nE kadar ek gıda,

mehmetdoruk soruyor: 9

bana yardımcı olun arkadaşlar. 6,5 aylık olduk yavaş yavaş ek gıdalara başladık. ne kadar yedirmeliyim onda takıldım kaldım. meyve püresi yoğurt akşam kaşık maması veriyorum ama 2 _ 3 tatlı kaşığı kadar. istemediği belli oluyor zorlamıyorum. daha hiç sebzelere başlamadım korkıyorum yemez diye sebzelere nasıl başlamalıyım? ve bunları ne kadar vermeliyim. şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


_freya_

İlk ek gıdaya başlarken zaten kaşık kaşık yemesini bekleyemeyiz, sadece tattırmak şeklinde bikaç kaşık bile yeterli olacaktır , 6,5 aylık olduğuna göre sebzelere de başlayabilirsiniz, sebzeleri haşlayın cam rendeden geçirin , kabak havuç ve patates ile başlayabilirsiniz ... Yiyeceği miktarı kendisi belirler zaten :) önemli olan şu anda annesütü


nilinmasali

6-12 ay arası bebeklerin karnını 120 ml doyurur ,fazlasını yesede verme demişti doktorumuz,verdiğiniz miktar baslangıc için zaten yeterli,endişelenmeyin,sebze corbalarına devam sütü yada meyve ekleyerekte alıştırabilirsiniz


mehmetdoruk

çok teşekkür ederim hepinize. kahvaltıyı nasıl veriyorsunuz doktorların dediği gibi karışık mı vermeliyim yoksa tek tek mi kafam çok karışık valla bu katı gıdaya geçiş konusunda ya çok darlandım.


mehmetdoruk

ayy çok teşekkür ederim yaa bende bazen o karışık yaptığım şeyden variyodum ama istemeye istemeye peynir ve yumurtayı parmağımın ucuyla verdim aldı ve sevdi. takıldığım nokta şu aralar emme süresi azaldı eskiden beni uzun uzun emerdi şimdi 15 20 gündür 2-3 dakka emip bırakıyor . bend e acaba doymuyormudur diye düşünüyorum.ek gıdayı da çok az veriyorum. ama bizim kilo yerinde 10 kiloyuz 72 cmboy. acele etmesemmi  acaba. o zaman da çocuk sonra yemez diyolar offff hakkaten darlandım.mehmetdoruk

çok teşekkür ederim arkadaşım ya. öncelikleri ve sorunları aynı insanlarla buluşup konuşmak yeni şeyler öğrenmek çok güzel tekrar teşekkürler.


_freya_

Ek gıdaya başlayın tabiki ufaktan ama çok fazla verip sert bir geçiş yapmayın, tattırmak şeklinde başlamanızı öneririm, kilosu gayet iyiymiş endişelenmeyin arada öyle geçiş dönemleri yada az emdikleri dönemler olabiliyor kilosu yerindeyse problem yoktur, bir beslenme düzeni oluşturmanızı tavsiye ederim , mesela ana öğün anne sütü olsun ara öğünlerde de yani 2 emzirme arası ufaktan tattırarak meyve , sebze suyu ya da püresi, çorba, muhallebi gibi ek gıdaları deneyebilirsiniz


ozlemdevrim

İlk oğlumda ek gıda olayımız bir fiyaskoydu resmen..Yanlış yönlendirmelere benim acemiliğim ve  kaygım eklenince durum böyle oldu..İkinci oğlumda böyle olmaması için elimden geleni yaptı ve yapıyorum..Öncelikle emen bebekte 9 aya kadar, hatta kilo alımında sorun yoksa 1 yaşına kadar temel gıda anne sütü..Diğer  gıdalar adı üstünde ek ya da tamamlayıcı gıda..Amaç tattırmak, tanıştırmak ve yemeyi(çiğneme yutma vs.) öğretmek..O nedenle yemediğinde ek gıdayı kaygılanmayın, nasılsa emerek her türlü ihtiyacını karşıladığını hemen kendinizehatırlatın..Hatta yese ve istese bile günde 150-200 cc ek gıdayı geçmeyin ki anne sütü alsın bol bol kuzucuk..Ben ek gıdaları ara öğün olarak verdim..Yediği kadar..Zorlamayın sakın.. Yemezse emecek nasılsa..9.5 aylıkken kahvaltıya geçtim..Hepsi ayrı ayrı olmak üzere yumurta sarsısı ,peynir, ekmek, mandalina suyu/ anne sütü...öğlene doğru meyve...Arada emme..Akşam üstü etli sebze..Sonra anne sütü..Anne sütü..Devam..


perfecto

patates havuç pirinç maydonoz bunları düdüklüde pişirin blenderdan geçirin tadımlık yedirin. Sonra havuç yerine kabak koyabilirsiniz. Böyle değiştirerek yedirin.Brokoli karnıbahar ve pırasa gaz yapan sebzeler koyarken çok dikkat edin.Bu üç sebzeyi sakın ayda anda koymayın.Ama 6 ayı geçtiğinize göre artık tadını bilmesi lazım.Eğer sevmezse ben içine bir kaşık aptamil atmıştım aroması değişsin bildik bir tadı olsun diye. Ama ben 3.aydan sonra emziremedim ve o yüzden tabii 4.ay sonunda aptamille tanıştık.


mehmetdoruk

içim rahatladı sizin önerilerinizle. çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için. insan bu dönemde kafasının üstünde kocaman, onlarca soru işretiyle geziyor. şu dönemi az yanlışlı bol doğrulu atlatırım inşallah.


Cevaplamak için Üye ol