Tırnaktaki beyaz lekeler

cano soruyor: 4

kızım tırnaklarında beyaz lekeler oluşmaya başladı dün soğuk algınlığı sebebiyetiyle dr gittiğimizde demir eksikliği veya çinko eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.ama ben hergün kaşık kaşık hem karadut hemde normal dut pekmezi veriyorum heralde demir değildir dedim .evet et hergün yemiyor ama kızımda yemek konusunda çok mıymıydır ne yapsak yemez iter ne yapacağımı şaşırdım .fikri olan varmı çinko eksikliği diye tahmin ediyorum

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mert_mert

canım tahminle olmaz bu..istersen bir kan tahlili yaptır.pekmez ve eti yiyen oğlumda kansızlık çıkmıştı önceden.yani günde 5 6 lt içmiyordur herhalde ..öle 2 kaşıkla kansızlık gitmiyor..


beatrix

Benim de kendimi bildim bileli tirnaklarimda beyaz lekeler var.lisede hepoje surdum cikaramadim sanilirdi. Meyvesi eti sutu sebzesi herseyi yerim.kansiz degilim. Dogal olarak her vitamini aliyorum. Bal kabagi haric ve nohut haric hersey yiyorum. Kizimda da iki yasinda beliriverdi tirnaklarinda ayni beyaz lekelerden. Cikiyor tirnak uzakdikca uca geliyor kesiyorum tirnagini derken yeniden beliriyor her tirnakta yok ama cogunda var. Ayakta yok elde var.

Cinko hurmada vardi sanirim.ben bol bol onuda yerim ama senelerdir merak eder dururum geyik oldu artik. Zararini gormedim lekelerimin :)


kle

Benim büyük oğlumda 1 yaşından sonra çıkmıştı beyaz lekeler.12 yaşına girecek hala var.En az üç doktora sordum,hepsinden aldığım cevap,vitamin eksikliği ile alakası yok oldu.Şimdi küçük oğlumdada başladı. üç ay önceki randevumuzda doktoruna sordum,Vitamin eksikliği ile alakası yok dedi.Büyük oğlum içinde tırnaklarını masaya vuruyordur dedi.Biz de bu duruma alıştık artık.


neretva

Kansızlıkla pekmez içmenin hiçbir bağlantısı yok. Daha önce de konuşuldu burada. Pekmez şehir efsanesi. En iyi demir kaynakları yumurta ve kırmızı et. Ama bunları yemesine rağmen demir eksikliği olan çocuklar da var. Kan testi yaptırabilirsiniz. Bende olurdu küçükken. Sanırım çinko veya kalsiyum eksikliği.Cevaplamak için Üye ol