2 yaş çocukları için ne kadar gözetim

gaia_gaia soruyor: 10

2 yaş çocuğu olan anneler, çocuklarınızı sürekli gözetim altında tutuyor musunuz yoksa siz yanında değilken ev içinde istedikleri gibi vakit geçiriyorlar mı?

Evimiz çocuk için oldukça güvenli olmasına ve genel olarak ortalıktaki her şeyi kurcalamasına müsade ediyor olmamıza rağmen 5 dakikadan uzun süre yalnız bırakamıyorum henüz.. (kendi odasında oynadığı ve uzaktan görebildiğim zamanlar hariç.) 
Siz nasıl yapıyorsunuz? Kaç yaşından sonra bu konuda daha rahat olunabilir?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


nurus

gürültü,patırtı çıkardığı sürece yanında almıyorum soluğu.yani çocuğun belirli bir ritmi var.kendi kendine homurdanır,mırıldanır,konuşur,şarkı söyler,kapakları açar,kapıları kapatır.bu patırtılar sürdüğü sürece bilirim ki oyalanıyor.


ama bir süre ses kesilip,o sessizlik te birazcık uzun sürmüşse bir sorun var demektir.ne şartta olursam olayım anında yanındayım.önce görünmem,ama illaki ben görmek isterim.ya bir yaramazlık üstündedir ( ki illaki böyle olmuştur aman hep böyle olsun ) ya da tehlikeli bir durum vardır.(Allah korusun)


benjamin2010

Arkadaşların da söylediği gibi ,cocuktan hic ses gelmiyorsa sorun var demektirHemen yanına giderim.Kesin bir yaramazlık yapiyordur.Onun haricinde ben nerdeysem o da yanıma gelir gider özgürce dolaşır .


hilal_mehmet

 özgürdür yanımdadır çoğunlukla zaten ama yanımda değilse ve çok sessizse mutlaka yaramazlık yapıyordur...hemen giderim yanına gözüm onda olmasada kulağım ondadır yani...


ldeniz

salonun güvenliğini ayarlayıp, tehlikeli odaların kapılarını kapatarak, çıktığı yerlerden inmeyi öğrendiğinden beri, evde serbestçe dolaşıyor. yani 1 aydır filan evde bağımsız. 13 aylık oğlum bu arada. 


dilammm

 Ben biraz panik bir anneyim, bu gerçek ama her an gözüm üstünde olmasa da kulağımın onda olmadığı bir vakit yoktur diyebilirim. Sesi de gelse hatta, ona çaktırmadan kapısından şöyle bir bakarım. Şimdi bu aşırı gelecek çoğuna biliyorum ama:) uyurken de çok sık kontrol ederim. İyi birşey mi, hayır tabi ki.. Olması gereken bu değil biliyorum, ama huy işte. Sanırım bu konuda yaptığım en iyi şey tüm bunları kızıma hissettirmemeye çalışmak oluyor.mert_mert

evi her daim güvenli hale getirsekde yinede başka odada isem kulağım aklım ondadır..çünkü çoçukların ne yapacağı belli olmaz..bir keresinde bahsetmiştim ikimizde mutfakta olmamıza rağmen benim biran arkamı dönüp onu görememem sonucu odaya gittiğimde bir baktımki bizimki sandalyeyi çekmiş ve camı açmaya çalışıyordu..bu dediğim 2 dakka içinde olan birşey..çoçuklar çok hızlı hareket ediyorlar..mesela benim oğlum evin tüm odaların kapısını açar kilitde çevriri..kulpları olmayan çekmece ve dolaplarıda açabiliyor bazı teknikler geliştirmiş kendince..mesela en son gözümün önünde olan birşeyi anlatıcam belki tedbir alırsınız..evimizde pota var..küçük birde basket topu çokça yukarıda asılı değil pota yani uzanınca değebiliyor..oğlum potayla oynuyordu topu atıyor tutuyor..neyse birden kafasını soktu içine çıkamadı birden resmen ben odada olmasam asılı kalıcaktı..görülmez kaza derler ya..o potayı kırıp çöpe attım ..günlerce kabus gördüm ya ben mutfakta olsaydım seside çıkmadı birde..yani çoçuklara güvenmeyin her an aklına gelen şeyleri yapıyorlar..olmaz demöeyin mutlaka oluyor..benim aklıma gelmezdi böyle birşey .tedbiri elden bırakmamak gerek..mutlaka bir gözünüz üzerinizde olmalı..


nurus

hiiii çok korktum bu pota olayından.aman allahım ...çok büyük geçmiş olsun...


stor perde ipini boğazına dolayan duydum ben,arkadaşın oğlu da bu fransız cam mıdır nedir uzun camlar var ya uzun ip perde yaptırdı,kız elinde tel.le konuşurken oğlan da ayaklarının dibinde dolanıyor.kız da camdan dışarı bakıyor doğal olarak,aşağıya bir bakıyor ki oğlan dolanmış ip perdeye !!!!

çok dikkat çokk..paranoyak olmadan tedbiri elden bırakmamalı.ben banyo yaparken beril i alıyorum banyo ya ,banyo kapısını da kilitliyorum çıkmasın dışarı diye sonra köpüklü köpüklü evde aramak zorunda kalmayayım diye..

hadi cam,kapı,sivri kenar,kesici,yakıcı alet edevat neyse ama insanın aklına gelmeyen şeyler oluyor.yanımda değilse de gözümün önünde,o da değilse kulağımın duyacağı uzaklıkta olmalı...


ozgu_naz

ben sürekli takipteyim ama beni görmemesini sağlıyorum takip ederken.salondaysa aynadan bakıyorum.odasındaysa göz ucumla bakıyorum.3 dakikadan fazla sessiz kalıyorsa hemen gözlemeye gidiyorum.koltuk tepeleri,masa üstü her yerde olabilir çünkü.hala kendini koruyamıyor ve canı ne koşulda yanar farkında değil.3 yaş diyorlar derinlik duygusunun gelişmesi için.cbarlak

benimde 2 yaşında çokmu çok hareketli yaramaz bir oğlum var. ben odasında oynamasına izin veriyorum ama sürekli ona gözükmeden takip ediyorum zaten bir sees çıkmıyorsa arda kesin yaramazlık peşindedir o zaman koşarak gidiyorum yanına gerekli önlemleri aldıktan sonra odasında oynabilir bence ( sivri köşeler kapatıldıysa pencerede güvenlik kilidi varsa kırılacak ve ortada yutacağı kadar küçük oyuncak yoksa prizlerde güvenlik emniyeti varsa sıkıntı yok) ben bunların hepsini yaptım o yüzden içim biraz rahat ama genede sık kontrol ediyorum çünkü bu yaramazların hayal gücü çok zengin ne yapacakları belli olmaz:))


seres_esra

bende iş yaparken genelde mutfakta falansam çaktırmadan 5 dk bir kontrol ederim herşey yolundaysa sıkıntı yok genelde sık sık yanıma gelir gider


Cevaplamak için Üye ol