Biberonu nasıl bıraktırabilirim?

kitara soruyor: 10

kızım 25 aylık....sadece 2,5 ay beni emdi sonrasında hep mamayla büyüdü. doğduğundan beri hep emzik kullandı. yaklaşık 2 ay önce  de emziği bıraktı.   4-5 ay öncede mamayı bıraktık ve süte başladık. akşam yatmadan önce biberonla sütünü içip yatıyor. emziği bıraktıktan sonra biberona daha bir düşkün oldu; sanırım hala emme duygusunu onunla gideriyor. bir kaç kez bardakta süt içirip öyle uyutmak istedim ama illa da biberon diyor. hemen gidip yastığını hazırlıyor içerden sesleniyor yattım bekliyorum diye :)) yani yarı yatar pozisyonda sütünü içmek istiyor. pipetli bardak aldım ama onunla sadece su, meyve suyu tarzı şeyleri içiyor.  biberonu nasıl unutturacağım? bir kaç kez biberon yok dedim çığlığı bastı istiyorum diye. ne yapmam lazım? 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ssibel

Ne guzel emme duygusunu yasasin diye emzik ve sonra biberona gecmeniz.ben 28 aylikken biberonu biraktirdim.adem gunes diye bir pedagog ;cam biberonu onun yaninda yanlislikla olmus gibi kirin.ve tekrar istediginde biberonumuz kirildi canim diyebilirsiniz diyor..ama ben olsam 1 ay daha emme duygusunu tatma sina musade ederdim.


kitara

hımm evet aslında olabilir. emziği de mesela şöyle bıraktı( babasıyla gittiler bu emzik kirlenmiş çöpe atalım dediler atış o atış :)) bir iki gün istedi ağladı ama kabullendi çöpe attık babayla diyor, gerçi ben sonra kuşlar aldı götürdü dedim :) yalnız bizim biberonumuz plastik :) ben cam biberonu 3 kez kırınca eşim plastik aldı malum biberon fiyatları 27-28 tl civarı olunca. 

o yüzden biberonu da kirlenmiş diyip çöpe atabiliriz belki; emzikteki gibi işe yarayabilir. tek korkum biberonu bırakınca süt içmeyi de bırakır mı diye?  


biranneikiyavru

aslında artık 2 yaşında, kahvaltıda süt içiyorsa gece sütü içmesine gerek var mı bilmem? belki yatma öncesi alternatifler düşünebilirsiniz, yatağında uzun uzun masal anlatıp uyumasını sağlamak gibi.


Ebru_A

Benim kızım da biberondan vazgeçmedi. Artık bırakmalı ama ben de süt içmesini engellemiş olmak istemiyorum, zaten çok iştahsız bir çocuk. Kahvaltı hayatta etmez, sabah 6'da bir biberon ballı süt içiyor, benim de içim rahat ediyor.


kitara

kahvaltıda çok fazla süt vermiyorum. genelde portakal suyu sıkıyorum ya da mandalina mevsimine göre. süt içecekse de eğer sadece 1 çay bardağı....

gece sütünü bırak diyenler var ya da aman ne güzel işte süt içiyor biz içiremiyoruz içsin boşver diyenler var. maalesef öyle yatakta uzun uzun vakit geçiremiyoruz çünkü son anına kadar kuduruyor ve pili bitmiş vaziyette yatağa giriyor :) ozgununannesi

Tracy hogg der ki biberonu biraktirmak icin agizliga once yatay cizgi acin ardindan ustune bi yatay cizgi daha yani bi x isareti cikacak biraz daha zaman gectikten sonra x i kareye cevirin ■ gibi. Zaten artik emme zevkini alamadigindan birakacaktir , derrr

Ben bilmem ama denemekte fayda var sanirim


kitara

ben de aldım pipetli bardak ama pek oralı değil. kızım için şöyle  bir durum var. biberonla sütünü içince uyuma zamanı gelmiştir demek. o yüzden yastıklarını hazırlar ve ağlayarak bekler, ortalığı yıkar. yani sütünü hafif yatar pozisyonda içmek istiyor. pipetle içince mecburen oturmak zorunda olacak. ve bunu istemiyor. biraz daha bekleyelim olmazsa. daha çiş eğitimimiz var. artık onu da yazın iznimde halledecem inşallah. hepsi üst üste gelmesin. zamanını ayarlamam lazım. teşekkür ederim arkadaşlar güzel tavsiyeleriniz için. 


cfka

Sütü içerek mi uyuyor, dişlerini fırçalamıyor musunuz?kitara

dişlerini sadece sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yemekten sonra fırçalıyoruz.


cfka

Gece uykusuna gecmeden önce diş fırçaladıktan sonra birsey yiyip içmemesi önemli. Emerek uyurken bile dişleri çıktıktan sonra, uyandırıp bir iki yudum su içirirdim. Sütte de doğal olarak kendi şekeri var biliyorsunuz, mutlaka dişini fırçalamanızı öneririm.Cevaplamak için Üye ol