yatma saati sorunsalı

TATLI_CADI soruyor: 10

3-4 ay önce gece 1-2 gibi sürekli uykuya geçiyordu kızım.sonra bir uyku ritüeli oluşturduk ve yatma saatini 22.30 a çekebildik.o bile velinimetti bizim için.gece uyanmıyordu,ertesi sabah 10'a kadar uyuyordu.
bu düzenimiz annemlerde 15 gün yatılı kaldığımız süre zarfında bozuldu.tekrar geceye sarktı uykusu.3 gündür yine aynı uyku ritüeliyle 20.30 civarında uyutuyorum.(bir bebek o saatte uyumalı bence, ama...)1'er saat arayla 2 kez uyandıktan sonra uzun uykuya geçiyor.gece de 2-3 kez uyanıyor.bazı uyanmalarında cidden uykusunu almış oluyor,zorla tekrar uyutuyorum.o vaktinde saatinde uyusun diye ben insanlıktan çıktım.çok uykusuzum.bugün 20.30 da uyuttum.21.30 da uyandı.bir saat boyunca tekrar uyutmaya çalıştım,uyumadı,uykuya dalamadı bir türlü.pes etmiş durumdayım.ama geç yatmasını da istemiyorum.beslenme,banyo,uyku çayları faydasız.kızım geç yatmak istiyor 

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


ozlemada7

Kizimda kolik vardi,bes ay surekli agladi,ozelliklegeceleri,kolik gecti ama gec uyuma aliskanligi gecmedi,ne yapptiysam erken uyumaya alistiramadim,saatbiri illaki geciyor ve ancak uyuyor,artik kabullendim,yapacaak bisey yok,erken uyuyan bebeklere imreniyorum okudukca.


Sanemm

Biz 18.30 da akşam uykusuna geçiyoruz. Normalde büyük insanlarda gece uyanmaları olur fakat kendi başımıza uykuya dalabildiğimiz için biz bunun farkına bile varmayız. Aynı durum bebekler için de geçerli lakin tek başına uykuya dalamadıkları için bu uyanmalar ardından uykuya geçiş oldukça zor olabiliyor.

Biz böyle bir sorun yaşamıyoruz zira kendi kendine uyumayı biliyor. Bir de en büyük yanlış anlama şu ki, bebekler uykusunu alamadıkça enerjikleşir ve uykuya daldırmak daha zor olabilir. Daha erken uykuya geçiş yapmayı deneyin, gündüz uykusunu da iyi almasını çabalayın. Unutulmamalı ki bebekler uykusuz kaldıkca değil, uyudukca uyur. Uyku uykunun mayasıdır...


tunascel

Tatli cadi bizdede ayni sorun var maalesef uykusaati muhakkak12 yi geciyor kendi kendine uyutmaya calissam hayatta uyumaz neyapsak olmadi hic bi care dusundunmu uykuyu erkenecekmek icin? Yada denedinmi? Banada bisi soylebende yapiim bari:)


PembeTavsanim

hergun yada 2 -3 gunde bir 15 er dakka geriye cekin uykuya gecis saatini; fakat buna gore de gun ici beslenme ve uyku zamanlarini ayarlayin; ornegin 1900 da uyumasi istenen bir bebek son uykusundan en gec 1600 da kalkmis olmali. uyuyup tekrar uyaniyorsada sosyal hayata dahil etmeden karanlikta tekrar uyumasina yardimci olun . . mutlaka ilerleme kaydedilir diye dusunuyorum.


TATLI_CADI

gündüz 2 saatte bir uykusu geliyor.uyutmasam çok huzursuz oluyor.mecburen gündüz birer saatten 4 saat uyuyor böylece.

gece çayı bir gün işe yaradı.banyo yaptırıp uyutuyorum yine fayda etmiyor.gün içinde uykusuz bıraksam yine olmuyor.
ama azmettim ben bu sorunu çözücem.kolay gelsin bana.CokBilmis

2 saatte bir uyuması biraz fazla gibi geldi 8. ay için?

Şöyle deneseniz: Sabah uyandıktan 2 saat sonra uyutun. İlk uykusundan uyandıktan 3 saat sonra ikinci uykusuna yatırın ve akşam da 4 saat sonra gece uykusuna yatırın. Eğer 2. uyku ile gece uykusu arasında uyumak isterse sadece 45 dk. kestirmesine izin verin.

Ne yapın edin 4'ten sonra uyanık olmasını sağlayın.


nurus

 bence de günde 4 uyku 1 er saatten bile olsa fazla.artık ayı itibari ile geç uyumaya yönlenecek.ve bu 3-4 ay sonra daha da ileriye doğru sarkacak.buradan okuduklarımdan anladığım kadarıyla ne kadar erken yatıyorsa bebekler tam gece uykusuna geçene kadar sürekli tekrarlayan bir uyanma oluyor.ben kızımı doğduğundan beri 9 dan önce hiç uyutmadım.zaten çalışıyor olmamında verdiği bir gereklilik ile böyle bir plan yapmadım.19.30 da yatıran arkadaşlar var.tabi onlara da saygım var.tüm gün bebekle evde yoruluyorlardır kendilerine de vakit kalsın istiyor olabilirler.ama yazları o saatte hava daha aydınlık.kim yatarsa yatsın o saatte şekerleme gibi uyuyup 9-10 gibi kalkıp bu kez daha da uzar gece uykusuna geçiş.ben kızımı 10-10,30 gibi yatıtıyorum en geç.gecede 1-2 kez su veya emziği için uyanıyor.ben işe giderken genelde 07,45 gibi kalkıyor beni emiyor ve ben çıkıyorum.saat 11,30-13,30 arası bir uyku 17,30-18 arası 2.uyku ve bir daha ben geliyorum.yemek,oyun vs... derken yine 10.-10,30 gece uykusu.bu düzenimiz doğduğundan bu yana 1-2 aşağı yukarı inip çıktı fazlası sapmadı.gündüz az uyumasını sağlayın.akşamüstü 6 ya kadar tüm uykuları bitirsin.saat 21,00 de de artık pes edip geceye gayet yorgun ve güzel bir şekilde kesintisiz geçer.naçizane tavsiyem budur..umarım bir fikir verebilmişimdir..


CokBilmis

@ nurus: Siz kendi hayat tarzınıza uygun güzel bir plan yapmışsınız ama "erken uyuyan bebek tam dalana kadas sık sık uyanır" tezinizi doğru bulamadım. Bu sitede bebeği erken yatıp kesintisiz sabaha kadar uyuyan çok anne var.

Ama sonuçta 24 saat içinde uyunan zaman süresi aynı. Mesela benim kızım sizin kızın aylarında tek uykuya çoktan geçmişti. 12-15 arası uyuyordu, sonra da akşam 19 gibi yatağında oluyordu. Gördüğüm kadarıyla sizin bıcırık 2. uykusundan 18'de uyanıyormuş. E, bu durumda 19-20 hatta 21 gibi yatakta olmasını beklemek zor olur.

Ben kendi yaptığım bir gözlemi söyleyeyim ki yanlış bir çıkarım da olabilir: Çocuklar tek uykuya geçene kada, hatta 3 yaşına kadar uyku saatlerini yavaş yavaş geriye çekiyorlar. Bu durumda da ilk 1 senesinde erken uyuyan bebekler, sonraki senelerde de diğerlerine oranla erken uyumaya devam ediyorlar. Zira akşam 7'de uyuyan bir çocuk uyku süresini en fazla 10'a kadar uzatabiliyor. Oysa akşam 10'da yatmaya alışkın bir çocuk, uyku süresini gece 1'e, 2'ye kadar uzatabiliyor.

Bu nedenle ben çocuğun ne yapılıp edilip bebekken erken yatırılmasına taraftarım.nurus

  evet cokbilmis haklısınız.saat 19-19,30 gibi yatırıp deliksiz tam uyku yapanlar var ama sabahları da saat 05.00 gibi uyanıyor bu kez bebikler.benimde okuduğum yazılarda nasılsa hep böyle oldu.benim tezim ve tecrübem hep şöyle oldu .bebeklerimiz giderek büyüyor.dış dünyaya hep uyumlanarak büyüyorlar.bizim yediklerimizden yiyip bizim bulunduğumuz ortamlarda bulunuyorlar çoğunlukla uygun olduğu kadarıyla.artık biyolojik saatleri normal yaşantıya alışmaya çalışıyor.ben hep böyle yaklaştım.hangi yetişkin insan tutupta saat 8 de uyur ki hasta olmadığı zamanlar dışında.uyursa da kalkar sabaha karşı.bebeklerimizde artık çocuk olmaya çalışırken bünyeleri ister istemez sinyaller veriyor.tabiki bu demek değil gece saat 1 de yatsın gündüz 10-11 de kalksın asla olamaz.ama onlarda artık birçok şeyi keşfedip zevk alırken uyku saatlerini normale döndürmeye çabalıyorlar.ve bence gündüz sayıca veya saat olarak fazla uyuyan bir bebek gece uykusuna uykusunu aldığı için zor geçiyor.veya biyolojik uyku saatinden önce uyuyan bir bebek tam gece uykusuna 1-2 ara uyanmadan sonra geçip yine uykusunu alıp sabaha karşı uyanabiliyor.sonuçta insan olarak hep birşeyler sınıra dayanıyor.belli bir miktar yemek yiyip,su içebildiğimiz gibi uyku da ihtiyaç dahilinde  yeterli oluyor yada olmuyor...


snyrk89

valla aynı sorundan bendede var sabah 8 bucuk  gibi uyanıyor ve 11de ne yaparsam yapayım uyuyor 1 saat bazen 1 bucuk hatta bazen 2 saat uyudugu oluyor ondan sonra 3te 4te tekrar uyumak istiyor o zaman 1 saat bazen 2 saat falan uyuyo gecede 9 9 bucuk 10 artık allah ne verdiyse ozaman uyuyor.birde söyle bir sorunu var benimle aynı odada yatıyor bende yatana kadar saat bası nebileyim yarım saatte bir uyanıyor her zaman yapmasada arada yapıyor ben nasıl cözeceğim bilemedim..Cevaplamak için Üye ol