gündüz uykusu

ocean85 soruyor: 6

bebeğimin gece uykusu düzene girdi  saat 10 gibi yatıyor 5-6'ya kadar deliksiz uyuyor ama gündüzleri beni çok yoruyor gündüz 2-3 saat uyuyor yattığında ama her saat başı ağlayarak uyanıyor ben de tekrar uyuması için emziriyorum ve uzun sürüyor emzirme seansımız. bu yüzden evdeki hiç bir işimi tam olarak bitiremiyorum ve çok yoruluyorum. annem bizle kalıyordu fakat 2 hafta önce evine döndü şimdi her şey bana kaldı çok zorlanıyorum.benzer durumda olan var mı? sizce gündüz uykusunu daha güzel uyumasını nasıl sağlayabilirim?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


rory

@ uykumeleği 8 gecede oturtabilmek mümkün demişsiniz. bizim kızımız ancak kucakta uyuyor. tam dalmadan yatırınca kıyamet kopuyor. öğlen uykularını da kucakta uyutup yatırıyoruz. ağlamasına uzun süre dayanamadığımız için ona uykuyu öğretmemiz çok zor olacak sanırım. hele ki son 1 aydır diş çıkarttığı için gece uykularımız da çok bölünmüş durumda.


UykuMelegi

Bu yapmanız gereken bir seçim. Geceleri alması gereken kesintisiz uykuyu uyuyup, büyüme hormonunun çalışmasını istiyorsanız, yorgunluğu neticesinde stres hormonunun davranışlarını olumsuz yönde etkilemesini istemiyorsanız, babası ile sabahları kısa süreli zaman geçirmesi fikrini tekrar değerlendirmeniz gerekir. 
Benim de aynı sıkıntım vardı ve pedagoğa sordum ve belirli bir aya kadar 15 dakikalık kaliteli bir zaman duygusal gelisimleri için yeterli demişti.

Kesintisiz gece boyu uykular dilerim.

Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği


UykuMelegi

@rory, dediği gibi 2 hafta önce birlikte çalışmaya başladığımız anne ve bebeğin deneyimi 8 gece ucaktan yatağa geçiş oldu. Süre sizin ne kadar kararlı ve tutarlı olduğunuza göre azalabilir veya artabilir. Benim danışmanlığını ve koçluğunu verdiğim metod olabildiğince az ağlama ile uygulanıyor. Bir anne olarak, ben de oğlumun ağlamasına dayanamıyordum. Metodu kendim uygulayınca gördüm ki gerçekten gözyaşı az. Zaten bu nedenle Amerika'dan bu metod üzerine eğitim aldım. Kendimin uygulayamacağı birşeyi kimseden isteyemezdim zira ;-)

Kesintisiz gece boyu uykular dilerim.

Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği


tekatan

kışın saat 7 -8 arası yatakta oluyordu..uyumazsa aglıyordu zaten..fakat artık 9 gıbı yatırıyorum...akşam karanlık ancak oluyor...ve aglıyor çok..memede uyuyamıyor bazen..emsık kullanıyorum...su verıyorum az..diş jelı sürüyorum..bazen aglaya aglaya akşam 10 oluyor saat...anca dalıyor..çok yorulıuyorum..acıyorum aglarken..ama ne yapsam susmuyor zaten...kucagıma almıyorum..başını okşuyorum...yan çevırıyorum..gece lambasını açıyorum...muzık açıyorum..(nınnı çalan gece lambası)..
ama bazen daha da sınırlenıyor..çok yorucu oluyor..ter döküyorum resmen ben..


UykuMelegi

@tekatan, bebeklerin saat kavramı olmadığı gibi mevsim kavramları da yoktur ne yazık ki. 5 aylık bir bebek için 21:00 çok geç bir yatış saati ve ağlamalarının büyük çoğunluğunun yorgunluktan dolayı olduğunu düşünüyorum. Özellikle kendi kendine dönmeye başladıklarında bebekler daha hızlı yorulurlar. Bu nedenle saat yerine bebeğinizin size gösterdiği uyku ipuçlarını takip etmenizi tavsiye ederim.

Kesintisiz gece boyu uykular dilerim.

Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği


mehtapaysal

Gün içinde çocuğunu bedensel olarak yoracağı oyunlar oynamayı deneyebilirsin. Yatırmadan önce aç olmadığından da emin olmalısın. Ilık bir duş da aldırabilirsin. Yatağa yanına uzanarak gözlerini kapatıp sessiz kalmayı dene.  Böylece daha rahat uykuya dalabilir. Benim yöntemim bu :)
Cevaplamak için Üye ol