bebeğim sabaha karşı saat başı uyanıyor:S

mariposita soruyor: 10

kızlar 3 aylık bebğim var. gece11 -12 gibi uyutabiliyorum ancak. 3 te uyanıyor 5,30- 6 gibi bir daha ve ondan sonra sanki kurulu saat misali saat başı uyanıyor 10a kadar.ben de sürekli uyanmaktan bitap düşüyorum ve bütün gün uyumak istiyorum. bebeğimle de çok fazla ilgilenemiyorum hal böyle olunca. gündüz uykusu zaten hiç yok.yarım saat yatsa kar sayıyorum. öyle ağlayan bir bebek de değil maşallah.çok akıllı. en fazla mızırdanır istediklerini yaptırabilmek için kuzum benim.uyumuyor işte. ama uykuya düşkün biri olarak bu uykusuzluk sinir sistemimi mahvediyor.

bu kadar küçük bir bebek bu uykusuzlukla nasıl yaşar? gece 12de yatması normal mi? onun ennn geç 21de uyuması lazımken ben bu durumda ne yapacağım? bana yardım edin lütfen:(

bu arada gaz sancısı doğduğundan beri var. öyle ağlama nöbetleri olmamakla beraber yine ıkına ıkına helak oluyor yavrum.şu sıra gerçi sadece kaka yaparken sanki kabız olmuşçasına ıkınıyor nasıl bişise artık? böyle işte.tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


tugba25

benım prensım 20 aylık olmasına ragmen hala gecede en az 2 kez uyanıyor çunku hala emzırıyorum.bunu baz alınca senın bebişin durumu normal gorunuyor.gece uyanmalar bıldıgım kadarıyla cocuk memeden kesılınceye dek devam edıyor.yalnız saat başı olayı biraz kötü tabii nazlı kuzucun durumu abartmıs gıbı görünüyor.sütünün yeterli olmama yanı bebısın doymama ıhtımalı olabılır mı bu durumun kritigini en ıyı sen yaparsın.kolay gelsin


sevcanvet

çooook normal, benim bebeğimde böyleydi, sancı çeken insan uyuyamazsa bebekde uyuyamaz   :(( birde onu düşün tam uyuyacakken yada tam uyuyoken acıyla uyanıyor, ilk önce anne olarak sen rahat ol canım, yoksa oda etkilenir inan tarif ettiğin aynı durum benim oğlumdada vardı sonra bi baktım yavaş yavş 11 e sonra gece ona sonrada 9 a çekildi uyku saatleri, sancılar azaldıkçada sabah uyuma saatleri arttı, şimdi akşam dokuz sabah yediye kadar uyuyor, ben nutra harveys gaz ilacı kullandım, azaltıyo ama tabiki bitiremiyor


BebekBebek

merhaba , benim kucuk kızımda 16 aylık olana kadar  neredeyse yarım saatte bir uyanırdı , biz 16 aya kadar anne sutu aldık , mamayı ve inek sutunu anne sutunden kesilene kadar kabul etmedi .  inek sutu almaya basladıktan sonra eskisi gibi surekli uyanmamaya basladı , sanırım doymadıgı icin  uyanıyordu , bir de ustune gaz sancısı olunca tabiki uyuması neredeyse imkansız oluyor . doktorunuz ile gorusup aksam yatarken tahıl bazlı ek gıdalar alabilirsiniz , boylece hem karnı doyar ,hemde  sindirim sistemini rahatlatırsınız .
birde odasını ayırdıysanız buna tepki veriyor olabilir , cok kucuk ve anne kokusu arıyor olabilir .


fistikcik

3 aylık bir bebeğin sabah 6'da uyanmasından daha normal bir şey yok ki... 10'a kadar uyutmaya çalıştığınızı ama saat başı uyandığını yazmışsınız. Sabah 10'a kadar uyuması mümkün de değil, doğru da değil...

Bebeğiniz elbette erken kalkacak, 6'da değilse, en geç 7'de kalkacak, buna alışmanız gerekli. Daha geç kalkması akşam yatış saatini olumsuz etkiler, gün içindeki uykuları ve huzuru dahi etkilenir.
Bebeğinizi en geç sabah saat 7'ye kadar uyutun. 7'de kalkmak istediğinde kalkın. 1,5 saat sonra tekrar uyutabilirsiniz. 3 aylık bir bebek son uyanma saatinden 1,5 saat sonra uyuyabilir. (Bu uyanık kalma süresi aylar ilerledikçe uzar, 6 aya doğru 2 saat olur, 7. aydan sonra 2,5 saat vs...).

Akşam da en geç 19.00-19.30 gibi bebeğinizi uyutun. Şu anki gece uykusu saatiniz çok geç.
Saatlerini bu şekilde düzenlerseniz gündüz uykuları da uzar, siz de rahat edersiniz. Gece uyanmaları bir müddet daha devam eder, buna hazırlıklı olun. Ancak yazdığınız kadarıyla şu an zaten sadece 1 defa uyanıyor bebeğiniz : gece 3'te. Ondan sonra 5 ya da 6'daki uyanması zaten artık sabah ve güne başlamak için uyanmasıdır. Bu yüzden şanslısınız aslında.


mariposita

sütümün yetmeme durumu yok,maşallah gayet iyi ama benim oğlan üşeniyor çok emmeye. karnı doyar gibi olunca bırakıyor. nasıl olsa yarım saat sonra ıh dedi mi memeyi dayicam ağzına.tamamen atıştırmacı bir bebek yani. gündüz uykusu neredeyse hiç yok.o yüzden sabaha 10a kadar yatarsa telafi eder diye düşünüyorum. akşam 19-20 gibi ne kadar uğraşsam da yatıramıyorum. 4-5 saat uyanık kaldığı oluyor. bütün gün onunla uğraşmaktan enerjim sıfırlanıyor. kendime ayıracak vakit bulamıyorum. sinirlerim zayıfladı resmen.

yüzüstü yatırmam tehlikeli biliyorum ama geceleri yüzüstü yatmazsa yine saat başı uyanmaya devam ediyor.bu kadar akıllı bi bebek resmen sinsice yaramazlık yapıyor.

al işte şimdi yatırdım 10 dakika önce uyanmış tısılamaya başladı. allahım napcam ben yaasevcanvet

ilk önce sakin olun, geçecek bu süreç bence ilk bebeğiniz ve benim yaptığım hatayı yapıyorsunuz, uyku sinyallerini anlamayıp doğru saatte değil uyanık olduğu saatte uyutmaya çalışıyorsunuz , birde sancılar eklenince, sancılı bebek yüzüstü yatmak ister çünkü karın ağrısı ancak öyle azalır, unutmayın siz ne kadar sinirliyseniz o sizden iki katı sinirli çünkü siz onun ağlamasıyla oda sancılarla uyanıyor uykusuzluk ondada sinir yapıyor, bence rahat olun bikaç haftaya geçicek, ikidebir emmeside sizin bebeğin yaramazlığı değilllllllllllllllll, normal bebek o :)) onu sevin şevkat verin ve sabredin ben hergün acaba bugün yeni ne yapacak (ellerini ne zaman oyuncaklara uzatacak gibi) diye heyecanlanır bunlardan teselli bulurdum


sevcanvet

haaa birde sallayın bebeşi umarım sallamaya karşıtı annelerden değilsiniz, hafif hafif sallayın sancısına iyi gelir ;)


fistikcik

Sabah 7'de kaldırısanız akşam 19:00 ya da 20:00'de uykusu mutlaka gelir. Sabah erken kaldırmadığınız için akşam geç uyuyor. Gece uykuları her zaman daha uzundur, böylece siz de akşam 8'den itibaren biraz dinlenebilirsiniz.

Şu soruda kısa gündüz uykuları ve uzatmak için çeşitli yöntemlerden bahsedilmişti :
http://www.nurturia.com.tr/questions/471f66ae-5a01-420c-bedf-a006014725f4/2/uyumuyor-acaba-doymuyormuhalesmayse

canım benim sabah 6 ya kadar aralıklarlada olsa uyuyabiliyorsun bence buna şükretmelisin:) ben sabah 5-6 gibi anca uyuyabiliyorum kolik sebebiyle..3 ay uyku düzeni için çok erken 4 aydan sonra yavaş yavaş düzene girer acele etme az kaldı bazı şeylerin yoluna girmesi için biraz sabır sadece:)


CokBilmis

3 aylık bir bebek için anlattığınız her şey çok normal. Bence ilk önce sizin biraz kafanızı dinlemeye ihtiyacınız var. Birinden yardım isteyip biraz uyumayı deneyin. Ayrıca her bebek 1 yaşından önce 6-7 arasında uyanır en iyi ihtimalle. Onların vücutları güneş ışığına programlı. Ben bebeğimi ilk senesinde ezan saatlerine göre uyutuyordum. Tavsiye ederim.Cevaplamak için Üye ol