4 aylık bebekte ek gıdaya başlamak için erken değil mi?

oskedist soruyor: 4

Merhaba,

Üç gün sonra 4 aylık olacak kızıma bugunki kontrolünde doktorumuz yoğurt ve meyve suyu önerdi. 

Kızım 2990 doğdu, ilk ay 1.7 kilo, ikinci ay 1 kilo, üçüncü ay 700 gr ve dördüncü ay 560 gr aldı. Doktorumuz 600 gr alti kaldigimiz icin ek gida öneriyor ama randevuya üç gün sonra gitmiş olsam 600 gr i asmis olacaktik. Bir baska doktora danistigimda ise 560 gr gayet yeterli 6 aya kadar anne sutu haric vermeyin dedi.

Konuyla ilgili deneyimi olan varsa paylaşabilir mi? Sahsen ek gıda için erken olduğunu düşünüyorum. 


Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Berilimmmm

Benimde bebeğim 4 aylık olacak ve mama desteğiyle anne sütü alıyor ama doktor biEde ek gıdaya başlayın dedi bende başlamayı düşünmüyorum zaten iştahsız onu iyice bu yeni süreçle şaşırtmak istemiyorum ki formül mama dahı olsa 6 aya kadar başlamak istemiyorum ama aklım karışmıyor değil


emineaslihan

Son kontrollerimizde kızım bir defa 400 bir defa 500 Gr  aldı moralim bozulmuştu ama doktorumuzaydan sonra bebeklerin 400 _ 500 Gr almasını beklediklerini söyleyince rahatlamıştim. Bnmn kızım Prematüre de doğduğu için tam 7,5 ay sadece anne sütü vereceğiz. 


babu

Sadece anne sutu alan bebeklerde ilk 6 ay ek gida onerilmiyor. Benim kendi oglumdan hatirladigim da 3 aydan sonra kilo alimi dusmustu (300-400 gr aliyordu diye hatirliyorum) ve gayet dogal karsiliyordu doktorlar. Dediginiz gibi sadece 40 gr eksiklik icin kati gida onermesi bana da anlamli gelmedi. Bir de meyve suyu ile baslamayi da neden onerdi bilmiyorum. Meyve suyu seker orani yuksek besleyiciligi dusuk bir besin. Doktora guvenmek gerekir, bu isin egitimini alan onlar ama sorgulamak da gerekiyor tabi. Ben olsam kesinlikle anne sutuyle devam eder ve eger mumkunse doktorumu degistirirdim. 


oskedist

Hepinize katılıyorum. Istanbul'da danistigim doktorum da zaten anne sütü ile devam etmemi önerdi. Izmır de doktor ve sağlık ocaklarının yaklaşımı genelde gördüğüm kadarıyla 4 uncu ay sonrası ek gidaya bir sekilde girilmesi yonunde. Ama normal kilo takibi yapıldığı sürece bu biraz da annenin kararı. Anne sütüne devam edeceğim. On beş gun sonrasında da gelişimi kontrol ederek yeniden Istanbul doktorumuza danışacağım. Cevaplamak için Üye ol