Emmek ve uyku

osssem soruyor: 6

bebğim emmek istemiyor iki üç dakika emiyor sonra başka şeylerle oyalanıyor.örneğin gömleğimle agulaşıyor.uyku düzenimiz vardı oda bozuldu ve uykuya dalmada güçlük çekiyor.saatlerce uyumaya çalışıyoruz(21:00-01:00 gibi)ne yapabilirim?bu ararda bebeğim 4 aylık olacak bir aç gün sonra onunla bağlantısı olabirmi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


defnecikleannesi

3-4. Aylarda bizde de ayni problem olmustu, sanirim donemsel birsey cogu bebek bu aylarda emme konusunda problem yasatiyor. Degisik pozisyonlarda ( ornegin inek buzagi pozisyonu:)) emzirerek asmistik ve tabi emzirmeyi kesinlikle birakmayarak, yoksa sut azalir. Uzulmeyin bi sure sonra tekrar duzene giriyor.


CokBilmis

4. ayda algıları açılıyor.

Onun ilgisini çekecek kolyeler takıp ilgiyi göğsünüzde tutmaya çalışabilirsiniz. Ya da karanlık ve sessiz bir yerde ya da sürekli aynı yerde (odasında, odanızda) emzirmeyi deneyebilirsiniz.

Uykularını bu ayda düzene sokmayı başarabilirsiniz ileride çok rahat edersiniz.

1 yaşına kadar sürecek zorlu bir zaman başlıyor, amma acayip zevklidir 4. ay; demedi demeyin :)


gesnur

aynı aylarda aynı şeyleri biz de yaşadık.boynuma tespih takıyordum, boncuklu kolyelerim olmadığı için acayip işe yaramıştı:)


osssem

Tesekkur ederim onerilerinizi dinlicem.kendi haline bırakayım dedım.4saatte bı emiyor bu normalmi ayına gore?bırde bebegımın  ayının ilk haftaları uyku duzeni cok iyi iken son iki hafta kötü oluyor.aynı saatlerde uyutmaya çalıştığımda kıyamet kopuyor.cok zorlarsam ağlamaktan kusuyor.ilk bebeğim ve kendimi beceriksiz hissediyorum:(


CokBilmis

Kesinlikle ağlamaktan kusmasına hatta bu şekilde ağlamasına izin vermeyin. Dünya üzerinde hiçbir canlı, bir başka canlıyı "uyut"amaz. Tüm canlılar kendi kendilerine uyurlar. Siz ancak bebeğinizin uyumasına zemn hazırlayabilirsiniz, ama uyuyup uyumayacağına kendisi karar verir.

6 saat hiç uyumadan durabilir ya da 6 saat aralıksız uyuyabilir. Onun değişen ritmine göre sürekli kendinizi ayarlayacaksınız.

Siz beceriksiz olamazsınız, zira becermeniz gereken hiçbir şey yok :) Bebeğinizin karnını doyurun, altını değiştirin ve bol bol ten ve göz teması kurun. Gerisi kendiliğinden hallolur, akışına bırakın :)


fistikcik

Çokbilmiş gerekenleri yazmış, ek olarak 21:00-01:00 arasının uyutma süresi olarak çok uzun olduğunu söyleyebilirim. Normalde bu dönemde 30-40 dakika (maksimum 1 saat) uyku ritüeli, emme, rahatlama vs'nin ardından hala uyumuyorsa kendi haline bırakmak gerekir. Belki kakasını yapamamıştır (genelde uykuya direnmenin 1 numaralı sebebidir). Ya da yeni öğrendiği bir becerisini uygulamak istiyordur (oturmak, dönmek vs...). etrafı daha fazla algıladığı için hayatı kaçırmak istemiyordur. 30-40 dakika denedikten sonra uyumuyorsa salona getirin, her ne yapmak istiyorsa onu yapmasına müsade edin. Yorulduktan (ve eğer varsa kaka gibi problemlerini hallettikten sonra) uyuyacaktır.,
Emme sorunu için arkadaşların dediği gibi dikkatini çekecek kolye benzeri bir şey işe yarayabilir. Loş ve fazla uyarandan uzak bir ortamda emzirin. Ayakta ve hafifçe sallanarak emzirmek işe yarayan başka bir yöntemdir.Cevaplamak için Üye ol