7günlük bebeğim ne emiyor ne uyuyor

beatrix soruyor: 9

Bu gün tam 7 günlük olan oğlum bu sabahtan beri ememiyor. Şöyle ki memeyi tutuyor 2 kere emip bırakıyor zaten meme başım yok denecek kadar küçük göğüs ucu çıkarıcı kullanıyorum. Sütüm çok göğüs ucu çıkarıcıyla çekince bile doluyor aparatın içi sütle. Ama emmediği için aç ve uyuyamıyor. 2 kere emme 5 dk uyuma tüm günüm böyle geçti akşam olmadan enerjim tükenmiş durumda. İmdat diye bağırasım var

Ne yapmalıyım neden böyle yapıyor. 6 gün boyunca görmediğim hareketler.

Memeyi daha kolay alabilmesi için ayağa kalkıyorum fön aspiratör sesiyle sakinleştiriyorum zar zor yakalıyor 2 çekip bırakıyor. Bu günün gecesinden korkuyorum. Bir akıl verin ne olur

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


asyagezgini

Sütünüzün çok olduğunu yazmışsınız, sütünüzün çokluğu onu rahatsız etmiş olabilir mi? Bence sütünüzü biraz sağıp memedeki gerginlik biraz gittikten sonra memeyi vermeyi deneyin.İlk doğumumdan sonra hemşire o şekilde bir deneme yapmıştı bizde çünkü.Belki sizinde işinize yarayabilir.Kolaylıklar dilerim.


ema_emine

Memeyi boşaltıp makine ilr bide öyle emzirmeyi deneyin süt çokluğundan ememiyor olabilir.


ema_emine

Benimkide sert olunca almakta zorlanıyor basıyor çığlığı😂😂


ema_emine

Bide sarılığı var mı sarılıkta bebekler emme zorluğu ve uykuya meyilli oluyor.beatrix

7. Gününde bir değişiklik olurmuş bebeklerde

40. Gününde de aynı şekilde siz de bunu hissettiniz mi kendi bebeklrrinizde

6gün emdiği memeyi 7. Gün ememedi bir türlü evet sağıp gerginliği azaltmak işe yaradı ertesi gün iki göğsümü de ilk hamlede tutverdi uyudu karnı tok.


atos76

Merhaba, benim kızım da başta ememedi, bu yüzden size birkaç tavsiyede bulunacağım. Meme ucunuz yok ise mutlaka silikon meme uçlarından kullanın, meme ucu bebeğiniz eme eme çıkacaktır. Bebek ağzını tam açtığında kafasının arka tarafından memenize doğru kafasını bastırın, meme ucunu ve kahverengi kısmını ağzına tam olarak alsın diye, ağzında memeyi hissetmedi mi veya kavrayamadı mı emmeyi bırakıyorlar. Eğer ki meme çok dolu ise gergin oluyor ve bebekler bu memeyi emmede zorlanıyorlar. Sütünüzü sağın biraz meme yumuşasın ondan sonra tekrar emzirmeyi deneyin. Bir de bebek emerken mutlaka memenizi alttan tutun veya C şeklinde tutun, meme bebeğin çenesine ağırlık yapar ve bebeği yorar... Eğer bunlar da olmaz ise sütünüzü sağın ve biberonla bebeğe verin, ama biberon son çaredir, emzirmeye gayret edin. 1. ay bebeğin ve sizin alışmanız, emzirmeniz içindir. Sakın bebeği aç bırakmayın, sütünüz var diye yazmışsınız, mama da vermeyin, kendi sütünüzden sağın ve biberonla verin. Benim bebeğim de emememişti, 1. hafta mikrop kaptı , 2. hafta emmeye başladı ama süt az geldi ve mikrobun üstesinden gelemediği için 4. hafta 1 kg. vermiş bir şekilde hastaneye yattık. O yüzden sakın aç bırakmayın bebeğinizi... 


ema_emine

Hatırlamıyorum ama hergün değişiyor bu yavrular.


asyagezgini

Oh iyi hadi memeyi kavrayıp beslenmesine sevindim.Bu arada 7. günü hatırlayamadım ama iki bebeğim de 40 gün boyunca hiç bir şekilde memeyi kavrayamadılar.Yani arada alıyorlardı ama tam anlamıyla değil.İki farklı hastanede farklı hemşirelerden de destek aldım bu konuda ama hiç bir yöntem işe yaramadı maalesef.Bu süre boyunca sağıp vermek zorunda kaldım.Taa ki bebeklerim 40 ına geldiler ondan sonra ne olduysa artık memeyi tam kavramaya başladılar.


Nestgo

En doğrusu iyi bir emzirme uzmanından yardım/destek almak tabi. Bununla birlikte, meme ucu konusunda bir yorum yapamayacağım, ancak genel olarak emme sorunu ile ilgili naçizane önerilerim olacak.

Kızım düşük kiloda doğduğu için tam ememeyip uyuyakalıyordu. İlk hafta bir süt defteri tutarak, gece gündüz azimle, her memeden 15'er dakika içtiğinden emin olana kadar uyandırıp emzirmeye çalıştım. Elbette sizde emmediğinden ağlama sorunu vardır. Bir yöntem yine sütü sağıp, enjektör ile vermek. Şöyle yapmamızı önermişti bize hemşireler: parmağınız steril olacak. Serçe parmağınızı bebeğin ağzına koyup emmesini sağlarken, enjektör ile yandan sütü vereceksiniz.
Yazması kolay uygulamasından, biliyorum, ancak sebat edin, 15. gününde kızımız üstesinden gelmişti. Çok zorda kaldığımızda, kan şekerinin düşmemesi için formula verdik. Biz Aptamil 1 numara verdik. Yine enjektörle. Emzik/biberondan ilk başta çok korkmuştuk ve de memeden kesilir diye, ama pek alakalı olmadığını iyi bir çocuk doktoru profesör tanıdığımdan öğrendim.
Bu esnada, yine yukarıdaki yorumlarda da okuduğunuz bir şeyi yinelemek istiyorum. Çok mühim bir husus. Formula vermek zorunda dahi kalsanız, yılmadan kendi sütünüzü sağın, ve atın buzluğa. Aksi halde sütünüzde bir azalma olabilir. 3. ayın sonunda zaten vücut arz/talep dengesine göre süt miktarınızı regüle edecek. Az olmaması için siz o aylara kadar (işe başlamayacak olsanız bile) sağın, depolayın derim ben. Son olarak da her zaman her iki memeden de emzirmeye gayret edin: hem tıkanma olmaması için, hem de bir memeni diğerinden az süt üretmemesi için (başıma geldi). Veya sağın. Kızımız tek memeden içti hep, ben de bir seyahatte iken kolay gelen taraftan hep içirdim. Hal böyle olunca diğer meme önce ağrıdı, tıkandı, belki mastit oldu bilmiyorum, çok yandı aynı zamanda çünkü. Sonra da süt üretimi minimuma indi. bir tarafta 100ml varsa, bunda 30ml vardır.. 
Umarım sağlıkla üstesinden gelirsiniz. Olumlu düşünün.


Cevaplamak için Üye ol