Panik atak mama

zeyno18 soruyor: 10

rica etsem adimi vermeden yayinlarmisiniz

lutfen yardim edin..bir ay once ilk defa panik atak gecird ilk atagin arsindan iki gun sonra tekrar atak yasadim.uc aylik bebegim var.kac dr.a gittiysem emzirdigim icin ilac vermedi.gunlerm berbat cocuklarima verimli olamiyorum.sosyal hayatim sifirlandi.bebegimi sutten kesip mama baslamak istiyorum.dr.lar psikologla ilacsizda atlatabilecegimi soyluyor.ama ben gun gectikce daha kotuyum.ne yapmaliym cok caresizim...mama versem bebegim cok zormu alisir? bagisiklik sistemi cokmu zayif olur :(((

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kle

İyi bir psikolok bulup,ilaçsız da iyileşebilirsin.Bence terapi ile bu işin üstesinden gelebilirsin.Bebeğin daha çok küçük, onu anne sütünden mahrum etme,ayrıca onunla kurulan bu bağ dünyanın en güzel duygularından biri.Bu duygunun keyfini çıkar.Babam vefat ettikten sonra benim kardeşimde defalarca panik atak geçirdi ve hiç bir tedavi görmeden aynı sene kurtuldu.Yavrularını büyütmenin tadını çıkarmaya bak.Korkulacak birşey yok.Çaresiz olduğunu aklından çıkar.Herşey yoluna girecek.


fistikcik

Öncelikle sizin sağlığınızdan önemli hiçbir şey yok, elbette siz iyi olacaksınız ki bebeğiniz de iyi olsun.
Anne sütü çok değerlidir, ama mama ile beslenmiş çocuklar da gayet sağlıklıdır.
Bunları içinizi rahatlatmak için belirttim.

Panik atak konusunda bir uzmanlığım yok, ancak doktorlarınız sizin ilaçsız iyileşebileceğinizi belirttilerse bir bildikleri vardır. Demek ki durumumuz çok ağır değil. Ve ne şanslısınız ki durumunuzu özel olarak değerlendirmeden hemen ilaca başvuran bir doktor değil sizin doktorunuz. Özen gösteren ve en iyisini bulmaya çalışan bir hekim var karşınızda. Bu sebeple doktorunuza güvenin. İlacın etkisinin mucizevi olduğunu sanmıyorum. Siz psikoterapiden belli ki hemen bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorsunuz, ama belki de hızla sonuç alacaksınız.

Şunu da eklemek isterim. Bebeğinizden önce size emzirmek iyi gelebilir. Emzirirken vücudumuz oksitosin hormonunu salgılar. İnsana kendini iyi hissettiren, neredeyse tüm dertlerini unutturan, gevşeten, rahatlatan bir hormondur oksitosin. İnsan aşık olduğunda ve orgazm yaşadığında da salgılanır. Şefkat ve sevgi hissini duyumsatır. Bu hormona bence yaşadığınız süreçte ihtiyacınız var. Oksitosin olmadan kendinizi daha kötü hissetmeniz riskini almamanızı öneririm.

Pek çok yeni anne emzirmediği için lohusalık depresyonunu yaşar. Doktorunuz da böyle uygun gördüğüne göre emzirmenin (bebeğin durumunu değerlendirme dışı bırakırsak) öncelikle size iyi geleceğini düşünüyorum.


tiara

terapi panik bozuklukta çok faydalı bir yöntem, iyi yapılan bir terapi ilaçlar kadar etkili..terapiyi terapi eğitimi almış psikiyatristler ve psikologlar yapar. uygun bir uzmana giderek sorununuza ilaç kullanmadan da çözüm bulabilirsiniz. geçmiş olsun..


not:  panik atağının çok rahatsız edici duygular yarattığını biliyorum ancak bu ataklar hiç bir şekilde fiziksel bir soruna yol açmaz, atak sırasında sizi korkutan - kalp krizi mi geçiriyorum, bayılıyor muyum vs gibi - düşüncelerin hiç biri gerçekleşmez, bu psikolojik bir sorun, fiziksel bir probleme yol açmaz. atak sırasında sadece bu bilgiyi düşünmek bile atağınızın daha kısa sürmesini ve hafif geçmesini sağlayabilir.


kle

fistikcik a katılıyorum.Hiç anne sütü almadan mama ile büyüyen bir sürü bebek var.Bu dünyanın sonu değil.Bencede bebeğini emzirmek sana iyi gelecektir.Tabi bebeğine de.


kle

tiara nın dediklerinin doğruluğunu kardeşimle yaşayıp gördük.Kardeşimin ikinci atağında gece özel sağlık ocağına götürdük. hemen kan tahlili yapıldı, kan tahlilinden kalp krizi geçirmediği anlaşıldı.Ama inanın bana kalp atışları dışarıdan görülüyor ve duyuluyordu.Daha sonralar da tekrarlayınca kalp konusunda iyi bir özel hastahanede tetkiklerini yaptırdık.Bir sürü tetkikten sonra hiç bir sorunu olmadığı anlaşıldı.Yaşadığı panik atakların hiç birinde kalp krizi geçirmiyordu.Daha önce dediğim gibi hiç bir tedevi görmeden atlattı şu anda çok çok iyi.İçin rahat olsun sen de atlatacaksın.arzud

merhaba..bence hiç zaman kaybetmeden bir psikoloğa gidin..3 yıl önce ben de aynı atakları yaşadım.. 1yıl boyunca hem ilaç tedevisi hem de psikoterapi gördüm..ama ilaçlardan ziyade psikoloğumun faydası oldu...Çünkü öcesinde uzun süre ilaç tedavisi görmeme rağmen pek atlatabilmiş değildim..ama psikoloğa başladıktan sonra kısa sürede ataklarım son buldu..ilaç mucize yaratmıyor ancak psikoloğunuzun söyleyeceği bir kaç tespit ve öneri sihir etkisi yaratabiliyor..önce terapiye başlayın gidişata bir bakın zaten doktorunuz sizi duruma göre yönlendirecektir ilaç konusunda...zaman kaybetmeyin lütfen nasıl bir kabus olduğunu çok iyi biliyorum...


nnunnis

tüm arkadaşların dediğine katılıyorum ayrıca ilaçlar sizi sersem gibi yapacak ve evde çocuklarınıza bakarken çok zorlanacaksınız.Çünkü çoğu anksiyete,panik atak ilaçları insanın uykusunu getirir yani bedeninizi uyuşturur.Böyle bir durumda kendinizi daha kötü hissedeceksiniz.Bebeğinizi emzirmeye devam edin panik atak geldiğinde dışarı çıkıp temiz bir hava alın,insanların arasına karışın.Çünkü insan yalnızlıktan korkar öyle anlarda.aklınıza daima iyi şeyler getirin.İnsan kendi kendisinin doktorudur.Umarım en kısa sürede atlatırsınız.


tiara

nunnis: öncelikle ilaçlarla ilgili yanlış bilgilendirme yapmışsınız. psikiyatrik ilaçların yan etkileri ilk günlerde görülür ve sonrasında ortadan kalkar. üstelik her ilaçta bu yan etkiler görülmez. soruya verilen cevapları okuyan ve ilaç gereksinimi olan kişiler olabilir, onları yanlış yönlendirmemek lazım. ilaçlar kesinlikle faydalıdır ve kullanımından fayda görülür. terapinin faydalı olması gerçeği ilaçların gereksiz olduğu anlamına gelmez. ikisinin birlikte ya da ayrı ayrı kullanılacağı durumlar olabilir, neyin uygun olduğuna doktor ve hasta birlikte karar verir.

insan kendinin doktorudur lafına da katılamayacağım. elbette kişinin kendini motive etmesi önemli ama herkes kendinin doktoru olsa zaten hekimlik diye bir meslek olmazdı. gerekli durumlarda profesyonellerden yardım almak en doğru harekettir.dincelay

geçmiş olsun, bana kalırsa hızlı bir şekilde her türlü tedaviyi almanız gerekli, ilaçsa ilaç, terapi ise terapi. Sorununuz doğumdan sonra ortaya çıktığına göre lohusa depresyonu denen olayın tetiklediği bir durum olabilir. siz iyi olmazsanız çocuklarınıza karşı da iyi olamazsınız, onlara faydalı olamazsınız. Önceliğiniz kendinizi iyileştirmek olmalı bence böyle bir durumda. Oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takın demeleri gibi birşey bu. Çok çok geçmiş olsun. 

Emzirilmeyen çocuğun bağışıklığı daha zayıf olacak diye kesin birşey söylenemez. Bu bir olasılıktır sadece. Emzirme dışındaki beslenmesini ve diğer şeyleri doğru yaparsanız bu olasılığı aşağı çekebilirsiniz. Fıstikçık'ın dediği gibi emzirilmediği halde son derece sağlıklı ve güçlü bünyesi olan çocuklar var, bir sürü hem de. Bir tane de bende var. Emzirmede özellikle ilk 8-10 hafta çok önemli okuduğum kadarı ile ve siz bu dönemi atlatmışsınız. Kendi tedavinizi mutlaka yaptırın, sağlıklı günler.


nnunnis

sevgili tiara haklısınız yanlış anlaşılmasın bunlar benim fikrimdi.Cevaplamak için Üye ol