Meningokok aşısı

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


ayberke

Türkiye de görülen meningokok vakası b tipi olanı ve b tipine karşı olan aşı henüz türkiyede yok hatta yeniyeni avrupada onay almış.a tipi afrikada görülen c tipi intilterede birde w 135 olanı türkiyede az da olsa görülen şuan piyada olanlar a c y w 135 için koruyuculuk sağlıyormuş ve hatta satılan bu aşılar 10 yaşından küçükler için uygun değilmiş bakınızı anneolunca anladım sitesine dr kadır tuğcunun yazısına.

bu arada sanmayınki drların hepsi birşey biliyor geçen gittim sağlık ocaına pnomok aşısıolamagerektiğini belirttim, sağlık ocağı bana 2 yaşın altında olanlar için olanı yapmış anlayın artık halimizi:)


birceabaci

Yaklaşık 1 yıldır bu aşıdan haberdarım ancak doktorumuz da çok gerekli olmadığını söylediği için yaptırmamıştım. Ancak son dönemde vakalar arttığı için yine doktorumuzun önerisiyle yaptırmaya karar verdim, dün yaptırdık.


tugceseniz

Bende araştırdım ve vardığım sonuç her iki aşıyıda yaptırmak yani 4lü olan ve bexsero. Fakat bexsero aşısı türkiyede yok nasıl yaptıracağız? Aşıyı y.dışındam getirtsek yapabilecek bir dr var mıdır?


minikmucizem

Merhabalar, 35 aylık oğluma zamanında nimenrix aşı yaptırmıştık ama şimdi bexsero aşısı da Türkiye'ye gelmiş, yaptıran var mı acaba ya da doktoruyla bu konuyu konuşan? yesimctn

Evet doktorumla dr.Ramazan Kodakoğlu görüştüm 5 bucuk yaşında kızım ve 3 yaşında oğluma yaptırıcam.Yurt dışında zorunlu bir aşı ve Türkiye ye henüz yeni geldi mutlaka yaptırmalıyız.Ayrıca ablamın çocuklarının doktoru Oya Çetinkaya’nıın konuyla ilgili detaylı paylaşımı var facebook sayfasından okuyabilirsiniz.


yesimctn

��Yeni bir menenjit aşısı. Sağlık Bakanlığı onayı ile piyasalarda yerini aldı.

��Kafanız çok karıştı değil mi. "Kaç defa menenjit aşısı yaptıracağız" dediğinizi duyar gibiyim.

Menenjit hastalığı beynin etrafını saran zarın iltihabıdır. Bu iltihabı yapan mikroplar çeşitli mikroplardır ve bunlara karşı birer birer aşı geliştikçe biz de bu mikroplardan kurtuluyoruz.

Önce karma aşınızın içinde olan Hemofilus influenza B (HIB) bir menenjit etkeniydi.  Tıbbi adı sizlere zor geldiği için menenjit aşısı olarak bilindi ve karma aşının içine kondu. Devlet aşı takvimi içinde çocuklarımıza uygulanıyor. Sonra yine çok fazla menenjite sebep olan,  aynı zamanda zature de yapan pnomokokların aşısı bulundu. Elimizde daha önce menenjit aşısı olarak bilinen HIB olduğu için biz buna zatüre aşısı dedik. Aslında Pnomokok Aşısı hem menenjitten,  hem zatüreden,  hem ortakulak iltihabından,  yani pnomokokların sebep olduğu hastalıklardan koruyor. Siz bu aşıyı yaptırdığınız halde çocuğunuz başka mikroplarla zatüre de oluyor,  orta kulak iltihabı da, menenjit de. 

Evet menenjit yapan diğer bir mikrop türü meningokoklar. Meningokokların da çeşitli tipleri var. Önce yapmaya başladığımız Menactra,  Nimenrix ve Menveo meningokok mikroplarının bazılarını içeriyor. Şimdi de meningokokların özellikle bebeklerde ve adolesanlarda menenjit yapan başka bir türü için aşı Türkiye piyasalarında yerini aldı. BEXSERO.

Şimdi de bu aşıyı yapacağız. Yaş gruplarına göre çeşitli protokollar var. Aşı şemasını doktorunuzla beraber saptayacaksınız. 

��Dün bulunduğum tıbbi bir toplantıda bu aşı tartışıldı ve mutlaka çocukların aşılanması konusunda görüş bildirildi. En güzel tarafı ciddi yan etki hiç yok. Sadece aşı yerinde  lokal reaksiyon ve her aşı gibi ateş ihtimali var. Ben kendi hastalarıma bu aşıyı yapacağım. Sizler de ihmal etmeyin. 

✔2 aydan sonra tüm çocuklara,

✔Özellikle ergenlere,

✔Her yaşta kalabalık ortamlarda bulunacaklara (örneğin askerler) 

✔Sağlık çalışanlarına 

✔Hac yolculuğu gibi endemik bölgelere seyehat edenlere aşı öneriliyor. Mutlaka yaptırın.

��Sevgiyle,  sağlıkla... ❤❤❤

Dr.Oya Çetinkaya


Damla

Şu ana kadar hiç menenjit aşısı yapılmamışsa hangisini/hangilerini yaptırmak lazım acaba? Sadece çocuklar mı yoksa büyükler de aşılanmalı mı?


minikmucizem

Merhaba, bugün oğlum bexsero'nun ilk dozunu oldu. Drumuz ateşin 39u geçebileceğini o yüzden fazla yükselmesini beklemeden 37.5u geçince calpol vermemi söyledi, gerçekten de akşam birden ateşi 38i geçti, calpol verdim 1 buçuk saat oldu 37 civarlarında geziyor şu an. Kolu ağrıyor,oynatırken acıyormuş ama şişlik kızarıklık şimdilik yok. Evlatlarımız hep sağlıklı olur umarım :)Cevaplamak için Üye ol