Anne sütünü takiben formül süt verilir mi?

selmak soruyor: 10

Merhabalar

Oğlum 4 aylık oldu. 1.5 aydır kontrollerinde sınırda kilo aldığını görüyoruz. Kaka yapma aralarıda uzadı. eskiden en azından hergün yapan çocuk iki bazen üç günde bir kaka yapıyor. Geceleri çok sık uyanıyor. gece ve gündüz farketmeden hemen hemen iki, ikibuçuk saatte bir emiyor. ve genelde de huzursuzlanıyor. Sütümü pompa ile sağıyorum 70-80 CC çıkıyor( tek meme). Bebeğin emme gücüylede 100 CC oluyordur sanırım. Bir kere emdimi diğer göğsü emmek istemiyor. Tüm bunlar sütümün yetmediğine işaret sanıyorum. Anne sütünü arttırmak için çok şey denedim. Doktorumuz 4 aylık oldu sütünün yetmediği zaman ek gıda verebilirsin dedi. Fakat ben henüz küçük olduğunu düşünüyorum. Acaba emzirdikten sonra biraz formül süt ile mi desteklesem. Ama bebek için ağır olur mu onu bilemiyorum. Büyük kızımı hiç mama vermeden 18 ay emzirdim. o nedenle kendimi kötü de hissediyorum bi taraftan.. Bu konuda tecrübeli annelerin deneyimlerine ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


burcubrsn

70-80 cc tek memede az deilki..emzirdikten kaç saat sonra  bu miktar çıkıyor?
peki tek memeyi emince diğerini emmek istemıyosa belki doyduğu içindir, neden sütün yetmediği için olduğu kanaaatine vardın?

sonuçta devam mamalarını sütü olmayan anneler doğduğu ilk günden itibaren veriyolar..4 aylık bi bebek için ağır olmaz..ama biberondan gelen çok süt tatlı geldiği için memeden gelen az sütü emmek istemebilir ve gittikçe emmeyi azaltabilir..ancak zaten 1-2 ay sonra ek gıdalara baslıcaksınız..

sık uyanmalar  ve huzursuzluk gazdan da olabilir...( ben gaz huzursuzluklarını açlık sanıp daha sık emziriyodum ve daha çok gaza sebep oluyodum..bu bir kısır döngü halini almıstı durumu kavrayana kadar)

ancak doymadığırdan eminsen mama vermelisin..

 


selmak

Merhaba Burcubrsn

Emzirdikten iki saat sonra emzirmediğim göğsümden çıkan miktar bu kadar. İlk iki ay çok güzel kilo alırken sonrabirden kilo alımı yavaşladı. son tartıda 600 gram alması beklenirken 550 gram aldığını gördük ve kaka yapma araları uzadı. Sonraki 15 gün 250 gram aldı.  İnsan ne kadar emdiğini göremeyince şüpheye kapılıyor ister istemez.


EmineKartal

Doktorunuz ne düşünüyor? Mama vermenizi gerekli buluyor mu?


EmineKartal

Afedersiniz, atlamışım "verebilirsin" demiş zaten.
Ancak bu durumda siz karar vereceksiniz bebeğinizin husursuzluğunun nedeni açlık mı gaz mı yoksa başka bir sıkıntı mı.
eğer iki memeyi de emdikten sonra aç kaldığını düşünüyorsanız, birkaç gün ek olarak mama vermeyi deneyip davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. eğer açsa doyacak emmek istemeyecektir, tok ve gazı varsa daha da huysuzlanacaktır...
kolay gelsin


burcubrsn

1 yaşına doğru 500 gr ayda alması gayet normal..ancak ilk aylar bebeğin en çok kilo alması gereken aylar..bence dr unuz aldığı kiloya göre karar vermeli..

emzirdikten sonra yine emzirdiğiniz memeden çıkan miktar önemli..yada süt çıkan memeyi en son kaç saat önce emzirdiğiniz diyim..

aslında 4 aylık bi bebek bırakın devam mamasını, yavaş yavş ek gıdalara (meyve püresi-yoğur vs) bile başlayabilir..bence devam mamasını denemelisiniz..bebeğiniz büyüdükçe doymuyor olabilir..huzursuzluk, kaka problemi vs azalırsa gönül rahatlığıyla devam edin vermeye..

ben de 4. ayda mama takviyesine basladım..daha önce vermicem diye direndim..oğlum toparlandı huzursulzuğu azaldı..geçen aya kadar da emzirdim..emme isteğinde hiç bi azalma olmadı mamaya rağmen..memeyi hiç bırakmadı..şimdi düsünüyorumda herseyi boş yere nekadar çok takmısım kafama..keske daha önce baslasaydım mamaya..burcubrsn

bu arada kızına mama vermedğin için ve bebesine vermek zorunda olduğun için kendini kötü hissetme..mama kötü bisi değil..4 ay full emzirmissin sonuçta...1 ay  bile emziremeyen anneler var..sen elinden geleni yapmıssın..

ama ben hala 70-80 cc ye kaç saat sonra ulastığını mrk ettim:) az değil çünkü miktar


selmak

Tekrar Merhaba BURCUBRSN

Emzirdiğim memeden bir yada iki saat sonra 40-50 filan çıkıyor. toplamda 4 yada 5 saat Emzirmediğim memeden ( bir dahaki emmede emzireceğim memeden) 70-80 çıkıyor.


EmineKartal

Bu arada burcubrsn haklı ek gıdaya da geçilebilir artık.
Ben kızım 4,5 aylıkken işe başlayacağım için kızım 4 aylıkken önce çok az meyve püresi, iki hafta sonra yoğurtla ek gıdaya başlamıştık. Sonra yavaş yavaş artırdık. 6 ay civarı da çorbaya başlamıştık. 7. ayda da sabah kahvaltı, akşam da muhallebiye başladık.burcubrsn

aslında iki memeden çıkan toplam 100 cc az değil gibi geldi bana..bide bebeğin benim o hiçbi zaman sevemediğim pompalardan  çok daha daha fazla süt çektiğini düsün..
bebeğin 1-2 aylık olsaydı mama vermemeyi düsünebilirdin ancak kilosu normalin altında ise (bunu doktorun söyler zaten) 4 aylık bi bebeğe kesinlikle mama vermelisin..mama sonuçta kötü bisi değil..ben kilosu normal olupta sırf içiyo, seviyo diye fazladan verilen mamaya karsıyım..fazla kilodan hep korktuğum için gereğinden fazla beslenen bebeklere üzülüyorum..

ben de 5 aylıkken ufaktan ek gıdaya baslamıstım  sonradan zorlanmasın diye..


ceylanr

Az değil bence aldığı kilo... Ben mamaya tamamen karşıyım. Sütün var senin, az değil, üstelik 5 aydan sonra iki memeyi de emiyor genelde bebekler. 5 aya kadar ben de hem tek meme emzirip diğerini sağıp stoklayarak gittim. Sonra iki memeyi de emiyor, hem artık yorulmuyor hem de daha çok süt istiyor.

Senin gibi sütünün yetmediğini düşünen bir arkadaşım vardı, doktor mamaya başla dediği halde direndi, tartı aralıklarını 15-20 güne çıkardı, az da olsa kilo aldığını gördü ve 6 aya kadar toz mama vermedi.

Kaldı ki senin kızın bence iyi kilo almış az değil ki 550 gr normal sayılıyor 4. ayda... Bence bir başka doktora da danış...

 

 Cevaplamak için Üye ol