Adet öncesi göğsü acıyanlar korunma

barba soruyor: 8

Merhaba,


Bir konuda samimi fikir, tecrübelerinizi, ve varsa uzman olan arkadaşların görüşlerini almak istiyorum. 

Adetlerim çok düzenli. Her ay adet günümden ortalama olarak 8 gün kadar önce göğüslerim acımaya başlıyor. 4 gün kala artık dokunulamaz hale (acılı ve gergin) geliyor, sonra günüm yaklaştıkça yumuşuyor acı azalıyor, sonunda adetim başlıyor. Bu arada ruh halimin ve tatlı şekerli yiyecek isteklerimin de paralel bir trendi var. Her ay aynı düzen hiç sekmeden devam ediyor.

Teorik olarak bu göğüs acımasının artık vücudumun adet dönemini başlattığı için salgıladığı hormonlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ve bu günden itibaren adet başlangıcına kadar tamamen güvenli olduğunu düşünüyorum korunma anlamında. Ancak, her zaman risk var, vs deniliyor. Doktoruma da sorsam eminim garanti olsun diye o cümleyi mutlaka kuracak ve bana bir şey ifade etmeyecek.

Ayı benzer şekilde yaşayan var mı? Bu risk gerçekten var mı, varsa nereden geliyor? 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


guta

Benim de tamamen aynı anlattıklarınız. Uykudan uyanıyorum bazen Göğüs acısından. Ama valla asla buna güvenip de korunmayı elden bırakmam :) bilimsel olarak bir bilgim yok ama korunmayı elden bırakmamakta fayda var :)


berlindenbirseda

Her ay düzenli olan adetinizin, sicaktan, stresten, hastaliktan vb. sebeplerle bir ay düzeni degisir, yumurtlamaniz daha gec olur ve siz bunu gec adet gorup fark etmeden evvel hamile kalabilirsiniz...

Düzenli adet görenlerde bu risk düsük, ama var :)


barba

Çok haklısınız, ama ben bu göğüs acıması dönemini ön-uyarı gibi yaşadığım için, düzen bozulunca o zaman bahsettiğim göğüs acıması da yaşanmaz diye düşünüyorum. Yoksa regl süreci başladıktan sonra vücudun adet görmeden bir yumurta daha olgunlaştırıp çatlatması mümkün mü?


berlindenbirseda

Anliyorum dediginizi, ama bence meme agrisini regl sürecinin basladiginin kesin kaniti olarak gormeyin. Benim bazi aylar cok agrir, bazi aylar o kadar agrimaz mesela, siz sebebi cozene kadar hamile kalmis olabilirsiniz.

Regl olmadan ikinci kez yumurta olgunlasmasi asla olmaz diyebiliriz, ama dememeliyiz, zira vücut bu, milyonda bir de olsa ne yapacagi belli olmaz :)
gkm

Merhaba bizzat bu şekilde hamile kalmış biri olarak yazmadan gecmek istemedim.aynı şekilde her ay düzenli adet belirtilerimin dvmında en fazla 1-2gün oynamayla regl oluyordum.eşimin askerliği dolayısıyla bebek düşünmüyorduk,yine de riske atmamak adına ertesi gün hapı attım fakat hamile kalmışım,üstüne bide adet olmuştum.hem adet döneminde hamile kalınmaz hem de korunursan hamile kalınmaz teorisi tamamen yalan oldu bizim için.bunun yanısıra milyonlarca insan bütün korunmaları bırakıp,tedavilerle bile hamile kalamıyorken;yüce Yaradan ın takdiri hersey..tıbbi olarak nedir acıklaması bilemiyorum ama sen ne plan yaparsan yap;senden büyük Allah var ve o bizim düşünemediğimiz hrsyi bizim için planlıyor gerceğini yasadık.iyiki de olmuş gerci Rabbim bağışlarsa dünya tatlısı bi kızım var 20aylık :) siz yinede tedbirinizi alın derim,sevgiler.


barba

@gkm, sağlıkla kavuşun bebeğinize :)


Teşekkür ederim yanıtlarınız için :)


ilknurbade

Benim de aynı şekilde memede ağrı başlar. Ben dr.a gittim yillar önce bir genel cerrah tarafından muayene edildim. Hem muayenede hem de ultrasonografi de fibro kist bulundu. Ağrının sebebi adet yaklasirken memelerdeki sislikten kaynakli kistlerin sıkışması olarak tanimlandi. Dogum yaptıktan sonra sut kanalları açıldığı için sut kanallarini tikayan kistlerimin acısı ortadan kalkti. Dogumdan sonra henüz kontrole gitmedim.


barba

Ben de aynı durumdayım. Ama doğumdan sonra mamogram ve ultrasonografi çektirdim, kistler gittiği halde emzirme bitince acılarım korkunç şekilde geri geldi :(


Cevaplamak için Üye ol