artık emzirmek istemiyorum...

selinveyavrusu soruyor: 10

oglum 10 aylık oldu ve artk emzırmek ıstemıyorum..benı kullanıyor her an her dakka emmek ıstıyor hiçbir özelim kalmadı.gece meme agzında uyumak ıstıyor ve bu yuzden besiğinde yatmıyor.ek besin almıyor sadece elinde kemirecegı gıdaları ıstıyor.(havuç,salatalık..vs..).bu yuzden 2 aydır da kilo almıyor.ne yapıcagımı bilmiyorum.memeden kesmek doğrumu yoksa dişimi sıkıp biraz daha katlanmalımıyım bu duruma...lutfen fikir verinnnn

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


kuzununannesi

ah keşke sütüm kesilmeseydide

oglum beni istedigi gibi kullan(!)saydı..

ona daha fazla süt verebilmeyi okadar cok isterdim ki..

benim iliklerime kadar emseydi, yeterki bir damla bile olsa daha fazla süt verebilseydim..

neler neler vermezdim ki ona süt verebilmek için..

İÇİMDEKİ DERİN YARA YENİDEN KANAMAYA BASLADI:(((


Damla

Benim bebeklerin 10 ay civarında bozuldukları ile ilgili bir gözlemim var, burada bir konu açmıştım. Çocuğunuzun sıkıntıları da nedenini tam bilemediğim bu sebepten kaynaklanıyor olabilir :)

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/c0142349-af7a-4474-a9c7-9e0200a6278d/1/10-ay-uyanmalari

Çok süt emiyorsa katı gıdalara olan iştahı etkilenebilir yazdığınız gibi. Öte yandan diş gibi bir sebepten besinleri yerken rahatsız oluyorsa, bu dönemde kemirecekleri şeyleri severler, o da memeye düşkünleşmesine yol açabilir.

10 ay hiç kimsenin azımsayabileceği bir emzirme süresi değildir. Emzirme konusu da anne ve bebek arasındaki bir konudur. Doktorunuzun yorumu nasıl bu konuda? Gerçi benim gözlemime göre anne sütü konusuna doktorların yaklaşımı da aynı değil hiçbir konuda olmadığı gibi. 

Belki anne sütü dışında yeterli kalsiyumu alacağı yiyecekleri sevip sevmediği de karar vermede bir kriter olabilir. Mesela yoğurt, peynir sevmiyorsa, doktorunuzun inek sütü denemenize izin verdiği zamana kadar idare edip, bir alerjisi olmadığından ve sütü içmeye alıştıktan sonra içiniz daha rahat kesme imkanınız olabilir.


ColukluCocuklu

kuzununannesi +1


yasemin_ekin

ozgecon +1 ve

bir nurturia annesinin zamanında bana dediği gibi "annelik sadece emzirmek  değildir"


kuzununannesi

TEŞEKKÜRLER OZGECON

EVET ALLAH'A BİN ŞÜKÜR ANNE SÜTÜNE YAKIN FORMÜL MAMALAR VAR

AMA NE YAZIKKİ BENİ RAHATLATMAYA YETMİYOR

ŞİMDİ OKADAR KIZIYORUM Kİ KENDİME, O DONEM BAZI İNSANLARIN BENİ OKADAR YIPRATIP SÜTÜMÜN KESİLMESİNE SEBEP OLMALARINA İZİN VERDİĞİM İÇİN OKADAR PİŞMANIM Kİ..

DEGERMİYDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM ŞİMDİ

EVET BENİ COK YIPRATTILAR, FAZLASIYLA.. AMA BENİM COCUGUMDAN ÖNEMLİ DEĞİLLERDİ.. COK YAKINLAR BANA KANBAGI OLARAK AMA YİNEDE DEGMEZLERDİ..

HİÇBİŞEY BENİM OGLUMDAN ÖNEMLİ OLMAMALIYDI.. AMA OZAMAN BUNU DUSUNEMEDİM VE SÜTÜM KESİLDİ..

GERİ DÖNEBİLSEYDİM O GUNLERE, DUSUNMEZDİM OKADAR.. BENİM OGLUMA BUNU YAPMALARINA İZİN VERMEZDİM...

CUNKU COK CABALADIM OGLUMA SUT VEREBİLMEK İÇİN.. BENİM OGLUM HİÇ EMMEDİ.. 4 AY BOYUNCA SUREKLİ OLARAK SUT SAGDIM BEN, COK DA İYİDİ SUTUM.. HEM BESLEYİCİYDİ HEMDE BOLDU.. BAZI GUNLER 5 SAATİ BULUYORDU SUT SAGMA SUREM, AMA BEN DAHA FAZLASINI VERMEYE CALISIYORDUM HEP.. 2 YASINA KADAR OLUR DİYE UMUYORDUM.. AMA VEREMEDİM:((((kuzununannesi

YASEMİN_EKİN SİZE DE TEŞEKKÜR EDİYORUM..


Damla

Hani emek verdiğiniz şeye bir kat çok bağlanırsınız. Anne sütü de zaten hassas bir konu. Annelerde de zaten kendilerini suçlama, ya da çocukları için iyi bir şey yaptıklarında tatmin olma duyguları güçlü. İster sonu sütün kesilmesi ile, ister sadece anne sütüne dönecek kadar sütün çoğalması ile sonuçlansın, ilk aylarda emzirmek için çok çaba sarf etmek zorunla kalan annelerin ( ki hiçbir sorun olmadan, tek başına emzirebilmek bile çok emek istiyor ilk aylarda) zaman zaman emzirme konusuna, sütten kesme konularına baktıkları açı çok içsel, çok duygusal olabiliyor. Bebek için süt yararlı elbette, çok yararlı, ama konu çocuk olunca yarar/zarar hesabını hiçbir zaman unutmamak lazım. Çocuğa ne lazım, bunu hangi yollarla sağlarız, bunun karşılığında onun başka ihtiyaçlarından hangileri ne oranda sekteye uğrar, bunları gözden kaçırmamak lazım.


jildando

Emzirme konusunu tam bilemiyorum ama 10 aylık bir bebek çoktan katılara geçmiş olmalı. Anne sütü veya mama bu yasta yeterli olmayacaktır. Oğlumun su anki gunluk yemek duzeninde sadece bir ogunu sut, diger ogunlerde, kahvaltı, sebze-et püresi, meyve, yogurt ve muhallebiden olusuyor. Bence sizde bir turlu katı yemeklere agirlik vermelisiniz. Emmegudusu içinde emzik kullanmayı deneyebilirsiniz belki. Emzik biraz tartışmalı bir konu gerçi. Bazı doktorlara gore kullanılmamalı bazılarına gore de cok faydalı. Biraz doktorunuzun yönlendirmesine bir yandan da sizin yaklaşımınıza bağlı.
Bu arada doktorunuz bu konu ile ilgili sizi nasıl yonlendiriyor? Yonlendiriyor mu? İyi bir çocuk doktoru sadece gerekli aşıların yapılıp hastalıkların takibinden ayrı olarak bebeğinizin gelişimi ve yemek alışkanlıkları ile ilgili olarakta size yol gostermeli bence.  dennis

Bence;
annelik = anne sütü değildir.
çocuk sahibi olmak özel hayatın bitmesini kabul etmek değildir
mutlu anne = mutlu bebek; sağlıklı anne = sağlıklı bebek'tir (hem bedenen, hem de ruhen)
özgecon +1, damla +1, vb +1. nasıl ki her anne ve bebek eşsiz, parmak izi gibi kendilerine özelse emzirme sıklığı ve süresi de her anne ve bebek için parmak izleri kadar kendilerine özgüdür. kimi bebeğini oyalamak için emzirir; kimi ruhen kendini mutlu hissetmediği için hiç emzirmez. kimse kimseye "doğurdun öyleyse herşeye katlanacaksın" deme hakkına sahip değildir.
asıl soruya gelecek olursak, emzirmeyi kesip kesmemek tamamen size kalmış, bence doktorunuzun da fikrini aldıktan sonra en doğru kararı siz verebilirsiniz. eğer anne sütü alsın ama beni emzik gibi kullanmasın derdindeyseniz sütünüzü sağarak biberonla veya mamalarına karıştırarark verebilirsiniz.
sağlıklı günler dileğiyle...


hayatto

Madem sütünüz bol , emzirme yerine sagarak vermek daha mantıklı gibi görünüyor sizin durumunuzda . Hem böylelikle vicdan muhasebesi yapmamıs olursunuz.

Benim kızımda 4. ayda emzik ve biberonu reddedmişti tamamen . Biberon asla almaz diye düşünüyordum. Emzirmeyi bıraktıgımızda ilk bir kac gün biberona temkinli yaklassa da , baktı ki anneden hayır yok , biberonu tekrar almaya başladı .

Bencede 12. aya kadar sabredin , sonrasında sütün durumuna göre sagm yada inek sütü vs. destegine gidersiniz , bu arada katı gıdalara daha cok önem vererek tabi.Cevaplamak için Üye ol