Meningokok aşısı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


Windy

Doktorumuz bizim hastanede yapılıyor dilerseniz yapabiliriz. Menejitin bir çeşiti var ona karşı koruma sağlıyor dedi. Ben bu aşıyı oğlum daha doğmadan duyup araştırmıştım. O nedenle şimdi gelmiş madem kısmetse yaptıracağım.


Windy

Arkadaşlar,


Hastaneye gitmeyi beklemeden sağlık ocağında yaptırsam diyorum. Yaptıran arkadaşlar nereden nasıl yaptılar aşınızı?


mert_mert

sağlık ocakları bu aşıyı dışardan alıp gelinse bile yapmıyor ..sanırım sadece hastanelerde yapılıyor


ayberke

merhabalar yazmadan edemedim.benimde her 5 yılda yaptırmam gereken ve hayat boyu olmam gereken aşılar var.bunlar arasında aslında meningokok aşısıda var.(pnomokok,hepatit ve grip aşısı-(grip aşısı heryıl)zorunlu.Doktorlar meningokok aşısında önerdiler ama aşı geçensene piyasada yoktu öyle bulamıyordunuz.Sağlık ocağına gittim.durumumu anlattım sağlık bakanlığından iizn almam gerektiinisöylediler.Bu aşıyıda bana önerenler devlet hastanesi bu arada(ameliyat olduğumiçin).dedim niye izinle ve sayıyla geliyor.aşının yan etkilerine pek güvenemiyorlarmış bana öyle söylemişlerdi.riskleri varmış.hacca gidenlere vs yaptırıyorlarmış lakin.velhasıl ben korktum akabinde yaptırmadım.çocuğumada yaptırmam heleki daha yeni yeni uygulamaya konmuşken sadece kendi düşünce tecrübelerimdir.


majestik

aşılar hakkında şahsi görüşüm: sağlık bakanlığının rutin aşı listesinde olmayan hiç bir aşıyı çocuğuma yaptırmam. çünkü ilaç- dr çarkı farklı şekilde işliyor. Windy

Daha sağlıklı bir  karara varmak için belki de devletin aşı listesine aldığı aşıları neye göre belirlediğini öğrenmek gerekiyor. (Kendim bizzat bilmiyorum ama meningokok aşısını geçen ay yaptırdık)


nurilknur

Biz de bu aşının ilk dozunu yaptırdık. Sağlık bakanlığı hepatit a aşısını da yeni aldı takvime. Sağlık ocağındaki doktorlar hepatit a yı da önermiyorlardı ama şimdi yapıyorlar. Meningokok için de aynı durum geçerli olacak bence. Biz yan etki görmedik. Öldürücü bir hastalık olduğu için ben de çok araştırdım ve doktorumuzun da önerisiyle yaptırdım.


violetbird

Araştırmacı olarak Amerika'da gittiğim üniversiteden istediler, zorunlu olunca hiç düşünmeden yaptırmıştım. Konu evlat olunca kızıma yaptırmadan önce çok araştırdım. Doktorumuza güveniyorum.  İlk başta yeni bir aşı incelemeden bir şey diyemem diyordu, kararı bize bırakıyordu. 2 yaş kontrolümüzde tavsiye etti. Biz de yaptırdık. Üniversitenin medikosundaki aşı adını hatırlamıyorum ama GlaxoSmithKline'ındı, onu yaptırdım (Sanırım hacca gidenlere yapılan aşının aynısıydı). Burada Menectra ve Menveo vardı, Menectra'yı yaptırdık. Ne bende ne kızımda yan etki olmadı.   heavenlyhorses

Bizim doktorumuz Suriyeli vatandaşlardan gelen bir mikroba karşı bu aşının olunması gerektiğini korkulacak ve yan etkisi olan bir durum olmadığını söyledi.


baharciktr

5 gün önce bir yakınımız 2,5 yaşında çocuğunu meningokok yüzünden kaybetti.48 saat içinde gitti çocuk.  Hac dan ve suriyelilerden gelen bir bakteri. 5 yaş altındaki çocuklar için gerçekten hayati tehlikesi var. ben de yaptırmayı düşünüyorum. en kısa sürede doktorumuzla görüşüp aşımızı yaptırcaz.
Cevaplamak için Üye ol