Laktoz intoleransında yaklaşım

barok soruyor: 8

oğlum 2 yaşında bir ay önce laktoz intoleransı dendi çocuk doktorumuz tarafından bize laktazm diye bir damla verdi sütüne damlatın dedi , sonra biz bari çocuk gastroentoloğuna götürelim dedik orda alerji testleri falan yapıldı. tam sonuçlar çıkmadı ama laktoz intoleransı yönünde dedi. o da laktozsuz süt verin dedi , çocuk doktorumnuz damlayı verdiğinde ben laktozsuz süt alsak ne olur demiştim o da çocuk için laktoz gerekli beyin gelişimi için demişti. Şimdi gastroentolog da laktozsuz süt verin deyince kafam karıştı aslında , acaba sizlerde böyle bir durumla karşılaçan var mı ? doktorunuzun yaklaşımı ne oldu? ya da 3. bir doktora daha mı götürmeliyim acaba, zira zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemli birşey süt ve bizimki normaal sütü içtiği anda kaka yapıyor 3-5  bu nedenle de iyi yemesine karşın kilo alamıyor .  

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


CokBilmis

Süt içmesi şart değil.

1. Hiçbir hayvani gıda almadan (et, süt, yumurta ve bal) vegan olarak beslenen ve çocuklarını da böyle büyüten aileler var. Çocukların hepsi de cin gibi maşallah :) Bkz. http://veganyasam.blogspot.com/2012/05/acls-yazmda-sozunu-ettigim-facebook.html

Ayrıca Hindistan'da insanların çoğu vejetryandır, hatta Einstein da vejeteryandır. "Et ve süt yemezse beyin gelişimi olumsuz etkilenir" diyenlere bu örnekleri verin bakalım ne cevap veriyorlar?

2. Mutlaka süt vermek istiyorsanız kefir içirin. Ayran içirin. Yoğurt ve peynir yedirin. Bildiğim kadarıyla mayalanmış sütte laktoz intolaransı olmuyor.


nurgulayaz

Merhaba benim oglum su an 5 aylik 15 gundur ishal laktoz intoleransi dendi daha once de sut alerjisi denmisti 2 aydir diyetteyim laktazm damla kullaniyoruz bu surec ne kadar suruyo cocugum ishalden mahvoldu bu yazdigim kacinci site allahaskina tecrubeniz varsa bilgilendirin


bella_donna

diyetle düzeldi şimdi 15 gündür arttıysa mikrobik de olabilir. gaita kültürü yaptırdınız mı? ya da antibiyotik kullandınız mı? antibyotik de laktoz intoleransına sebep olabiliyor. eğer diyete rağmen sürekli şikayet yaşıyorsanız süt dışında bir şeye alerjisi de olabilir. normalde alerji ise diyetle düzelir, laktoz intoleransı zaten ya doğuştan ya çocuklukta daha ileri yaşta ortaya çıkıyor bu aylarda en çok alerji veya antibiyotik kullanımına bağlı geçici olarak çıkıyor onda da damla kullanılıyor. alerjendne uzak durunca bir süre sonra bağırsak tamir oluyor. ama birden ortaya çıktı ise bağırsak enfeksiyonu da olabilir. başka belirtisi var mı? ateş, kusma, meme reddi, kızarıklıki egzama, konak, vs gibi?


Teacher_Mom

Merhaba benim oglum 13 aylık olana kadar hep sancı çekti. Cok gaz problemi yaşadık. Laktoz intoleransi çıktı. 1 ay kadar gündüz normal süt kullandık. Gece yatmadan önce laktozsuz sut icirdim. Ilk geceden etkisini gördü. 1 ay kullandık sadece geceleri 1 biberon laktozsuz süt. Sonra bıraktım gece de gündüz de pınar çocuk içiyor. Gaz problemi çıkmadı. Geceleri uyuyor artık. Ama hiç kilo almıyor. Alerji testleride 4 yaşından önce kesin sonuç vermezmis. Bu arada evde yoktu bakamadım ama en son içim laktozsuz süt almıştık icindekiler kısmında laktoz enzimi yazıyordu diye hatırlıyorum. Zaten laktozu sindirilmis halde var o yuzden biraz tatlı gibi gelebilir tadı. Pınar laktozsuzda da az bir miktar laktoz olduğunu hatırlıyorum. Siz markett3 bir daha bakarsanız iyi olur ona gore karar verirsiniz. Geçmiş olsunbella_donna

laktazm damla emzirirken kullanılır. zaten anne sütünün laktozu inek sütünden daha fazla.  enzim anne sütünü sindirmesi içn veriliyor. ki bebek daha 5 aylıkmış, muhtemelen sadece anne sütü alıyor ki en doğrusu bu zaten.  devam sütleri hem inek sütü bazlı  alerji şüphesinde çok riskli,hem de şeker vardır muhtemelen. anne sütü alan bir bebek için başka süt gerekmez, zaten anne sütü laktoz dolu olduğu için laktozsuz  ürünlerin hiç bir etkisi de olmaz. bir de alerjide de, alerji değil enfeksiyon sonrası veya antibiyotik kullanımına bağlı ise de doktorunuza danışarak probiyotik kullanabilirsiniz.


Teacher_Mom

Nurgulayaz ben asıl soruya baktım tarihe hiç bakmadım. Verdiğim cevap Barok un sorusu için oldu. Sizin bebeginiz 5 aylık benim yorumuma bakmayın siz. Çocuk ishal ise dojtora yeniden gidin bence. Su kaybı oluşmasın. Bol bol kaynamis sogutulmus su içirin. Doktora prebiyotik bakteri kullanımını da sorabilirsiniz. Geçmiş olsun.


nurgulayaz

Verdiginiz cvplar icin tesekkur ederim oglum hic antibiyotik kullanmadi ve sadece anne sutu aliyor ishalinden dolayi henuz ek gidaya bile gecemedik kakasinda alerjiyi destekleyen pozitif degerler oldugunu soyledi doktor. Evet 5 gun emmek istemedi cok istahsizdi su an emiyor sukur doktorun tavsiyesiyle su veriyorum zaten anne sutu alan cocukta su kaybi olmazmis bugun tekrar gotustum doktoruyla duzen laboratuatinda tekrar gaita testi yaptircam. Benim endisem su yonde laktoz intoleransi ise oglum tekrar duzelir mi yani ishali kisa zamanda gecer mi ve kilo alimi eski haline doner mi? 15 gundur gunde 8 e yakin kaka yapiyor laktazm damladan sonra 5 e dustu normalde gunde saatine kadar duzenli bi cocuktu.. ates kusma hic biseyi uok sukur. Ishalden yorgun dusuyor o kadar


bella_donna

doğru diyet yapıyorsanız tabii ki geçer. bu durum alerjiye bağlı ise geçicidir ve bağırsak florası tamir olunca düzelir. ama alerjeni bulamadıysanız veya diyette kaçak varsa laktazm da kullansanız düzelme olmaz maalesef.  kalıcı olan, ikincil olmayan laktoz intoleransı zaten söz konusu değil doktorunuz da alerjiden şüphelenmiş. 


Cevaplamak için Üye ol