Rotavirüs aşısı

asl soruyor: 10

Rotavirüs aşısı yaptırdınızmı? Bebeğimiz 3.5 aylık doktorumuz tavsiye etmiyor, çevremizde yaptırın diyenler var, arada kaldık...

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


banuo

Biz yasadik rotayi buyuk oglumda.. Resmen sefalet. Cocuk iki hafta boyunca ne yediyse cikardi. Bir arkadasimin oglu da hastaneye yatmak zorunda kaldi. O zamanlar rota asisinin guvenilirligi tartismaliydi; yapmamisti doktorumuz.  Simdi guvenilirligi ve etkinligi gosterildigi icindir ki, kucuk kızıma yaptı rota aşısını.

Korunma sansi varken, cekilecek cile olmadigini düsünüyorum ben rotanin..


YesilAnne

Biz de direkt doktor tavsiyesiyle yaptırdık. Sonrasında da Tenten'i hangi doktora götürdüysek, 'Rotavirüs' aşısını yaptırdınız mı tepkisiyle karşılaştık. İyiki yaptırmışız dedik.
Doktorlar; bebekler ya da çocuklar bu hastalığa illaki bir şekilde yakalanıyorlar, ateşli ishal sizi de bebeğinizi de çook yıpratır diyorlar.

Evet biraz pahalı ama, yaptırmakda fayda var. Ama aşıya gitmeden önce bebeğinize Calpol vermenizi tavsiye ederim. Ateş yapabilir diye uyarılmıştık biz.
Bir de ağızdan verilen bir aşı olduğu için, daha önce yapmış bilen birine yaptırmanızı tavsiye ederim. Sağlık ocaktaki görevliler fazla deneyimli değil yeni aşı olduğu için.
Doktorumuz bize de domuz gribini önermemişti. İkisi çok farklı.

Korunmanın yolu varsa korunmak gerekli bence. Biz menenjit ve su çiçeği aşısını da yaptırmayı düşünüyoruz.

Sevgiler.


ETA

Bizde doktor tavsiyesiyle yaptırdık. Rotaya yakalansa bile aşısız çocuklara göre daha hafif ve çabuk atlatıldığını gördük ve öğrendik. Bence düşünmelisiniz.


okanumut

Yaptırdık..

3x114TL..:))


Gulusoy

bizimki erken bebek, doktorumuz rota aşısı tartışmalı, özellikle prematureler üzerinde yapılan anlamlı testler yok dolayısıyla prematurelere kesinlikle yapmıyoruz dedi ve yatırmadık..Zelal_

Rotavirüs aşısını, Rotarix'i yaptırdık bizde. 2. ve 4.aylarda yaptırdık. Rotarix iki doz olarak yapılıyor. Rotateg 3 dozdu sanırım. İlk aşısı Qatar'da oldu, rutin aşılar dahilinde olduğu için ücretsizdi, 2.doz Türkiye'deki doktorumuzda yapıldı, gayet ücretliydi :)

Bu arada Gulusoy, benim oğlum da 35+5'te doğdu, literatüre göre; 37.haftadan önce doğduğu için prematüre ama doğumdan sonra yoğun bakım veya ek bakım ihtiyacı duyulmadı allaha şükür. Ancak bizim hiçbir aşımız geciktirilmedi veya hiçbir aşımıza sakınca konmadı. Senin açıklamanı okuyunca şaşırdım.


ozguranne

Doktorumuz bize bıraktı. Yaptırdık.


lina

  bizde yaptırdık Rotarix 2 doz olarak...doktorumuz önerdi bizde yaptırdık...sıkıntımızda olmadı ateş kusma gibi çok şükür..existhunder

Bizde rotarix yaptıranlardanız. Bir sakınca görmek bir yana büyük faydası olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak bebekler için ciddi bir hastalığın aşısı olduğu için mutluyum.


Gulusoy

zeropoint, doktorun kastettiği yüksek ihtimal 32 hafta altı bebeklerdir diye düşünüyorum çünkü kendisinin uzmanlığı bu alanda.. seninkine pek erkenci dememek lazım :)Cevaplamak için Üye ol