bebeğim 13 aylık ama asla çiğnemiyor.

anyhope soruyor: 4

Ağzına bişey vermek istediğimde asla kabul etmiyor. sabah peynir, gün aşırı yumurta, sarısı pekmez, bebebisküvisi ve bebek sütünden oluşan karışımla kahvaltısını ediyor. öğle uykudan uyanınca meyveli yoğurt yediriyoruz, akşam sebze ve ya tarhana çorbası gece öğününde de herobabynin sütlü pirinçli iyi geceler mamasını yiyor, bide gece ve ara öğünlerde anne sütü alıyor. Bu açıdan bakınca iyi besleniyo aslında ama kendi isteğiyle asla yemiyor. Hep sadece yutabileceği şeyleri kabul ediyo. Gelişimi çok güzel her şey yolunda ama ben hep böyle olur 4-5 yaşına kadar sürer mi bu durum diye korkuyorum. Nasıl başarırım bilemiyorum?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ekim_

Ben yeni öğrendim,çok derin bilgim yok ama ağız masajı var,dişetleri,dişlerin üzeri ve damağa hafif bası yaparak masaj yapma.istersen bir araştır. 


leylalperzeynep

benim kızım 1 buçuk yaşında , ne versem yiyor.şimdilik yemek seçme gibi bi huyu yok çok şükür.ben hiç blendr kullanmadım.hep olduğu gibi verdim herşeyi. ama bizimki de çiğnemeden yutuyor.çorbalar yemekler artık cuk cuk gidiyor çiğnemeden ama elma veriyorum mesela eline soyulmuş dilim şeklinde ısırıyor ama çiğnemeden yutuyor.boğazında kalacak diye ödüm kopuyo ama hiç bişey olmuyor çok şükür. bende endişeleniyorum bu konuda kayınvalidem babasına çekmiş oda hiç çiğnemezdi diyo.göstermeye çalışıyorum çiğnemeyi hoşuna gidiyor yapıyo ama sonra unutuyor. şimdilik bekliyorum bakalım ne olacak diye.


anyhope

kızlar teşekkür ederim cevaplarınızı uzun zaman önce okudum ancak cevap yazamadım kusura bakmayın . Hepinize teşekkür edrim. İçimi biraz olsun rahatlattınız . Çiğneme sorunu devam ediyo ancak ben artık çok yoruldum ve oluruna bıraktım. Böyle daha iyi hissediyorum çünkü ben üstüne gittikçe sorunun arttığını gördüm ve oğluşum püreleri de yememeye başladı 1 hafta çok fena kriz yaşadık sonra yavaş yavaş normalde ne yiyosa onları yemeye başladı yeniden. Olsun napalım bizim de bunu yaşamamız gerekiyo demek ki. Oğluşumun canı sağolsun. Hem kocaman adam olup da hala çiğnemeyen var mı ki:)


aytude

merhaba, 

ben 7-8 aylıkken korka korka eline avokado, muz, kayısı, yumurta sarısı vermeye başladım. çiğneyemedi, ağzında ceviremedi, kustu, boğazına kaçtı..bir kaç kez boğulacak gibi oldu. cok korktum tabii ki, bazen ara verdim, ara ara devam ettim bunu yapmaya. 6.5 aylıkken kreşe başlamıştı, orada da corba filan veriliyor tabii ki, benim gibi ilgilenip eline tutuşturma gibi bir durum olmuyor. alışmayacak diye üzülüyordum.
sonra 9 aylıkken 1 ay kayınvalide-kayınpeder baktı. eline ne varsa yiyecek verdiler, elma, armut, mandalina, portakal, asma yaprağı bile. Anne babalarımız bu konuda cok cesurlar..  o zaman baya alıştı. 
şimdi 14 aylık kabuklu elma armutları bile ısıra ısıra yiyor. , tavuk, köfte, makarna, dut kurusu, bezelye..sert taneli olmayan herşeyi yiyor yani. ara ara bizimkinin de istemediği oluyor normal kahvaltı-yemek. 
yani demem o ki korkmamak lazım. eline tutuşturmak lazım. kusacak gibi olsa da, böğürse de onu cıkarana kadar uğraşıyor. cıkarmayı öğreniyor. 
Cevaplamak için Üye ol