Meningokok aşısı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


birceabaci

ben de bu sorunun cevaplarına bakmak için girdim, sizin sorunuzu gördüm:) bizim iki ayrı doktorumuz var, acil durumlar için. ikisi de önerdi ama ben biraz çekimser yaklaşıyorum. internette biraz araştırdım, aşağıdaki iki link dikkatimi çekti. ama yine de kesin emin değilim, biraz daha bekleyeceğim sanırım. bir de sorunuza gelecek cevapları görelim:) sağlıklı günler dilerim. sevgiler

http://blog.milliyet.com.tr/Meningokok_Asisi/Blog/?BlogNo=405757 

http://www.kadinlarkulubu.com/bebek-sagligi-hastaliklari/604989-meningokok-asisi-yaptiran-varmi.html


violetbird

Çocuğuma değil ama kendime yaptırmıştım.  


Daha önce  Afrika seyahatim olmuştu. Karaköy/İstanbul Hudut ve Sahiller Sağlık Merkezine sarı humma aşısı  ve sıtma hapları için gittiğim de isterseniz Menenjit aşısı da yapalım demişlerdi, sonra uçak biletimi görünce gitmenize çok az zaman kalmış, yapmayalım demişlerdi. Bu aşıyı ilk o zaman duymuştum. 

Daha sonra Amerika'da gittiğim üniversite de yaptırmış olmam veya daha önce yaptırmamışsam yaptırmam gereken aşılar arasında Meningokok aşısı da vardı. Ben de yaptırdım, her hangi bir sorun olmadı.

Bildiğim kadarıyla hac ve umreye gidenlerin de dört değerlikli (A, C, Y ve W-135) Meningokok aşısı yaptırması gerekiyor. Bazı ülkeler bu aşıyı zorunlu istiyorsa sorun olacağını zannetmiyorum.     


birceabaci

herşeyin modası olduğu gibi aşının da modası var gibi geliyor bana:) bir kongreye gidiyor doktorlar hop dönüşte şu aşıyı yapalım. yani kötü niyetli değiller ama tatlı kuzulara da kıyamıyorum. başka bazı ülkelerde aşı takviminde varmış ama bilemedim. ah ah tek kaygı bu olsa, daha neler var bende yazsam kaç başlık çıkar:)))


olivia

.


violetbird

Yanlış anlaşılmasın başka ülkelerin çocuklar için aşı takvimlerinde var mı bilmiyorum. Mekke'ye gidenlerden ülkeye girişte bu aşı kartını görmek istiyorlar diye biliyorum. Benim gittiğim üniversite de sanırım kampüs hayatı toplu yaşanılan bir yer olduğu için ve her milletten insan olduğu için istediler. 


Türkiye'de görülme sıklığı, çocuğun bulunacağı yerler ve maddi koşullar dikkate alınarak karar verilebilir.  
_shushu

       Bizim doktorumuzda bize maille bildirdi çok hızla ilerleyen ve çok riskli bir hastalık dedi ki ben bu doktora çok güveniyorum,gerekmedikçe antibiotik vermez,başka doktorların poşet poşet ilaç verdiği durumda klimayı kapatın der.Zaten aşı takvimine yeni alınan iki aşıyı da bize zamanında yapmıştı.

     Bu aşı yurt dışında uygulanıyor dedi,bizde yeni başlandı dedi.Hiç tereddüt etmedik gidip yaptırdık.Eczaneden 155liraya aldık,soğuk tutulan aşılardan.Tahmin ediyorum aradan biraz zaman geçer bizimde aşı takvimimize girer.


frb

bizim doktorumuz da önerdi,Amerika'da 7 yıldır yapılıyormuş.Ben biraz çekimserim bu konuda.Amerikada yaşayan ve 1.5 yaşında çocuğu olan tanıdıkla bağlantı kurduk,aşı takviminde değilmiş bu aşı,yani zorunlu değil.Bizim de yaptırmş olduğumuz standart menenjit aşısının zorunlu olduğunu söyledi.Ben beklemekten yanayım,biraz korkuyorum,nedir ne değildir şüpheliyim.Aklıma hep komplo teorileri geliyor :)


Egemu

Merhaba,

Biz yaklaşık bir ay önce kontrole gittiğimizde yaptırdık.

Türkiye'de ruhsatı yakın zamanda 11 yaşına kadar alınabildiği için Dr.lar yeni bilgilendiriyorlar.

Ebeveyn insiyatifine bırakıyorlar. Karma aşı içinde olan aynı türü değil.

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/meningokok-asisi-menactra-turkiyeye-geldi/637

Standart aşı sonrası belirtileri olabilir denilmişti. İki gün banyo yok, ateş olabilir, kolda şişme kızarık vs. ...

Bizde hiçbiri yaşanmadı, iğne yapılırken iki göz yaşı sonra günlük hayata devam. Daha büyük yaşlar içinde ruhsat alınsın kendimizde yaptıracağız.

Her aşıda olduğu gibi bu bir tedbir. Bulaşıcı olduğu içinde yüzde düşük olsa bile riske girmedik.

Sağlıklı günlere...dilekkk

Biz de yaptırdık bu aşıyı. Doktorumuza çok güvendiğim için yaptırdım. Kendisi teklif etmedi ama ben kurcaladım biraz. Menenjit aşısının takvimde olup olmadığını sorunca bunun yapılması gerektiğini ama son kararın bizim olacağını söyledi. Sonradan araştırmaya başladım. Çocuklar artık uluslararası yaşayacaklar. Önceden araştırsaydım bu yüzden özellikle yaptırırdım.MelekAnne

.Cevaplamak için Üye ol