yatma saati sorunsalı

TATLI_CADI soruyor: 10

3-4 ay önce gece 1-2 gibi sürekli uykuya geçiyordu kızım.sonra bir uyku ritüeli oluşturduk ve yatma saatini 22.30 a çekebildik.o bile velinimetti bizim için.gece uyanmıyordu,ertesi sabah 10'a kadar uyuyordu.
bu düzenimiz annemlerde 15 gün yatılı kaldığımız süre zarfında bozuldu.tekrar geceye sarktı uykusu.3 gündür yine aynı uyku ritüeliyle 20.30 civarında uyutuyorum.(bir bebek o saatte uyumalı bence, ama...)1'er saat arayla 2 kez uyandıktan sonra uzun uykuya geçiyor.gece de 2-3 kez uyanıyor.bazı uyanmalarında cidden uykusunu almış oluyor,zorla tekrar uyutuyorum.o vaktinde saatinde uyusun diye ben insanlıktan çıktım.çok uykusuzum.bugün 20.30 da uyuttum.21.30 da uyandı.bir saat boyunca tekrar uyutmaya çalıştım,uyumadı,uykuya dalamadı bir türlü.pes etmiş durumdayım.ama geç yatmasını da istemiyorum.beslenme,banyo,uyku çayları faydasız.kızım geç yatmak istiyor 

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


CokBilmis

@ snyrk89: Ne istediğinize karar vermeniz lazım öncelikle. Eğer sabah erken kalkmasına razıysanız işe sabah 7'de uyandırarak başlayın. İki saat sonra uyumak istemesi gayet normal. 2 saat uyuması da normal. 9'da yatıp 11'de kalkabilir. Sonra saat 2'de uyuyup 4'e kadar gene uyuyabilir. Bu da gayet normal. Ama ne olursa olsun (hastalık hali dışında) öğleden sonra 4'ten itibaren uyumasına asla izin vermeyin.

Bu şekilde akşam 8'de zaten yorgunluk emareleri vermeye başlar. 10'da yatıp 8'de kalktığına göre 10 saat akşam uykusu yapıyor demektir. Akşam 9'a uyursa ertesi sabah 7'de kalkacaktır yine.


PembeTavsanim

nurus aksam 1930 da yatan bebekler 0500 de kalkiyor diye birsey yok yine 0700 de kalkabiliyorlar hatta 0730. mumkun oldugunca erken yatirilmaya tesvik edilmemeliler bence ..


PembeTavsanim

duzeltme: tesvik edilmeliler.


snyrk89

tesekkürler cok bilmiş hemen deneyeceğim...peki gece uyudugunda ben yatana kadar niye yarım saatte yada 1 saatte bir uyanıyor ki..onun niçin ne yapmalı??


CokBilmis

@ snyrk89: Öncelikle şunu söylemek isterim verdiğim cevaplar tamamen sallamadır :) ÇOcuk gelişim uzamnı filan değilim. Hepi topu 1 tane bebek tecrübem var. Ama mantık işletiyorum:

Tahminen birlikte yatıyorsunuz ve kızınız sizin yanınızda olmanızdan güven duyuyor. Bu nedenle de siz yatağa gelene kadar rahatsızlık hissedip, derin uykuya geçemiyor.

Eğer alıştırabiliyorsanız, ayrı yatağa hatta ayrı odaya alıştırırsanız, bu sorun biter büyük ihtimalle.snyrk89

Uyuyunca yatagina aliyorum ama odada olmadigimida hissediyor mu ne bende yatana kadar uyanip duruyo ayri oda suanda mumkunn degil evim pek musait degil yatili misafirlerim var ve uzunca bir sure olacaklar bazen emzirmem gerekiyor bebegi oyle durumlarda odasina girip cikmam biraz zor olur..


asyaperi

hep ımrendım cocugum 6 da uyuyor 7 de uyuyor dıyen annelere ne yaptıysam ne ettıysem hangı uyku rutınını uyguladıysam bn kızımı hıc bır zaman 7 de uyutamadım gunduz uykuları he cok dusenlıydı 12 aya kdr gunduz ıkı uyku 12 ayda tek uykuya dustu 2 de yatar 4 5 gıbı uyanır gunlerce saat sekızde odasına gectık ama o 22 00 dan once uyumadı ne yaptıysam uyumadı uyku rutınlerı sabah erken uyandırmalar gunduz uykusunu erken cekmeler hepsını denedım bır ay hergun sekızde odasına gectım uyutmak ıcın hayır uyumadı demekkı bu onun bıyolojık saatı ve sonra esımın ve kızkardesımın uyarılaıryla kendıme geldım bu uyku saatı kutsal kıtapta falanmı yazıyor dedı bır gun kızkardesım nıye kendınede onada ezıyet edıyorsun abla cocuk 22 00 da mısıl mısıl uyuyor sabah kdrda kalkmıyor sabahda 9 10 da kalkıyor bu cocuk 12 saat gece uykusu 2 3 saatte gunduz uykusu uyuyor demekkı senın ocucugun sen elınden gelenı yapsanda sekızde uyumuyor dedı ve bıttı 22 00 da yatıyor yapcak bıse yok cok ugrastım ama olmadı yatmadı


TATLI_CADI

dün gece delirecek hale geldim.2 saatte bir emip uyuyan kızım bu sefer uyumaya direndi.gece 1 buçuktan 2 buçuğa kadar uyumadı.sonra 4 buçuktan da 5 buçuğa kadar yine uğraştırdı..emerek uyumak istiyor.uyuyor,yatağına kaldırınca uyanıyor.sallıyorum uyuyor yatağına koyunca uyanıyor.uykuya dalamıyor.ve ben kendimi tutamıyorum artık.bağırıp çağırıyorum,daha beter oluyor herşey:(CokBilmis

tatlı-cadı: Kızın zevkinden ya da size inat olsun diye uyanık kalmıyor ki, kime niye bağırıyorsun? Eğer uykusuz ve yorgunsan bırak eşin ilgilensin o gece çocukla. Yalnız doğurmadık bu çocukları neticede...

Ayrıca 8 aylık çocuk 2 saatte bir emme ihtiyacı duymaz. Belli ki kızın artık kendi kendine uyumayı öğrencek kıvama gelmiş. Ama eğer sen kendini psikolojik olarak sakin ve rahat hissetmiyorsan uyku eğitimine başlama. Direkt bebeği al yan yana yatın bir süre. Böylece o biraz daha uzun uyur, sen de sakinleşmek için zaman kazanmış olursun.


TATLI_CADI

çocuktan çocuğa fark ediyor uyku,iştah.uykusu düzenli,iştahlı bebeklerin anneleri olarak şanslı bir grup var,onların yerinde olmak isterdim.maalesef o şanslı anneler sihirli bir değnekle herşeyi düzene soktuklarını sanıyorlar ama aslında bebekleri baştan beri sorunsuz.anneleri uyguladıkları şeylerde başarılı oldu diye değil.

benimse o doğdu doğalı neredeyse her günüm kaos halinde.sorunları düzeltmekten başka birşey düşünmüyorum.sürekli okuyorum,birşeyler uyguluyorum ama nafile..
eşim,annem yardım etse de sonuçta hala bana endeksli her şey.emmeden uyumuyor,ben uyutmayınca yarım saat içinde tekrar uyanıyor.emzirmesem büyük yaygara.biberon emzik almıyor.suyu bile kaşıkla içiyor.doğru düzgün kahvaltısını meyvesini sebzesini yoğurdunu tam yediği günümüz sayılı.ben de ara sıra sabrımın sonuna geliyorum.umarım bu dönemi çabuk atlatırızCevaplamak için Üye ol