Kuyruk kemiğim kırılmıştı, bu normal doğuma engel mi?

nevena soruyor: 3

Spor kazasıyla kuyruk kemiğim kırılmıştı, bunun normal doğumu engellediğini duydum, doğru mu acaba?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Damla

Benim ilk bebeğimde doğum sonrası kuyruk sokumu nedeniyle çok ağrım olmuştu. Daha önceden çatlamış olabilir dediler. Hızlı doğum olmuştu. İkincide çok hızlı olmadı, kendim de doğum sırasında dikkat ettim ve bir sorun olmadı. Soralı epey olmuş ama siz ne yaptınız merak ettim, doğumunuz nasıl oldu?


mustafamami

benim de ilk doğumdan sonra çok ağrım olmuştu. oturup kalkarken çok zorlanmıştım. hatta bir süre ortası boş yuvarlak minder kullanmıştım. ama kırık değildi... ikinci hamileliğimde ağırlaştıkça kuyruk sokumumda ağrı olmuştu. ikinci doğumum ilkinden daha hızlı oldu ama doğumdan sonra ilki kadar bir sorun olmadı. 


Damla

Ben çok araştırmıştım. Kuyruk sokumunda omurganın devamı 2 adet işlevini yitirdiği düşünülen omur bulunuyormuş. Bunların arası diğer omurlardan farklı olarak kapalı duruyor hareketli değil. Dört ayak üzerinde yürüyor olsak ve kuyruğumuz olsa kuyruğu hareket ettirme işlevi olacağı düşünülen ama 2 ayağımız üzerinde yürüdüğümüz için sabit. Düşme vs gibi durumlarda bu omurların arası ayrılıyormuş. Kırılma dedikleri gerçek bir kırılma değil aslında. Bu ayrılma/zedelenme ağrı yapıyor.Cevaplamak için Üye ol