2 YAŞ SENDROMU

benn soruyor: 3

KIZIM ÇOK HUYSUZ VE SİNİRLİ NAPABİLİRİM KARDEŞİNİ HİÇ SEVMEMEYE BAŞLADI VE HERŞEYE AGLIYOR

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


simis

bizde benzer sıkıntilari azda olsa yasamaya basladik bu hafta. bizde kardes yok ama huysuzluk ve ben yaparim hali gelistirdi kendine. anlatmaya ya da engellemeye kalkisinca daha da hircinlasiyor o yuzden bende cok sakin bir sekilde, icimde sinir harbi yasasam da, istediklerini yapiyorum. mesela gecenin bir vakti uykudan uyanip hikaye oku bana diye agliyor, istedigi sey saniyesinde olmayinca kendini atip agliyor... istedikleri seyler ard arda yapilinca bir sure, tabi bu sure genelde 30-40 dakika suruyor, yapacak ya da aglayacak bir sey bulamiyor ve bizim dedigimizi yapiyor.

kolay gelsin...


SelmaOnurEmre


Daha önce aynı soru için yazdığım cevabı aşağıya kopyalıyorum...

****************************************************

Canım seni çok iyi anlıyorum. Biz de aynı durumdaydık. Durumdaydık diyorum çünkü 2 hafta önce katıldığım bir seminer sonrası krizlerimiz  oldukça hafifledi. Hala da arada kriz yaşıyoruz tabii ama kesinlikle herşey daha yolunda. Buradan Psikolog Iraz Hanıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Eğer İstanbulda iseniz mutlaka seminerine katılın derim. Size bizim katıldığımız seminerle ilgili konuştuğumuz bölümün linkini vereyim. Oradan seminer notlarını okuyabilirsiniz. Bizim krizlerimizin bu kadar azalmasındaki en etkili yöntem "hayır"ların azaltılması oldu. Iraz Hanımın tavsiyesi üzerine hayır demeden önce fayda zarar analizi yapıyorum. Diyelim ki oğlum gereksiz bir zamanda banyoda suyla oynamak istedi. Önceleri hayır diyordum. Şimdi analiz edip en fazla üstü ve etraf ıslanır, ama oğlum bu arada bir keşif yapmış olabilir ya da en azından hoş zaman geçirir diyebiliyorum. Bu kesinlikle şımartma değil. İlle de hayır demem gereken bir konuysa dikkat dağıtma yöntemini kullanıyorum, hemen unutuyorlar zaten. Ama hayır hemen hemen hiç yok artık hayatımızda. Ayrıca seminerde öğrendiğim şu bilgi de beni rahatlattı; çocuklarda moral değerler 3 yaşından sonra oluşmaya başlıyor. Dolayısıyla 2-3 yaş arası terbiye verilecek dönem değil, sadece oyun oynanacak, sevgi gösterilecek, bolca kucaklanacak ve keşif yapılacak bir dönem.

Notları okumak isterseniz 5. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/28bc951e-62a5-40dd-959c-9f90016a0b3e/5/2-yas-sendromu-ve-3-ve-4

Kolaylıklar diliyorum...


mihri79

merhaba,diğer başlığıda tek tek okudum,bilgiler genel anlamda bilinen şeyler zaten,tek katılmadığım asla desteklemeyeceğim konuyu yazmadan edemedim,3 yaşından sonra ne yaparsanız yapın çocuğu temel doğru ve yanlışlar konusunda eğitemeyeceğinizi düşünüyorum(idda etmiyorum!)kendi annelik tecrübem,çevremde büyüyen çocuklar ve eğitimim bana bunu söylüyor.0-3 yaş arası bebekte temel atma dönemdir,sonrasında etrafını süslersiniz,yada karalarsınız!çocuğa hayırda denmeli AMA mutlaka sebep açıklayarak,tutarlı birşekilde devam edildiğinde anlayacaktır,mesela mutfak dolabını açarak kavanozlara elini uzatan çocuğa hayır kapat değilde hayır anneciğim elin uf olur yaralanır artık hangi kelime anlama yaşına uygunsa mutlaka sebeple anlatılmalı,ilkide değil belki ama sonrasında mutlaka anlayacaktır.bu dönemde özellikle aman hayır demeyin aman kızmayın diyerek bana göre çok yanlış yönlendirmelere kızıyorum,ki hele hele 3 yaşından sonra öğrenir asla ve asla olmayacak birşey,asıl o zaman öğretmeye çalıştığınızda büyük çatışmalarla karşılacaksınız,artık büyüdü anlasın doğruyu yanlışı diyeceksiniz ama geçmiş ola, o çoktan kendi kafasına oturtmuş olacak herşeyi,çevremdede çok örneğini gördüm,sonradan bana soruldu senin kızın nasıl hayır dediğinde tamam anne diyorda benimki laf anlamıyor diye,ki zamanında uyardığım 3 yaşına kadar ne verirsen öyle gider dediğim ve beni dinlemeyen kişilerden.çevremde herkes yetiştirdiğim büyük kızıma hayrandır,küçüğümde biraz daha inat olamasına rağmen şimdi şimdi tutarlı davranışlarımla öğrenmeye başladı,mesela şuanda bıçakların olduğu çekmeceyi açar ve uf uf uf diyerek geri kapatır,asla bişey kaldırmadım saklamadım,sadece açıklayarak hayır demekten korkmayın derim.şahsi fikrim budur.Cevaplamak için Üye ol