başkalarını örnek göstermek doğru mu?

hazel soruyor: 4

geçenlerde birkaç kez kendimi egeye başka insanları-büyük veya küçük- örnek gösterirken yakaladım ve acaba yaptığım ne kadar doğru diye sorguladım.sorgulamam bitene kadar da kendime bi "dur" dedim.
örneğin;
ege hayır kemerini açamayız.bak babanın kemeri takılı annenin kemeri de takılı.
ege lütfen ayağa kalkma bak anne de oturuyor, anneanne de. yemek yerken ayağa kalkmamalısın.
ege berat (egenin kankası) uyumuş galiba, hadi artık biz de uyuyalım.
ve benzerleri.
sizce ne kadar doğru? ne kadar yanlış?
ha işe yarıyor mu? bizde işe yarıyor.ama zararı faydasından büyük mü acaba?
ne dersiniz? siz de yapıyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Yasemina

Bence kisinin degistiremeyecegi ozelliklerini baskalarıyla karsılastırma yaparak degistirmeye zorlamak yanlıs. Ornegin: "Bak x ne kadar calısıyor odasından hic cıkmıyor sende onun gibi calıs ki sınıfını gecesin".

Yoksa bir takım seylerde bebegi dogruya sevketmek icin cevrede istenilen davranısları gerceklestşiren kisileri rol-model olarak gostermenin bence bir zararı yok.

Benim kızımın yapmasını istemedigim, genelde tehlikeli veya istenmeyen turden birseyleri yapmasını engellemek icin elimde tek koz var: vapur geldi istanbula gidiyorum ben diyorum ve kapıdan cıkıyorum, anında kendine geliyor. Hepimiz kendimize gore zararsız birer cozum gelistirdigimiz surece sorun yok kanımca.


batuhaninannesi

Hazel biz de sıklıkla yapıyoruz bunu.Bir yarış için göstermediğimiz sürece sorun yok diye düşünüyorum.

Ben mesela yemek yerken basketbolcular şöyle yemiş,böyle boyu uzamış.Futbolcular eti çok yemiş hızlı gol atmış filan gibi şeyler de söylüyorum.Ya da bazen arkadaşlarından örnek veriyorum ama şimdi farkettim bunu genelde yemek yerken yapıyorum.İyi mi kötü mü?Bilemedim.


ekim_

Merhaba ,
Bu yapılan belli kalıpları yerleştirmek adına örnek göstermek bence; sakıncası olduğunu düşünmüyorum.Ama aradaki sınır çok önemli; çocuğun sınırlarını zorlayan, gücünü aşan, kişiliğine ters düşen konularda örnek göstermek(ki bu daha çok kıyas yapmak aslında) sakıncalı.


ekim_

Ama yine de yapılması istenilen davranışın amacını anlatmak, durumla başa çıkılamıyorsa da dikkatini başka noktaya yönlendirmek bu yaş çocuklar için sanırım en doğrusu.Cevaplamak için Üye ol