilirim. lakin bu ameliyatlar benim bildigim skolyozun derecesi fazla ise yapılıyor, lordotik ve kifotik egimler ciddi ciddi hesaplanıyor. eger belli bir derecenin altında ise kiropraktik tedavi uygulanıyor. bel bolgesi tuylenmesi ile alakalı hicbir sey hatırlamadım bak. arastırmak lazım. içinin rahat etmesi icin bencede bir cocuk ortopesitciye danısın,

hoscakal. 


Burcu

ikiçocukannesi şükür benimkinde ameliyatlık bir durum yok..Defneminde gözle görülür bir eğrilik yok ama sonradan oluşan beldeki tüylenme ve bu duyduklarım kafamı karıştırdı.acaba benzer bir olayı yaşayan varmı diye sormak istedim.mutlaka ortopedist'e götüreceğim kızımı.cevabın için teşekkür ederim.


rabbit

bende de yuzde 5 lik bir skolyoz var ama seni okuyunca bende panik oldum şimdi, eve gidince bir bakıyım dikkatlice oğluma...


Burcu

rabbit evet genetik de olabiliyormuş çok tedbirli olmak lazım..skolyoz ile ilgili herhangi bir tedavi uyguladınmı ? bana dr.umun söylediği yüzmenin iyi geleceği..ama bu yaştan sonra fazla kilo almamam dışında  birşey yapmaya gerek yok dedi.rabbit

valla spor yap dedi doktor exersiz falan verdi ama yapamıyorum vakitsizlikten bazen oğlumu çok taşırsam çok ağrım oluyor, aslında pilates de iyi geliyormuş ama vaktim yok


Burcu

balkopugum bu soruyu sorduktan sonra ortopedi dr.na  götürdüm kızımı..muayene ve röntgen sonucu bişey yok dedi..ama sizin yazdığınızı da bi araştırayım netten..


Burcu

şimdi biraz araştırdım....hala o bölgede tüylenme var.endişelendim şimdi...o zaman gerek görmedi dr. mr 'a..muayene de bi bulgu saptamadı..fazla üstünde durmadık biz de..tekrar bi dr. götüreceğim en kısa zamanda..teşekkürler..


Burcu

öylemi ? biraz anlatırmısınız..ne gibi belirtiler vardı sizde ??


Cevaplamak için Üye ol