Demir takviyesi

caglacimm soruyor: 10

Arkadaslar kızıma Demir takviyesi ne zaman başlamalıyım? Birkaç arkadasım 4 aylikken başlamış .

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozdenin_oykusu

biz 15 günlükken itibaren devit 3 e,4 aylıktan itibaren  de kan damlasına başladık.dr önerisiyle


ediluj

4.aydan itibaren başladık..


Nerimanim

Ben D vitaminini dogumundan sonra gunde 10 damla veriyorum, doktor tavsiye uzerine tabii.


damla24

siz demir takviyesine başlamadınız mı, 10 aylık kızınız var sanırım. neden başlamadınızi dr gerek görmedimi merak ettim.


indigoR

Bu konuda iki ayri gorus var. Bizim drumuz da demir vermiyor. Demiri corbasindaki etten, mercimekten vs. alabilir diyor.river

bize de 4.aydan itibaren verdiler ama ben bi türlü düzenli kullanamıyorum.içirmesi zor ve kabız yapıyor kızımı.hiç kullanmak istemiyorum .


skisac

4 aylıkken başladık vermeye. bebekler annelerinden hamilelikte aldıkları demir depolarını 6. aya kadar tüketirlemiş, bu nedenle 4. ayda başattı doktorumuz. Halende vermeye devam ediyoruz. Benim oğlum çok iştahsız bu nedenle günlük ihtiyacı olan miktarı yediklerinden alması da bana zor görünüyor.


Sanemm

Kan tahlili yapılmadan verilmemeli...Bebbek ilk 6 ay,emzirildiği taktirde gerekli olan demir takviyesini annesinden alır ancak 6 ay sonrasında kansızlık emareleri (huysuzluk,huzursuzluk,kafasının fazla terlemesi) görülünce yapılan kan testi sonucuna göre verilip verilmeyeceği,verilirse kaç damla verileceği belirlenir...

Demir ilacı kabızlık yapmasına karşın zeka gelişimi için oldukça önemli,gözardı edilmemeli...river

benim kızımda da huysuzluk var gerçi genel olarak huysuz bi bebek..ama iştahı yerinde kafası de öyle sık terlemiyor.bir de göz altları sanki mor gbi geliyor bana tahlil yaptırmalı mıyım acaba?ama çok üzülüyorum tahlil falan :((


sPetek

Ayrıca Devit (D vitamini) ile Demir ilacını karıştırmayalım :/

Yukarıda bir arkadaş Günde 10 damla D vitamini veriyormuş.. Çok değilmi.. Acaba demir ilacınımı kastediyor.. kafam karıştı.

Bende doğumdan sonra devit verdim.. Demir ilacını da 6 aydan sonra test yapılıp kan değerlerine göre veriliyor bizim drumuz gerek görmedi cimcimenin kan değerleri iyiydi..


Cevaplamak için Üye ol