Anne sütünü takiben formül süt verilir mi?

selmak soruyor: 2

Merhabalar

Oğlum 4 aylık oldu. 1.5 aydır kontrollerinde sınırda kilo aldığını görüyoruz. Kaka yapma aralarıda uzadı. eskiden en azından hergün yapan çocuk iki bazen üç günde bir kaka yapıyor. Geceleri çok sık uyanıyor. gece ve gündüz farketmeden hemen hemen iki, ikibuçuk saatte bir emiyor. ve genelde de huzursuzlanıyor. Sütümü pompa ile sağıyorum 70-80 CC çıkıyor( tek meme). Bebeğin emme gücüylede 100 CC oluyordur sanırım. Bir kere emdimi diğer göğsü emmek istemiyor. Tüm bunlar sütümün yetmediğine işaret sanıyorum. Anne sütünü arttırmak için çok şey denedim. Doktorumuz 4 aylık oldu sütünün yetmediği zaman ek gıda verebilirsin dedi. Fakat ben henüz küçük olduğunu düşünüyorum. Acaba emzirdikten sonra biraz formül süt ile mi desteklesem. Ama bebek için ağır olur mu onu bilemiyorum. Büyük kızımı hiç mama vermeden 18 ay emzirdim. o nedenle kendimi kötü de hissediyorum bi taraftan.. Bu konuda tecrübeli annelerin deneyimlerine ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


okanumut

Bana da sağdığınız süt miktarı gayet iyi geldi, az değil..


meyelself

Benim de kızım suan 4 ay ve 2 haftalık ve iki hafta önce doktor 370 gr aldığı icin ek gıdaya başlamam gerektiğini söyledi. Oysa benim de aynı tarif ettiğiniz gibi sütüm var, iş yerinde her 3 saatte bir sağıyorum ve 240 ml süt cıkıyor. Buzlukta da stoklarım olduğundan, sütümün yetmemesi gibi bir durum söz konusu bile değil. Aynı şey fikrimce sizin için de geçerli. 
Ben o doktoru değiştirdim ve toplamda kızımı 4 doktora gösterdim, ve iki tanesi anne sütüne devam dedi, iki tanesi ise Hipp muhallebiye başla dedi. Son gittiğim doktor nihayetinde ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı oldu. Bu istatistikler, alınması gereken kilolar vs. sadece tek bir bulgu dedi. Cocugun genel durumu iyiyse, ek gıdanın gerekli olmadığını düşünüyorum dedi ki bence son derece mantıklı. Benim de icime sinmeyen yanı oydu. Kızım düzenli uyuyor, uyanık olduğunda mutluluktan cıglıklar atıyorken ben ona mama vermeyi içime sindiremedim. Bu son doktora da radikal fikirlerini bildiğim için gittim zaten (Hülya Sonugür), çünkü birsey vermem gerekiyorsa da Hipp, Milupa vs. gibi fabrikadan cıkmış birsey vermemeye de yeminliydim
Kısacası ben kızıma ve iç sesime güvenmeye karar verdim. Ben onun sütümle iyi ve mutlu olduğuna eminim :)
Cevaplamak için Üye ol