Uyku Sorununa Mucizevi Çözüm Arıyorum:)

cerenaltintel soruyor: 10

Yok öyle bir çözüm biliyorum ama tavsiye istiyorum ! Lara 4 aylıktan beri kendi kendine uyuyor, Ferberledik ama işi çözemedik.

Önce düzenimizi şöyle bir özetleyeyim;
Sabah 7'de kalkıyoruz, hemen kahvaltımızı yapıp süt içirip oyuna başlıyoruz, 10 gibi uyku sinyalleri gelmeye başlıyor, koyuyorum yatağına, en geç yarım saat oyalanıp dalıyor, ağlamıyır, mızırdanmıyorda . 12 gibi uyanıyor, yemek+süt+oyun 14:30 gibi yatırıyorum yine 10dk ile yarım saat arasında dalıyor 16:30 uyanış, biraz aperatif+yoğurt vs, 19 gibi akşam yemeği 19:30 banyo ve uyku saati dendiğinde işler çığırından çıkıyor. En geç 8'de yatağına koyuyorum ama

---gece uykusuna dalması bazen (1-2 günde bir aynı şeyi yaşıyoruz) saatler sürüyor. Sorun ağlaması da değil, çok az ağlıyor, yani aralarda, ama dalamıyor, saatlerce dönüyor bazen, Yatağında artık hiçbirşey yok emziği dışında, çünkü uyku arkadaşı da oyuncak oldu saatlerce onunla konuşuyor. Bu şefer de çarşafla pikeyle muhabbete başlıyor, arada yine ağlamalar ve böylece saat 12'yi buluyor. Buna rağmen sabah yine saat 7'de ayaktayız. Yanında beni istemediği aşikar, bazen dayanamayıp kucağımda ayağımda sallamak istiyorum, (fazla tekrarlamazsam alışkanlık olmaz hadi bu gün uyusun bari diye düşünerek) ağlama krizine giriyor ve resmen yatağına doğru uzanıyor, yatırıyorum susuyor.

-Gece genellikle deliksiz uyuyor ya da 1 defa emmeye kalkıyor ve memede dalıp gidiyor, tek memeden emdiği an gece olduğundan bunu kesemem.

Şimdiii, 1-benim bebem kendi kendine uyumayı bildiği halde , emmek, sallanmak, pışpışlanmak da istemezken uykusu gelmesine rağmen neden ama neden uyumuyor olabilir,
2- Emziği mi dert oluyor acaba, o da mı oyuncak oldu, onuda mı uyku işleminden çıkartmam gerek?
3-Neden sadece gece uykusu acep?


-Üşenmeden okuyan ve cevap yazan herkese şimdiden teşekkürü borç biliyor ve TEŞEKKÜR EDİYORUM:)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ozdenin_oykusu

öncelikle sizi kendi kendine uyumasını sağladığınız için takdir ederim.Lara ya da maşallahhh diyorum.yazınızı imrenerek okudum açıkcası.ben başaramayanlardan grubuyum kendi kendine uyumasını.ama bu konudaki başarısızlığım nedeniyle sorunuza yanıt veremeyeceğim.uyku olayıonız hoşuma gitti ve yazmak istedim.belki ben sizden öneri isterim :))) kolaylıklar gelsin


cerenaltintel

Özdenöykü, teşekkürler ederiz amma ve lakin ben de işin içinden çıkamıyorum ki:((( Bu başarı ya da başarısızlık işi değil onu çok iyi anladım, her bebek farklı şeyler istiyor hayattan ve uykudan tabi:) Ben çok istikrarlı davrandım, hatta bazı geceler öylesine uykusuz kaldım ki ağlarsan ağla yeter artık bittim diye salonlarda döndüm:( Ama sonunda kendi uyku düzenini kendi kurdu, ama şimdi de böyle bir durum çıktı başımıza, haydi sabır bu da geçer diyorum.


cerenaltintel

aishwarya, onu da denedim, uykusu gelmiyor herhalde, geç yatırayım dedim ama gözler ovuşuyor, esnerken ağız yırtılma noktasına geliyor , mızmızmız sürekli, oyalanmıyor, feci uykusu varrr:((( Dalamıyor, geç yatırınca yine aynen yatakta dönüp duruyor, bu sefer daldığı saat gece 2'lere kadar çıkıyor hem de ağlaya ağlaya. Sonra ben de oturup ağlıyorum o oluyor sonuç.

He bir deee 7 erken mi geldi?? :)))))  1 ay öncesine kadar 5:30 civarıydı koğuş kalkış saatimiz, 7'ye bin şükür diyoruz:)


ayse_deniz

Benim oğlum 8 aylık ve gündüzleri maximum 2 saat uyuyor onuda 3 parça halinde. Akşamda 8 de yatıyor 10-11 saat uyuyor (tabıkı gece 4-5 kez  kalkıyoruz) Yani toplamda 12-13 saat uyuyor.  Kızınız 10 aylık ve gündüzleri 4 saat uyuyor. Gecede 7 saat uyuyor. Toplam 11 saat. Bence gündüz uyku süreniz 10 aylık bebek için biraz fazla. Gündüz çok uyuduğu için bence akşam uykuya geçişi daha geç saatleri buluyor. Ama bunu nasıl değiştirebileceğiniz maalesef bende bilmiyorum. Kolay gelsin.


cerenaltintel

Ben de az önce araştırırken gördüm 9 aydan sonra günde 1 kez 2 saat, tekrar uykusu gelirse yarım saat kestirsin yazıyordu , 1,5 + 1,5 - 3 saat genelde gündüz, ama bu da fazla geliyor olabilir, mantıklı aslında. Uyku aralarını uzatmaya çalışacağım yarın itibariyle, haydi inşallah.olcameric

Geç kalkan çocuğun yemek düzenini oturtmakta zorlanabilirsin.10 da kalkan çocuğun otomatikman bir öğünü uçuyor.öğle yemeği sarkıyor vs vs..düzeni oturtmadan bunları da gözönünde bulundurmanı tavsiye ederim.


ayse_deniz

Ben bebeklerin ve küçük çocukların erken yatmasından yanayım.  Ayrıca büyüme hormonu erken saatlerde salgılanmaya başlıyor. Bundan daha fazla yararlanmak için bebeklerin erken yatması gerekir. Geç kalksın diye geç yatırmak doğru bir yaklaşım değil aishwarya:)))))


cerenaltintel

İyidir 8 iyidir:) 8'de yatan benimle 7'de kalkar yemek düzeni de iyi gider:)  ,8-11 arası anne işlerini halleder. Bakalım , biraz emzikten kurtarmaya çalışacağım, biraz da gündüz uykularını kısaltmaya. Bir de benim kuzunun daha hiç dişi çıkmadı, etler şişik ve beyaz ama diş patlamadı halen, belki o acı yokluyordur arada.ozguranne

Merhaba,

Benim kızım tam 10. ay civarı gece uykusuna yatarken fena halde bizi zorlamaya başlamıştı. Normalda 8de uyuyan çocuk 10lara kadar uyumak istemiyordu. Bu yürüme/ayakta durma özelliklerini kazandığı bir zamana denk gelmişti. Başkalarının da başına gelmiş. Bir çeşit adaptasyon dönemi olabilir.

İkinci önerim, öğleden sonra uyku 4ten önce bitse iyi olur.

sevgiler.


UykuMelegi

Merhaba,

Öncelikle yürüme veya sıralama başladıysa yakın zamanda, bu daha çabuk yorulmasına sebep oluyordur. Bu nedenle 20-30 dakika daha erken yatırmalısınız. Uykuya dalamamasının sebebi aşırı yorgunluğa bağlı böbrek üstü bezlerinin salgıladığı stres hormonunun adrenalin etkisi yapmasıdır.

Ayrıca, herhangi bir tıbbi sorunu yoksa ve büyümesi normalse, altı aydan büyük bebekler gece emmesine ihtiyaç duymazlar. Doktorunuza gece beslenmesine ihtiyaç duyup duymadığını sorarak, gece beslenmesini bırakmanızı öneririm. Geceleri bölünmeyen bir uyku uyuduğunda gündüz yaşadığı değişimleri daha rahat kaldırabilecektir.

Ayrıca 9 ay için örnek uyku düzenini bugünkü yazımda bulabilirsiniz. 12. aya doğru yaklaştıkça gündüz uyku süresi 15 dakika azalıp gece uykusu 15 dakika artacaktır.

Gece boyu kesintisiz uykular dilerim.

Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği

www.facebook.com/uykumelegi * twitter@uyku_melegiCevaplamak için Üye ol