Plasenta previa

doa1974 soruyor: 10

BUgünkü kontrolde plasentamın aşağıda olduğunu öğrendim. Daha önce 12. haftada bir kanamam olmuştu ama bu haftaya kadar böyle bir sorun hiç söylenmemişti. Sonradan olabiliyor mu plasenta previa? Doktorum istirahat vermedi ( kanamam olduğunda da vermemişti zaten) kanama olursa hastaneye dedi, zaten kanama olursa naapılır ki, esas mesele kanama olmaması için yapmam gereken bir şey var mı? bu şekilde plasentası aşağıda olup normal hayatına kısıntı olmadan devam eden var mı? Yaşım dolayısıyla riske girmek istemiyorum hiç.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


benjamin2010

Başka bir doktordan daha görüş alırdım yerinizde olsaydım,geçmiş olsun.


santaluz

Bende aynı durum vardı 36. Haftaya kadar normal yerine gelmesini bekledi doktorum sonrasında değişme olmaz dedi. Ama benim hiç kanamam olmadı. Merdiven inip çıkma ve yokuşta yürümememi söylemişti. Onun dışında bir kısıtlamam olmadı. 38. Haftaya kadar da çalışmaya devam ettim. Bende bikaç doktora sormuştum hepsi aynı şekilde olduğunu doğruladı.


nilayy

Benim çok yakın bir arkadaşım hayatında ciddi bir kısıtlama yapmadan 38. Haftada sezeryan ile doğum yaptı.tabii ki ağır işler, ağır sporlar yapmayacaksınız ve kendinizi çok yormayacaksınıx ki, bu da zaten tüm hamilelikklerde geçerli. Bu arada ben sizin yerinizde olsam içim rahat etsin diye bir doktora daha görünürdüm; ama tabii siz bilirsiniz.


doa1974

Çok teşekkürler. 2 hafta sonra detaylı ultrasonum var ama radyolog yapacak sanırım sağlıklı bir fikir için kadın doğumcuya sormak lazım. biraz araştırdım çoğu kişiye 16. haftada hatta daha erken söylenmiş bu durum. benimki birden çıkınca şaşırdım,  önceden normal yerleşimde olup  sonradan olabiliyormuymuş diye defalarca da ultrasona girmiştim. . bana yürüyüş ve merdiveni bile söylemedi, ilişki de yasak oluyormuş onu da söylemedi.


meltem23

Plesantası aşağıda olup da normal hayatına devam.edenler de var elbet. Fakat sadece plesantası tehlikesiz şekilde aşağıda olanlar. Yani plesantan rahim ağzını tam kapatıyorsa eğer normal hayatına devam.etmen mümkün değil maalesef. Benim de 10. haftamda felaket bi kanamam olmuştu. Kesin düşük yaptım diyerek ağlaya ağlaya acile gitmiştik fakat bebeğim oradaydı sağlıklıydı ve yaşıyordu herşey normaldi anormal olan plesantamdı. Perinatolog bana; bu bebekle ilgili bi rahatsızlık değil tamamen seninle ve plesantanla alakalı bir durum. Fakat bebeğine zarar verme ihtimali de yüksek demişti. Total plsanta previaydım ben yani rahim ağzını tam kapatıyordu plesantam. Doktorum.benden 4 boyutlu ultrason istedi. Uzman perinatolog tarafından. Tam iki ay wc haricinde yataktan kalkmadım. Yemeğimi bile yatarak yedim. Ayaklarımın altına hep yastık koydum. Bol su içtim giden kanların yerine geçsin diye. Dua ettim kontrollerimi aksatmadım ve de progestan hap kullandım tam iki kutu bitirdim. Sonuç? Geçti bitti. Plesantam rahim ağzından yukarı çıkmış ve arka duvara yerleşmiş. Yine aşağıdaydı fakat tam kapatmıyordu. Kanama veya lekelenmeye neden olmuyordu. Şimdi kucağımda oğlum:) iki aylık. Allah yardımcın olsun. Tez zamanda sağlıcakla kucaklarsın sen de inşallah.Kozzy

ozellıkle rısklı gebelıkler uzmanına gıtmelısınız. ınsallah sağlıkla doğum yaparsınız.


doa1974

çok teşekkürler. tam kapatmıyor sanıyorum ama ne derece vahim bilmiyorum. sadece kanama riskim olduğunu söyledi dr.


fattololo

Bu teshis kesin olarak 28. Haftadan once konulmuyormus. Oncesinde soylenen kesin birsey ifade etmiyor. Kanadada yasiyorum. 12-20 haftalarda ultrason vardir ve eger benim gibi plasenta previa ya da baska bir sorun varsa 32. Haftada ultrasona gerek gorurler. Ben de tekrar 32. Haftamda ultrasona girecegim. Sezaryen olmak istemedegim icin dra 100 defa sordum , benim yapmam gereken ya da yapabilecegim birsey var mi diye. Hicbirsey yapamazsindedi. Yatayim mi dedim. Gereksiz dedi. Cinsel hayat? Aynen devam dedi... aynen de drun dedigi gibi devam ediyorum. Yüzüyorum, geziyorum, cinsel hayatimiz normal...ama şöyle ki benim hic kanamam olmadi.

Umarim sizin de benim de plasenta normal bir yere cikar.doa1974

28. haftaya kadar bu durumda olup erken doğum yapan, bebeğini kaybeden, kanama geçiren öyle çok kişi varmış ki. kesin teşhis denen şey bu durumun olup olmadığı değil, kalıcı olup olmayacağı anladığım.  aşağıda olduğu her an kanamaya sebep olabiliyormuş. değil 20, 16. haftada da bu durumun ortaya çıktığı ve hastaneye yatan gebeler var.  ayrıca kanamalar tekrar ettiğinde ya da şiddetli olduğunda bebek beslenemiyor ve ölebiliyormuş.  erken doğumla dışarıda yaşayamayacak bir vakitte doğabiliyormuş.yani kanamayı engellemek en önemli şey gibi görünüyor. fiziksel aktivitenin kanama riskini arttırdığı doğru değilse, o halde çoğu dr yanlış bilgi veriyor.. bunu ben de çok merak ediyorum. cinsel ilişki için de kanama riski varsa kısıtlanır deniyor her yerde.  belki sizin plasenta tehlike arzetmeyen bir bölgede sadece normal doğum için risk bilemiyorum. kendiminkinin de tam durumunu bilmiyorum plasenta previa totalis durumunda mesela normal hayata kesinlikle devam edilmiyor deniyor, 3 çeşitmiş. en hafif formda bile çoğu dr fiziksel aktiviteyi bir miktar kısıtlamış.sanıyorum benimki hafif bir şekil olmalı dr bu kadar rahat olduğuna göreç ama  başka bir görüş alıp o sürede tedbirli olmakta fayda var diye düşünüyorum. dr tarafından uyarılmayp bebeğini kaybeden anneler de çok var ve keşke demenin faydası olmuyor o saatten sonra.fattololo

yoksa internetteki tum felaket senaryolarini mi okudunuz? :D

bazen ben de yapiyorum ama doktoruma guvendigim icin, o bana "sacmalama dedigimi yap!" diyince hic sesimi cikarmiyorum. drumu cok seviyorum. gozun kapali guvenebilecegin drun varsa gercekten de hamilelik daha rahat geciyor.

yoksa her seyde ben de internete bakan, saga sola soran ve sonra en berbat hikayeleri duyunca sinirleri bozulan biri oluyorum. ben de "hamilelik nasil gidiyor, sikinti yok insallah" diyen birine, previadan bahsetme talihsizligini yaptim. serife adli arkadasinin nasil olumden dondugunu, basina neler geldigini en hunhar sahneleriyle anlattilar. kotu bir durum olsa drum beni uyarirdi diyip cok onemsemedim ama kafama da takildi. tekrar sordugumda ise druma, yok birsey sende takil kafana gore dedi. cok rahat yahu drum :D

beni de rahatlatiyor sagolsun.


Cevaplamak için Üye ol