Büyük Bebeklerin Doğumu???

deren soruyor: 10

Merhaba,
Hamileliğimin 32. haftasına girdim. 3 gün önce yapılan muayenede bebeğim 2.285 gr.'dı. Haftasına göre olması gerekenden iri bir bebekmiş. Bu arada ben şu ana kadar sadece 10 kg aldım. Yani yediklerim bebeğime yaramış :). Ben hep normal doğumla bebeğimi dünyaya getirmek istedim ama son zamanlarda bebek büyük bahanesiyle sezeryana ikna edilen hamileleri duydukça tedirgin oluyorum. Ve en çok korktuğum şey de gereksiz yere ameliyat olmak.

4 kg ya da daha büyük bebeklerini normal doğurmuş olan var mı? Varsa tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


ikicocukannesi

annem,
bakınız ben,

5250 gr agırlıgında bundan seneler evvel,
bır subat ayında,
dogmama 15 dakika kala baslayan lapa lapa kar esliginde,
babamın son final aksamı,
annemin evde dallas izleme askının oldugu gece,
tam tamına 16 dakika icinde,
ozel bursa hastanesinde,
dr nuri uzunalioglunun cabasıyla,
saat sabahın 03.16'sında,
dunyaya gozlerimi acmısım.

kolay bir dogum olmus,
annem hep oyle anlatırdı...


deren

Aslında ben de 4400 kg olarak ve kolay bir doğumla dünyaya gelmişim ama 33 yıl önce ve o zaman zaten normal doğum gerçekten normalmiş. Benim sıkıntım şimdiki doktorların ve hastane politikalarının zora gelemeyip sezeryana itelemesi. Umarım annem ve anneniz gibi bir doğum yaşarım :). Hızlı yanıt için teşekkürler.


Duygu_2706

ayyy maşallah ikiçocukannesi... belki bu zamanda yok ama sezeryanın ön plana çıkmasından dolayı  annem şu anda 17 yaşında olan erkek kardeşimi normal doğum yaparak doğurdu 4.300 gr falandı ve Gazi Üni. Tıp Fak. sabah 05:10 da ve sadece 15 dak sancı çekmişti çok net hatırlıyorum... ne diyeyim allah kolaylık versinnn ...


ilknur

Annemde kardesimi 4300 normal dogurmus.

Oglum 4040gr normal dogumla dogdu. Biz bebegi kucuk saniyorduk ondan hic iriyse sezeryan olur gibi konusmalar yapmamistik. Ultrason aletinin azizligi mi bebegin pozisyonu mu bilmiyorum ama dogumdan iki gun once 3400 demisti doktorum. Doguma 10 gun vardi en cok 3600 bekliyorum demisti. Cok kolay bir dogum yaptim sancim 1 saat surdu surmedi. Insallah gonlunuze gore dogum yaparsiniz.


nihal58

Çok zor bir karar, doğuma 1 gün kala bebeğim ultrasonda 4.400 gr. gözüküyordu Medipol'de doğum yaptım ve doktorum kesinlikle ısrar etmedi "kararı sana bırakıyorum istersen normal doğurabilirsin sen karar ver" dedi, o gün oradan çıkıp devlet hastanesine gittim " ben bu gece sancılanıp buraya gelsem beni normal doğurturmuydunuz yoksa sezeryana mı alırdınız dedim" doktor ilk doğumun olduğu için bu kiloda bebeği zor doğurursun yırtılmalar olur biz denerdik ama senin için zor olurdu deyince kendim sezeryana karar verdim ertesi gün gidip sezeryan oldum. Bazen ultrason fazla gösterebiliyormuş ama insan böyle bir şeyi riske atamaz benim bebeğim gerçekten az bir hata payıyla 4.260 gr.olarak dünyaya geldi, ben de son güne kadar normal doğum diyordum ama şimdi pişman değilim ağrım sadece 1 gün oldu ertesi gün ayağa kalkıp normal hayatıma devam ettim. Kolay bir doğum diliyorum.sezen

kızım ultrasonda 4,350 görünüyordu ve 4,310 olarak sezaryanla doğdu. suyum gelince normal doğum denedim ama fetal distress göründü nst'de (taşikardi gelişti) ve 12 saat sancı çektikten sonra sezaryana alındım. kızım da hipoglisemi vardı doğduğunda (normal doğum denerken sıkıntı çektiği için). ama çabucak giderildi tabii.
normal doğum denerseniz de bebeğin izlendiğinden emin olun. normal doğum denerken bebeğin göstergelerinin periyodik olarak izlenmesinin doğumu kesintiye uğrattığını, hatta başarısızlığa sürüklediğini söyleyenler var (ve tecrübelerime göre haklılar) ama 4,000 kg üzeri riskli gerçekten.


sezen

4,000 üzerinde özellikle ilk doğumda omuz çıkması gibi komplikasyonların gelişmesi mümkün. o yüzden acil sezeryana girebileceğiniz, iyi bir hastanede, her iki doğum türünde de deneyimli bir doktor bulmaya çalışın bence.


deren

Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler sezen. Dün kontrolüm vardı ve doktorum bebeğin kafasının da olması gerekenden 2 hafta büyük olduğunu söyledi. şu anda kafa çapı 89 mm. ve "kendini sezaryene hazırlasan iyi olur" dedi. Kısacası babasının kızı bir çocuğum olacak. eşim de 6 kg doğmuş. Gerçi bunda 10 ay anne karnında kalmasının da payı büyük :)
Doktorum sezaryen ihtimali yüksek dediğinde bütün hayallerim yıkıldı, bütün gece ağladım ama bugün bebeğin sorunsuz doğması daha önemli diye kendimi avutuyorum.didoba

Benim bebeğim de 36,5 haftada 3.5 kg doğdu. 36 hafta ölçümlerinde kafası 41 haftalık çıkıyordu. kontrolden 3 gün sonra suyum geldi (erken su gelmesi kafa pelvik uyumsuzluğunun sonucuymuş) 12 saat suni sancı sonrası koca kafası doğum kanalına giremediği için sezaryene alındım. dr. 40 haftayı bekleseymiş 4 kiloyu rahat geçer demişti. şimdi kızımı SSVD ile doğurmak istiyorum ve ne garip ki çok kilo almaması için uğraşıyoruz.   


sezen

Deren,
Benim de eşim kayınvalidemin 3. doğumuymuş ve yaklaşık 6 kg doğmuş. Gerçi doktorumuz o zamanlarda kullanılan tartıların kalibrasyonuna güvenilemeyeceğini söylemişti, evde 6 kg'lık doğum zor bir ihtimal demişti, zaten de kayınvalidemde bir sürü komplikasyon gelişmiş. vajende yırtıklar, şimdi de idrar tutmakta sıkıntıları oluyor bazen. diyeceğim, büyük bebeği vajinal yolla doğurmak vajen daha önce açılmış olsa bile  hem anne, hem de çocuk açısından sorunlara yol açabiliyor. ben sezeryan olduğumda kayınvalidem "iyi ki normal doğurmadın, benim gibi, pek çok sorun yaşayabilirdin" diye teselli etmişti beni ama, gerçeklik payı ne kadar bilemiyorum.
biz sanırım 6. ay içinde haftada büyük olduğunu öğrenmiştik ve perinatalog bize durumu "genetik" olarak açıklamıştı, zira defalarca yapılan şeker yüklemelerim hep normal çıkıyordu. şekerinizde bir sorun yoksa sanırım sebep genetik oluyor. daha iri ırklarda, örneğin kuzey avrupa'da, iri bebeklerin oranının beşte bire yaklaştığını okumuştum. Okuduğum makaleyi yazanlar sezeryan oranlarının artmasını önlemek için çocuk belirli bir kiloya geldiğinde doğumu erken tetiklemeyi öneriyorlardı. ama burada hangi doktor böyle bir şey yapar, bilemiyorum.
eğer doğum şeklin belli olduysa bence tereddütlerle kendini yorma. sonuçta ikiniz de sağlıklı ayrılırsanız hastaneden, doğumun yeterince "normal" olmuş demektir :)Cevaplamak için Üye ol