Sütüm bir anda gitti

PANDA soruyor: 9

8 aylık bir bebegim var ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile besledim, dönem dönem sütümün çok azaldığı zamanlar oldu ama bu defa farklı sanki. Katı gıdalara geçtiğimizden beri sütüm biraz azalmıştı bu normal biliyorum ama bu sabahtan beri hani bebek emdiğinde göğsünüz sızlar ve süt akışı başlar ya ( oksitosin salgılanıyormuş o sırada ) işte bu sızı olmuyor ve dolayısıyla birkaç damla dışında süt de gelmiyor. Bebeğim 3-4 dakika emiyor bakıyor ki süt yok sıkılıyor ve emmiyor. Ben de bütün gün pompa ile sağdım eskiden pompa ile de bu sızıyı hissederdim ama şimdi yok :( Oksitosin salgılanmayınca süt üretimi de olmuyormuş. Zaten 20-30 ml ancak sağabildim :(

Sabahtan beri ağlıyorum iyice ümitsizliğe kapıldım. Still tee, bol su herşeyi denedim. Buraya kadar mıydı? En azından 1 yaşına kadar emzirmeyi çok istiyordum. İlk bebeğimi emziremediğim için bu defa mutlaka başarmak istiyordum, yine olmadı :( Yardımınıza ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


magnifique

Lütfen ağlamayın, ısrarla emzirmeye çalışın ve pompa ile sütünüzü sağmaya devam edin. Eminim 2 gün içerisinde sütünüz artacaktır. Bu arada, doğum kontrol hapı kullanımı, adet görülmesi ve ovulasyon da geçici süt azalmasına neden olabiliyormuş, bilginiz olsun. Bol şans!


ema

Şuan mesela bende de de sızlama durumu olmuyor ama bebeğim deli gibi emiyor.Süt gelmemesinden dolayı emmediğini düşünmüyorum ben nedense.6. aydan sonra hiç sağıp bakmadım ne kadar süt oluyor diye.


ozgu_naz

moralinizi bozmadan ve lütfen kendinizi koyvermeden emzirmeye devam edin.benim ne göğsüm sızladı,ne sütüm aktı ama dolu dolu 22 ay besledim kızımı.bunların hiçbiri gösterge değil.kendinizi nekadar rahatlatırsanız okadar iyi sonuç alırsınız.bol uyku,bol sıvı,bol bol  emzirmek..

 

 

 


seres_esra

çokca su iç ve dereotu tatlı şeyler yefistikcik

Merhabalar,
Süt öyle bir anda gitmez, merak etmeyin :)
Ama siz "Eyvah gitti" diye stres yapacak olursanız olumsuz etkilenmesi çok büyük ihtimaldir. Süt üretimi için birinci şart stresten uzak durmaktır, özellikle de "sütüm yeterli mi" stresinden uzak olmak gerekir.

Herhangi bir sebepten süt üretiminiz geçici olarak azalmış olabilir. Adet görmeniz, doğum kontrol hapı almanız, bebeğin eskisi kadar sık emmemesi gibi sebepler buna yol açmış olabilir. Endişe edecek birşey yok, 2-3 gün içinde süt üret,miniz tekrar artabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey bebeği sık sık emzirmek ve pompayla 2,5 saatte bir sağmaktır.
Manuel pompa kullanıyorsanız sağmak kolay olmaz, imkanınız varsa iyi bir elektrikli pompa edinin. Pompayla ilk defa sağınca az miktar çıkar, buna aldanmayın. Her durumda hiçbir pompa bebek kadar kuvvetli çekemez, sağılan miktarın 2 katına yakın bir miktarı bebek içer.


PANDA

Hepinize çok çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız gerçekten. Dün gece eşimi salona gönderdik ve bebişle beraber yattık (normalde kendi odasında ve kendi yatağında uyur, hatta son 2 gecedir ne olduysa geceleri hiç uyanmıyor :)) her kımıldadığında emzirdim uyku halinde olduğu için emdi ve şu bahsettiğim sızıyı hafif de olsa hisseder gibi oldum ve bebeğimin yutma seslerini duydum :) Demekki süt var ama azalmış; şöyle ki 1-2 dakika emdikten sonra yutma sesleri azaldı ve yalancı meme moduna geçtik. Gündüz elektrikli pompa ile sütümü sağıp kahvaltısını bu sütle hazırlıyorum normalde. Dün sabah sağıp da birkaç damla geldiğini görünce önce önemsemedim, emzirmeye çalıştım ama bebeğim sıkılıp emmeyince stres orada başladı işte :( Dün bütün gün sağma ve emzirme denemelerim işe yaramayınca da panik oldum tabi. Sanırım gün içinde katı gıda miktarımız fazla geliyor ve bebeğim tok olduğu için emmek istemiyor. Bu da zamanla sütü iyice azaltmış olabilir diye düşündüm. Sütümü tekrar arttırmak için önce emziriyim sonra sebze çorbası, meyve püresi vs. veriyim diyorum. Doğum kontrol hapı kullanmıyorum, son günlerde bir üzüntü, sıkıntı da yaşamadım ama doğumdan beri henüz regl olmadım, belki de başlayacaktır artık ve bu azalma bu yüzden de olabilir dediğiniz gibi.

Bugün dünden daha umutluyum :)) Desteğiniz ve önerileriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Gelişmeleri size haber veririm.


PANDA

Arkadaşlar çok şükür sütüm geri geldi. Tam emin olana kadar yazmıyım dedim bugünü bekledim, dün öğleden sonra itibariyle sütümüze tekrar kavuşmuş durumdayız :) Ani kesilişin sebebi de belli oldu bu sabah itibariyle regl oldum. Regl dönemi ve öncesi böyle durumlar olabiliyormuş. Dün tavsiyelerinize uyarak bebeğimi bol bol emzirdim. Önce emzirdim sonra ek gıda verdim. Bol bol su içtim, içimden su içmek gelmediği zaman baklava yedim :)) Bir de İbrahim Saraçoğlu' nun incir-havuç kürünü yaptım. Bu kür bende hemen işe yarıyor birkaç ay önce sütüm azaldığında da denemiştim inanılmaz etkili, sütü coşturuyor resmen; yalnız bir dezavantajı var bana ve bebeğime çok gaz yapıyor. Olsun sütümüz geri döndü ya gaz bize vızzz gelir :))) Mutlu haberi sizlerle de paylaşayım istedim. Tekrar çok teşekkürler.


magnifique

tebrikler!!! sizin adiniza cok sevindim. 


ahmet_selim

kuru inciri suda ıslatın suyunu için inciri de yiyin. bi kaç kere deneyin. yan etkisi yoktur. sütünüz. çoğalacaktır inş


Cevaplamak için Üye ol