6. ay uyku eğitimi için geç mi?

mehtaperkan soruyor: 5

Kızım 10 gün sonra 6. ayını dolduracak, şimdiye dek hep memede uyuyordu,genelde  9 gibi uyur gece (sıkıntısı yoksa eğer) 3 gibi emer ve uykuya devam eder sabah 7.30 gibi uyanır ama artık kendi kendine uyumasını istiyorum. Bunun için çok mu geç kaldım sizce?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


arseli

Hiçbir zaman geç değildir :) Biraz zaman alır ama öğrenebilir bence.. Çeşitli uyku eğitim yöntemleri var..Birini seçip o yönde hareket edebilirsiniz.


mehtaperkan

Elif Nil akşam 9 gibi uyur ,normalde rahatsızlığı yada huysuzluğu yoksa eğer 3 civarı uyanır emer uykuya devam eder sabah 7.30 da uyanır. Buraya kadar herşey yolunda yalnız uykuya geçişimiz problem. Daha doğrusu Nil emerek uyumak istiyor ben yatağında uyutmaya direndikçe O daha da direniyor ve 1 saatin sonunda çığlık çığlığa ağlayarak son buluyor savaşımız ve ben yine emzirip uyutuyorum . Bir aralar çok uykusu geldiğinde (gündüz uykularında bu) yatağına koyup uyku kuzusunu açardım ve 10-15 dakika sonra uyurdu ama artık oda fayda etmiyor. Ona uyku arkadaşıda aldım, kokum sinsin diye koynumda gezdirdim yatağına koyuyorum devamlı ama yüzüne bile bakmıyor. Emerek uyuması şuan için sorun değil ama Eylülde okula başlayınca babaannesi bakacak eğer o zamana dek çözüm bulamazsam biliyorum ki o ayağında sallayarak uyutacak. Ve geceleride uyanırsa kendi kendine uyumayı bilmediğinden ya emzik vermem gerekiyor (normalde emzik kullanmaz uyku zamanı alıyor sadece) yada omuzuma yatırıp uyutmam gerekiyor.Tracy Hogg un kitabını aldım ama henüz bitirmedim ve parça parça uygulamalarım durumumuzu daha beter etti sanırım. Bir haftadır gece uyanmaları sıklaştı ama emziğini verince devam ediyor uykuya. Hala cesaret edip odasını da ayırmadım. Aslında çok uyku düşkünü değilimdir yani gece kalkıp yanına gitmekten çekindiğimden değil odasını ayırmamam ama sanırım ben hazır değilim buna. 6 aydır hep Onu yanımda görmek çok güzeldi tabi bunun verdiği sıkıntılarda var, kitap okumayı çok severim yatarken ama şimdi o uyanmasın diye başucu lambamı açamıyorum. Aman ne uzun ve ne karışık yazmışım. Şu uyku meselesi gerdi bu aralar beni. Yorumla açığım.


arseli

Belki başka bir sıkıntısı vardır şu aralar...Ben oğluma 1 aylıkken kendi kendine uyumayı öğrettim..Ama 14 aydır öyle değişik dönemleri olduki..Hep kendi uyudu ama nasıl?gelin birde bana sorun :D Bazı akşamlar 1 saat başında oturtturdu..Bir ara gece uyanıyor beni yatağının başına istiyor..Arada kontrol edi,yor beni göremezsek kalkıyor oturuyor...Değişik değişik işte...Alt dişler bir dert üst ayrı :) Uyku eğitimi mutlaka verilmeli bence ama sanırım 3 yaşına kadar biraz uğraşacağız sanırım..Oyüzden kabullenerek huzurla geçirilmesi gereken zamanlar..Bizde 8 aylıkken bakıcıya geçiş yaptık..Ben çok sıkıntılıydım nasıl uyutacak ya düzeni bozulursa diye..Hiç bir sorun olmadan aynı düzenle devam etti..çok sıkıntı yapmayın kendinize tabi bebeğinizede..Tracy Hogg'u tamamıyla bitirip uygularsanız bence başarıya ulaşırsınız..Kolay gele :D


CokBilmis

Eğer dediğin gibi uyuyorsa bence çocuğun uyku düzenini hiç bozma. Maşallah diyip tahtaya vuralım :) Çok düzenli bir uykusu varmış.

Eylül ayına kadar daha çok var. Gün doğmadan neler doğar. Elif Nil, Eylüle'e kadar 40 defa huy değiştirir.

Kendini zorlama boşuna bence.


selin_han

Size doğal ebeveynlik isimli bir kitabı öneiyorum. (William sears)Çocuklarımı ilk 2 yıl cosleeper ile yanımda  uyuttum. Sonrasındada aynı odada ayrı yatağa geçirerek sonrasında odalarına geçirdim. Uyku esnasında çocukta güven duygusu yapılanıyor. İkisindede uyku ile ilgili ya da geçiş dönemlerinde bir sorun olmadı. Hep mutlu ve huzurlu oldular, kalktıklarında duvarlar ve boş bir oda değil annesini görüyorlardı. Her zaman benden önce kalkarlardı 1 kez bile gözlerimi açmadan ağladıkları olmadı(hastalık vs hariç).  Ayrıca Adem Güneş isminde bir pedagogda aynı tavsiyelerde bulunuyor. Onun kitaplarınıda okuyabilirsiniz. Onun tavsiyelerinden de çok faydalandım.  Kendimin geçirdiği bir süreç olduğu için yöntemi ve tecrübemi paylaşmak istedim. Cevaplamak için Üye ol