Erken iki yaş sendromu var mıdır?

satrun soruyor: 10

Kızım erken iki yaş sendromu yaşıyor olabilir mi?Henüz 17 aylık.Bakıcımız ne isterse, ne söylerse harfiyen yapıyor, yemeğini hiç itiraz etmeden yiyor,  oldukça uslu ve sakin.Bakıcı sen kitabını oku benim mutfakta işim var diyor örneğin, hiç kıpırdamadan yarım saat oturup aynı kitaba bakabiliyor.Benimse hiç bir dediğimi yapmıyor, aynı komutu ben versem herhalde 30 saniye dinlerdi. Tüm dolap, raf, çekmeceler açılıyor, içleri boşaltılıyor.Evin her odasında karıştırabileceği zararsız eşyalarla dolu kendisine özel çekmeceler de yaptım ama bu çekmeceler ilgisini çekmedi.Yaptığı yaramazlıkları hiç önemsemeyeceğim ama esas üzüldüğüm yemek yediremiyorum. Bu hafta hasta, antibiyotiğini içiremiyorum.Nasıl davranacağımı şaşırdım.İstekleri olmadı mı avazı çıktığı kadar, kusana kadar ağlıyor.Elimizde mama tabağını gördüğü anda ağlamaya başlıyor.En sevdiği yemekleri dahi yediremiyorum.Bakıcı da olan bende olmayan ne olabilir?Nerede hata yapmış olabilirim anlamıyorum.Artık komplekse girdim. Kendimi çok yetersiz hissediyorum.Örneğin bakıcı tam yemeğini yedirirken içeri ben veya anneanne ya da başka bir akraba girse anında yemeği bırakıp nazlanmaya başlıyor.Bakıcım asla çocuğuma kötü davranmıyor.Aksine çok seviyor ve konuşarak herşeyi halletmeye çalışıyor.Ben de konuşuyorum, beraber oyunlar oynuyoruz, eğleniyoruz ama iş söz dinleme ya da yemek yeme aşamasına geldiğinde asla başarılı olamıyorum.Sizce nasıl davranmalıyım?Bu konuda faydalı olabilecek bir kitap önerebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


selencem

Çalışıyor musunuz? Benim oğlum çok çalıştığım dönemlerde bana bu tür tepkiler veriyor. Biz haftasonları uzun uzun baş başa vakit geçirerek bu açığı kapatmaya çalışıyoruz.


asyaperi

sabiha paktuna keskin anne işte ve 7 24 annelık kıtapları tum bu sorularınıza cvp verecek ve dogru davranısa yonlendırecektır sızı benım cok ısıme yaradı tavsıye ederım


satrun

Çalışıyorum ancak akşamları mutlaka kitap okuyoruz, oyunlar oynuyoruz. Haftasonu ise çoğu kez ev işlerini boşveriyorum oyun oynuyoruz, parka gidiyoruz.Malesef gece beraber uyuyuruz.Beni uyku eşlikçisi olarak görüyor.


satrun

asyaperi bu kitapları ben de alayım.Umarım işe yarar ama hala bakıcı gerçeğini çözebilmiş değilim.Herhalde onu otorite belirledi beni dikkate almıyor.


asyaperi

satrun aynen dedıgın gıbı bebekler 3 yasına kadar temel ıhtıyacları beslenme alt degıstırme uyku ve banyodur bu ıhtıyacları karsılayan kımse anne odur bakıcı babanne anneanne ama sevınmelısın demekkı ıyı bır bakıcın var ve cocugun sevdıgı baglandıgı bır ınsanın yanında gece yanında uyumak ıstemesıde sana duydugu ozlem gunduz gıderemedıgı ıcın gece annesını bol bol kokluyor bunlar bnm tavsıye ettıgım kıtaplardan ogrendıgım bılgılerımCokBilmis

ALmayın o kadının kitaplarını ya, üff kadının uzmanlık alanı değil ama kimse umursamıyor. Ben de yazsam bir çocuk gelişim kitabı, alacak mısınız?

Çalışmanızla alakası yok. Ben kızıma 14 ay 7/24 kendim baktım. Sonra da 2 yaşına kadar haftada 2 gün 5'er saat işe gittim. Her zaman böyle bir ayırım yapıyor. Sadece bakıcı değil kendisine bakan kim olursa olsun (anneanne, hala, yenge, kuzen) herkesin komutlarına uyuyor ve kendi kendini oyalıyor ama benimleyken sürekli ilgi bekliyor, "yaramazlık" yapıyor.

Koplekse girmeyin, tam ters bence sevinin. Çünkü çocuk anneyi biliyor, seviyor ve güveniyor. Annenin yanında yaramazlık yapmaya cesaret edebiliyor. Zarar görürse annesinin koruyacağını, annesinin asla sinirlenmeyeceğini ve ruhunu örselemeyeceğini biliyor. NAz yapıyor anlayacağınız. Ve o nazı da "anne" bildiği insana yapıyor.

Benim tavsiyem (tecrübemden yola çıkarak) şu: Bakıcı ile olduğu günler (veya saatler) yemesi gereken ana öğünleri yesin. Sizinle olduğu zamanlar ise eğlensin. Asla yemesi için zorlamayın. Asla (zararı olmadığı süece) hiçbir yaptığına ses çıkarmayın. Sadece akşam uyku saatinden taviz vermeyin (onun önünü almak zor oluyor çünk sonra).

Zamanla verdiği tepkiler azalıyor. Rahatlıyor. Sizi de biraz daha rahat bırakmaya başlıyor. AMa sevildiğinden ve onaylandığından %100 emin olması lazım. YOksa asla rahatlamaz.

Kızım 29 aylık. Hala anneanne ile yarım saat, benle ise ancak 15 dk oyalanabiliyor. Bakıcının yanında ise 5 saat ses çıkarmadan durabiliyor (ben arka odada olduğum için duyuyorum içeride neler yaptıklarını). Sırf bu nedenle bakıcıyı işten çıkardım. Normal gelmedi bana verdiği tepki. Biraz "yaramazlık" yapsın istiyorum :)

Hala ana öğünü yedirileceği zaman ben ortadan yok oluyorum. Artık evde kim varsa (baba, anneanne, bakıcı) o yediriyor. Ben ancak yemek bittikten sonra saklandığım yerden çıkıyorum. Ben yedirdiğim zaman da bazen yiyor, bazen naz yapıyor, bazen alakasız bir başka yemek istiyor. Ama eskisine nazaran daha iyi durumdayız.


asyaperi

Stanford ve Rochester Üniversiteleri'nde okuma hakkı kazandı. Ancak kendi ülkesinde tıp eğitimi görmeyi tercih etti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde; tıp tahsilini (1980), pediatri asistanlığını (1986), pediatrik nöroloji uzmanlığını (2002) ve profesörlüğünü (2006) aldı.

Çocukların, ebeveynlerinin ve hatta evdeki köpeğinin davranışları bile ileri derecede dikkatini çekiyordu. Medical College of Wisconsin'da (1992) epilepsinin yanı sıra, anne karnında kokaine maruz kalmış bebeklerin davranışları konusunda çalışmalara katıldı.

Pediatrik nöropsikiyatriye olan ilgisini bu şekilde bilimsel olarak pekiştiren Prof. Dr. Sabiha Paktuna KESKİN, kendini bu konuda da eğiterek Florida Technical Institute'da davranış bilimi dersleri aldı. Florida International Autism Research Center'da (2002) otistik çocukların davranışlarını inceledi.


Prof. Dr. Sabiha Paktuna KESKİN, Anneye Bağlanma (Attachment), Uygulamalı Davranış Analizi (ABA), Dikkat Yetersizliği, Disleksi, Hiperaktivite ve Dürtüsellik (ADHD), Epilepsi ve Çocuk Sağlığı ve Gelişimi konularında uluslararası platformda Türkiye'nin önde gelen profesörlerinden oldu.hem pediatrist ve norolojık pediatrıs bır prof uzmanlık alanı degıl derken neyden bahsettın cok bılmıs anlamıs degılım


asyaperi

ben sabıha paktuna keskının sadece kıtaplarını okuyan bırıyım savunmak degıl amacım ama almayın o kadının kıtaplarını zaten uzman degıl derken bence arastırmadan konusmussun aldığı egıtımler turkıyenın tek norolojık pedıatrısı olması yanı bebek ve cocuk beynının norolojık ısleyısınıde bılmesı yaptıgı aratırmalar yazdıgı kıtaplar verdıgı semınerler sanırım cerrah pasa tıp fakultesın prof olabılmesı ıcın konusununda uzmanı olması gerekıyor herkez begenmek zorundada degıl bn 15 aylık kızımı onun bılgılerıne dayanarak buyuttum ve cok sukur uyguladıgım seylerle yemek uyku problemı olmayan sakın gelısımını takıp eden bır kızım var demekkı kıtaplarındada oyle cok kotu ıse yaramaz bılgıler vermıyor bnece bukdr onyargılı olmamalıyızCokBilmis

Bakın nörolog diyorsunuz, yani sinir bilim doktoru. Pediatrik nörolog ne demek? Çocuk sinir bilim uzmanı. Pediatrik onkolog var mesela: Çocuk kanser uzmanı diyelim. Pediatrik onkolog da bir çocuk gelişim kitabı yazsa, onu da mı uzman sayacağız?

"Pediatrik nöropsikiyatriye olan ilgisini bu şekilde bilimsel olarak pekiştiren" demişsiniz de ne şekilde pekiştirmiş anlayamadım? Epilepsik ve kokaine maruz kalmış bebeklerin davranışları konusunda araştırma bile yapmamış, yapılan araştırma çalışmalarına katılmış. Ne şekilde, ne kadar vakit? O bile belli değil.

Ayrıca benim bebeğim epilepsik değil, kokaine de maruz kalmadı. Bana ne gibi bir faydası olabilir onun bilgilerinin?

Pedagog değil, psikolog değil, psikiyatrist değil. Yahu çocuk gelişimi meslek okulu mezunu bile değil.

Hayır, çocuk gelişimi konusunda herkes kitap yazabilir. Kitap yazmasına karşı değilim de... Kendisini "uzman" diye tanıtıyor ya? Ona sinirleniyorum ben.

Ben de araştırdım sizin o yazdıklarınızı. Kesinlikle "uzman" değil kendisi.


CokBilmis

Bu arada kendisi bir psikiyatri hastasını tedavi etmeye kalktığı için meslekten ihrac oldu. Hala Cerrahpaşa'da prof olduğundan emin misiniz?Cevaplamak için Üye ol