Yatir-kaldira basladik gazamiz mubarek olsun :)

sunkey soruyor: 9

Uc gundur sadece aksamlari yatir kaldira basladik 3 saat olan uykvcuya dalma suresi bir saat hatta kirk dkya dustu. Henuz gunduz uykularina el atamadim, o da bayram tatilinde umarim. Sorum su bu yontemi deneyip sonradan sikinti yasayan , ya da aman su hususaa dikkat et diye oneride bulunacak var mi ? Sonucta Tracy hayatta degil ,ona soramiyoruz :)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


praticus

bu yöntemi kullanan anneler daha sağlıklı bilgi verirler eminim ama tracy hogg 3 aylık bebeği şişt-pat yöntemiyle kendi kendine uyumayı öğretiyor kitap elinizdeyse tekrar bi kontrol edin derim.


sunkey

Kızım 3.5 aylık.3 aydan sonra başlanıyor. Zaten küçük olduğundan daha çok şşt-pat vari oldu bizimki.3 -4 kez kaldırdım sadece, çünkü dokunuca ve şşt deyince sakinleşiyor. Bu kez de dokunmaya bağımlı yapmaktan korkuyorum.


neretva

Ben 4 ay sınır diye biliyorum. Biz 4,5 aylıkken uyguladık. Kitapta yazılanları aynen yaşadık. İlk gece uyuttuktan 3 saat sonra uyanır der, aynen uyandı. İkinci gece daha rahat uyur, ama 3. gece geriye dönüş yaşanır der. Aynen yaşadık. Kitapta denildiği gibi 2 hafta rutini harfiyen uygulayın, evden başka yerde uyutmayın. Aslında gündüz ve gece beraber başlamak daha iyi, aklı karışmaz. Uyku öncesi rutin çok önemli. Odanın karanlık olması, karnının tok olması, ninni söylemek. Ben önce kucağımda yüzü arkaya dönük olarak şşş-patlıyordum, kolları düşüp rahatlayınca yatağına koyuyordum. Kendi kendine konuşarak uyursa ellemiyordum. Ağlamaya başlarsa yatır-kaldır yapıyorduk. Orada önemli olan bebeğin ağlamaları arasındaki farkı anlamak. Gerçekten ağladığında kucağa alıp yanındayım, uyku zamanı canım vs. gibi rahatlatıcı sözlerle pışpışlamak. Uykuya dalma süresi kısalsa da en az 20 dk olur. Ama 3 saate göre iyidir.

Şimdi uyku alışkanlığı kazanacak ve bir daha hiç müdahale etmeyeceğim diye düşünmeyin. Dişi çıktığında, hareketli bir gün geçirdiğinde, yürümeye başladığında ekstra ninni, belki yine yatır-kaldır, pışpışlama gerekebilir. Ama bir kere alıştığı için çok çabuk eski rutinine dönecektir. Biz şimdi her gece yemek-banyo-anne sütü-masal sırasını izleyip yatıyoruz. Bazı geceler bırakıyorum iki dönüp uyuyor, bazı geceler ninni söylüyorum uyuyana kadar 15dk falan yanında oturuyorum. Çok nadir pışpışlamamız gerekiyor. Gündüz uykularına pışpış istiyor ama. Ben şahsen memnunum. Oğlum da memnun, uykusunu alan mutlu bir çocuk oldu.


neretva

Dokunmaya bağımlı olmaz, olsa da ne olur zaten. O sizi hissetmek istiyor, dokunmaktan korkmayın. Zaten Yatır-kaldırın Ferber'den farkı odur. Yanından ayrılmayarak, gerekince kucağa alarak güven duygusu zedelenmemiş olur. Öyle deniyor. Keşke yapabilseydim de beraber uyusaydık, hep dokunsaydık. Denedim ama olmadı. Hem o sevmedi, hem ben. Siz bu yöntemi uygularken de her zaman içgüdülerinizi dinleyin. İçinizden dokunmak, okşamak geliyorsa yapın.turkuazz

ben de 6 ay diye hatırlıyorum,emin misiniz??


sunkey

Neretva, kızım biraz da kendisi bize artık sallanmak istemediğini anlattı diyebilirim. Son günlerde 3 saate varan  uykuya dalma süresinin nedeni buydu. Bayramda gece-gündüz başlamaya niyetliydim ama  uykuya direnirken yaşadığı sinir krizleri nedeniyle dayanamdım. Bakıcıya da açıkçası güvenemiyorum , beraber yapmamız lazım önce gündüzleri uyutma işini. Kızım ilk gün belki de 2 saat süren ağlamanın sorunda sallamayacağım kararı aldığımda  yorgundu zaten, gece 2 ye kadar uyanmadan uyudu.2. gün de 40 dk da uykuya daldı ağlamadan sadece mızmızlanarak, 3 gün yani dün 1 saati buldu ve öfkeliydi biraz. Yine hiç uyanmadı 2 ye kadar.  

Bu arada yatır kaldır, 2 ya da 3 kez yaptım gerisi dokunup sakinleştirmekti. Dokunmaya korkmuyorum sadece  bir şeye bağımlılık geliştirerek uyumamasına çalışıyorum.

3 gündür kesinlikle daha derin ve huzurlu uyuyor. Umarım sürdürebiliriz.


sunkey

Evet Mar, bebeğim uyumak için yardım istiyor benden. O yüzden bunlarla uğraşıyorum zaten.Kızımın melek ve kitap olmadığından eminim , belki de hepsinden biraz karışık.


nilbahar

4. aydan önce verilen uyku eğitimlerinde anneye olan güvenini tamamlayamadığından bu seferde huysuz bebek sendromuna yakalandı. Bana olan güven eksikliğini tamamlamak için ekstra çaba sarfettim. 


www.uykumeleği.com sitesinde Kim West yöntemi var. Seminere katıldım. Çok faydalı oldu. Maalesef gündüz uykuları çok zaman alıyor. İkizleri pış pış ile 5-10 dak. uyutabiliyorduk. 1 yaşını doldurduktan sonra odadan onlar uyanıkken çıkabiliyoruz artık. 

Kim West'in kitabındaki günlük programı uygulamanız çok faydalı oluyor.


sunkey

Suhande, biz bir haftada basarili olmustuk.guveninin sarsildigini hic sanmiyorum cunku hic birakip gitmedim. En rahat bir ayimizdi ama maalesef dis hastalik derken uyumayi istememe basladi.yatiriyorum keyfi yerinde ise meredeyse pnce bir saat konusuyor, sornra sikilinca aglamaya basliyor. Sakinlesmesi icin surekli elini tutmak en buyuk hatamdi . Su siralar isim yogun ve geceleri cok sik uyanmaya basladi.enerji toplayip tekrar duzene sokmaliyim ben de. Biraz da karakter meselesi. Sanirim dogdugundan beri yatmayi sevmiyor,birak uyumayi.sana basiri ve sabir diliyorum. Gelismelerden haberdar et:)


Cevaplamak için Üye ol