Rotavirüs aşısı

asl soruyor: 10

Rotavirüs aşısı yaptırdınızmı? Bebeğimiz 3.5 aylık doktorumuz tavsiye etmiyor, çevremizde yaptırın diyenler var, arada kaldık...

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


Zelal_

Gulusoy, ilave açıklama için çok teşekkür ederim...
Çok erken, az erken, vaktinde bir şekilde geldiler dünyaya, sağlıkla büyüsünler inşallah...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Biz de rotarix yaptırdık 2 doz. Ben yaptırmamayı düşünmedim bile açıkçası.


ezgik

büyük oğlumun bebekliğinde bu aşı yoktu dolayısıyla yaptırmadık 2,5 yaşında hastalığı çok ağır bir şekilde geçirdi, hastaen mikrobu filan değil kreşten aldı mikrobu 1-1,5 kg zayıfladı 3 gün tek lokma yemedi suyu bile zor içti, berbattı resmmen, o nedenle küçüğe tereddtsüz yaptıdım.
aşı %100 korur mu bilmem ama o kadar ağır geçirmez umuyorum küçük oğlum hastalığı yakalansa bile


existhunder

Rotarix hakkında bir yazı yeni yaptıracaklar için bir bilgi

http://www.bebekdoktorum.com/index.php/saglikhastalik/cocuk-sal/7-asi/418-rotarix-as-askda.html


meycan

Gülce'nin doktoru yuvaya gitseydi yapardım demişti, hatta kendi kızına da yapmadığını söylemişti. Yaptırmamıştık biz de.neslihana

bizde rotarix 2 doz olanlardanız. doktorumuzun tavsiyesiyle olduk.


Ulku

rotavirus asisi arastirmasi nihayet sonuclanmis:

Nisan başında rotavirüs aşısı olan rotarix'de saptanan DNA örnekleri nedeniyle kullanımının bir süre bekletilmesi ilgili kurum tarafınca önerilmişti.  Bundan kısa süre sonra araştırmalarda diğer rotavirüs aşısı olan rotateq'de de benzer DNA örneklerine rastlandığı ilan edilmişti.

Şu ana kadar bu aşıların milyonlarca dozu güven ile beklenen olası yan etkiler dahilinde kullanılmıştır ve rotavirüsün yarattığı hastalığa karşı çok önemli düzeyde koruyuculuk sağlamıştır.

Tüm değerlendirme ve araştırmalar sonucunda her iki aşının da güvenli bir şekilde kullanılabileceği Dünya Sağlık Örgütü ve A.B.D. Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafınca ilan edilmiştir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımla,
Dr. Gökhan Mamur


Seda_

ben yaptırmadım ve oğlum yakşalık 1,5 ay önce rota virüsü kaptı. Allahtan ağır geçirmedik 4 günde ilaç ve besinle iyileşti. demekki aşısını yaptırsak  bu 2 günü bulmayacakmış.
yaptırmak veya yaptırmamak tamamen ebeveyn tercihidir.Yasemina

2 doz halinde yapılıyor. Ilk dozu belli bir aydan sonra olmuyor, tarihine dikkat etmek gerek. Hic bir yan etkisini gormedik.


annevebebis

Marka: Rotavirus (RotaTeq) - Eylül 2011 itibariyle içeriği: sucrose, sodium citrate, sodium phosphate monobasic monohydrate, sodium hydroxide, polysorbate 80, cell culture media, fetal bovine serum, vero cells [DNA from porcine circoviruses (PCV) 1 and 2 has been detected in RotaTeq. PCV-1 and PCV-2 are not known to cause disease in humans.]

Marka: Rotavirus (Rotarix) - Şubat 2011 itibariyle içeriği: amino acids, dextran, , sorbitol, sucrose, calcium carbonate, xanthan, Dulbecco’s Modified Eagle Medium (DMEM) [Porcine circovirus type 1 (PCV-1) is present in Rotarix. PCV-1 is not known to cause disease in humans.]

www.cdc.gov adresinden alınmıştır...

koyu renkle yazılan yerde: Bu aşılarda bulunan Domuz virüslerinden elde edilen iki tip DNA dan bahsedilmektedir PVC1 ve PVC2. İnsanlarda hastalığa sebep olup olmadığı bilinmemektedir diye de belirtilmektedir.

Karar sizin.Cevaplamak için Üye ol