Ücretsiz doğum izni

Kudra soruyor: 8

Merhaba,

Ücretsiz iznin belli bir süresini alıp ( örneğin 3 ay) daha sonrasında uzatmak için talepte bulunabiliyor mu? ( 2 ay daha eklemek mesela? (toplamı 6 ayı gecmeyecek sekilde).
Ya da 6 ay baştan alınırsa, 4. ayda ben geri kalan 2 ayı kullanmak istemiyorum artık diye işe geri dönülebilir mi?
Konuyla ilgili bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


zeynepada

bende ücretsiz izindeyim ayrılırken başlama tarihi belirtilmiyor. ne zaman dönerseniz başlıyorsunuz 1 yıla kadar. 2 yıl oldu deniyor ama o konuda net bir bilgim yok. başladıktan sonra tekrar ayrılamıyorsunuz onu biliyorum.


handanT

ben ücretisz izin kullandım şöyle ; dogum öncesi 2 ay yasal iznimi ve dogum sonrası 2 ay yasal iznimi kullandıktan sonra şirkete geldim 6 ay ücretsiz izin hakkımı istedim dilekçe imzaladım ücretisz iznim bitince 2 ay daha uzattım şirketle konuşarak toplamda 8 ay ücretsiz izin kullandım oglum 10 aylıkken işe başladım. tabi şirketiniz kabul ederse daha az süre kullanarak dönebiirsiniz işe ama yapmayın bütün izinleri kullanın fırsat varken sonra ararsınız o günleri


denizcin

Benim bildigim kadariyla ucretsiz izin uzatilamoyor ama daha kisa kullanilabiliyor. Ben de 6 ay ucretsiz izin hakkimdan faydalaniyorum ama istersem ki sanmiyorum daha erken ise donme hakkim var.


snagis

Ben devlet memuruyum ve süreç içerisinde yasal doğum sonrası iznim bittikten sonra önce rapor haklarımı ve senelik izinlerimi kullandım 40 gün heyet harici rapor alabiliyorsunuz, sonrasında da ücretsiz izin için başvurdum. Ücretsiz izni yarıda kesip başlayabiliyorsunuz ama tekrar uzatılıyormu onu hiç bilmiyorum ama emin olun ne kadar çocuğunuzla beraber olabilirseniz o süreyi uzun tutabilmek çok önemliGulcanDeniz

İşyeriniz maksimum ne kadar veriyorsa, (ki genellikle 6 ay oluyor) baştan o kadar izin isteyip, gerekirse erken dönersiniz.
Ama bence de maksimum süreyi kullanmalı.

6 ay sonrasında da uzatmak mümkünse, handanT gibi işverenle konuşup uzatırsınız.


Zeynepko

Kanun var ama yine de her şey işverenle sizin aranızda bitiyor. Ben 4 ay doğum iznimi kullanıp sonra 6 ay part time çalıştım (haftada 20 saat, maaşın üçte ikisi ödendi). Hem benim için hem kızım için faydalı oldu. Anlayışlı bir işvereniniz varsa bence alternatif sunun kendilerine.


kader_eymen

kamu sektöründe 10 yıl çalışma süresine kadar 6 ay ,10 yıl ve üzeri çalışma süresindede 1 yıl ücretsiz izin kullanabiliyorsunuz ve alabileceğiniz maksimum süreyi alabilir ve dönmek istediğinizde kesebilirsiniz fakat, olmadı yapamadım devam ettireyim gibi bir seçeneğiniz yok.
özel şirketlerdede işverenle ortak çözüm bulunabilirmi bu konudada fikir sahibi değilim.


Sudem

bende ücretsiz izin kullandım yeni bitti sayılır 2 ay kullandım ve eğer bebeğim durmazsa tekrar ayrılabilieceğimi sşyledi milli eğitim ve doğum yaptığım güne kadar tekrar ayrılma şansım var o yüzden bende başladım ve çok şükür bebeğim bensiz durabiliyor oyüzden 1 yıla kadar ayrılıp tekrar başlayabilir ve sonra tekrar ayrılabilirsiniz:)


Cevaplamak için Üye ol