slm arkadaslar

mercan soruyor: 8

3 aylik kizim var.kac kilo olmali,ek gidaya ilk neyle baslamaliyim.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


erimonat

kilosuna doğduğunda kaç kilo ise o persentile göre bakılıyor benim oğlum 3150 olarak doğdu 3.ayını doldurduğunda 6600 gr ilk biz elma ve armut püresi ile başladık cam rendede rendeliyordum bazende kavonaz mamalarından verdim


tweety0555

bencede cok erken gercı benım ılk oglum tosun gıbıydı 4.aya gırdıgımızde baslamıstık elma suyu ve yogurtla baslamıstım ben...
mert 3800 dogdu suan 2,5 aylık ve 6200..ılk altı ayda dogum kılosunun ıkı katı olması gerekıyormus...


tweety0555

Bebeğin hazır olma durumuna bağlı olarak 4 ile 6 ay arasında katı gıdalara başlanabilmektedir. Bu tarihe kadar ise ihtiyaç duyduğu tüm besin ve kaloriyi anne sütü ya da formül mamadan temin edecektir.

Genellikle 6 aydan önce bebeğin sindirim sistemi katı gıdaları hazmetmeye yetecek ölçüde gelişmemektedir. Ayrıca bebeğin hazır olmasını beklemek alerji riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Bebeğin katı gıdalara başlamak için hazır olduğunu gösteren işaretler şunlardır:

Baş kontrolü: Bebeğin başını dik ve dengeli bir şekilde tutabiliyor olması gereklidir.

Dil atma refleksinin kaybolması: Katı gıdaları ağzında tutabilmesi ve yutabilmesi için bebeğin, emme işlevinde önemli bir rol oynayan diliyle dışarı atma refleksinin kaybolmuş olması gerekir.

Destekli olarak rahatlıkla oturabilmesi: Henüz mama sandalyesine oturmaya hazır olmasa da, arkası desteklendiğinde rahatlıkla ve dik bir şekilde oturabilmesi gereklidir.

Çiğneme hareketleri: bebeğin ağız ve dil hareketleri sindirim sistemi ile paralel olarak gelişir. Katı gıdalara başlanabilmesi için bebeğin yiyecekleri dili ile ağzının arka tarafına gönderebilmesi ve yutkunabilmesi gerekir. Başarılı bir şekilde yutkunmayı öğrenmesiyle salyalarının da azaldığını fark edeceksiniz.

Kilo alımı: Doğum kilosunun iki katına ulaşan ve en az 4 aylık olan bebekler çoğunlukla katı gıdalara da hazır olmaktadır.

İştah artışı: Bebeğin günde sekiz-on kez anne sütü ya da formül mama ile beslendiği halde doymamış gibi gözükmesi.

Sizin yediklerinize merak ve ilgi göstermesi: Yemek kaşığınızı merakla izlemesi ve uzanıp almaya çalışması.

Nasıl Başlamalı?
Alerji riskinin olmaması nedeniyle en doğrusu pirinç muhallebisi ya da hazır pirinçli mamalarla başlamaktır. Öncelikle bebeğinize tam doymayacağı kadar anne sütü ya da formül mama verin. Bunun ardından yarı sıvı kıvamındaki muhallebiden yarım  kaşığı tattırın.

Günün sizin açınızdan en uygun saatinde ve günde tek öğün ile başlayın. İlk başlarda çok fazla yemeyebilir, ancak bu yeni deneyime alışması için ona zaman tanımalısınız. Bu yeni beslenme şekline alıştıktan sonra verdiğiniz katı gıda miktarını birkaç yemek kaşığına çıkarabilirsiniz. Yediği miktar arttıktan sonra da muhallebinin kıvamını yavaş yavaş koyulaştırabilirsiniz.

İştahı her gün farklılık göstereceğinden, bebeğin doyup doymadığını anlamak için yediği miktara bakmak doğru olmayabilir. Bebeğiniz oturduğu yerden kaymaya çalışıyor, başını çeviriyor, eliyle kaşığı itmeye çalışıyor ya da kaşık geldiğinde ağzını açmayı reddediyorsa doymuş demektir.

Yeni yiyecekleri yavaş yavaş ve her seferde tek bir çeşit olarak başlamalı ve yeni bir yiyecek başlandığında en az üç gün başka yeni birşey verilmemelidir. Bebeğin çok çeşitli yiyeceklere alıştırılması gerekmekle birlikte, yeni yiyeceğin dokusu ve tadına alışması için zaman tanınmalıdır. Öte yandan yeni gıdalara birer birer başlamak, muhtemel bir alerji durumunda hangi yiyeceğin alerji yaptığının tespit edilmesini kolaylaştıracaktır.

Bebeğin katı gıdalara geçişinde genellikle şu sıra izlenmektedir:

- Yarı katı tahıllı muhallebiler

- Sebze ve meyve püreleri (patates, kabak, havuç, elma, muz, şeftali, armut)

- Püre edilmiş et ve proteinden zengin diğer yiyecekler.

Bu dönemde bebek yemekleri dili ve damağının arasında sıkıştırarak ezdiği için tüm yiyecekler püre veya lapa kıvamında olmalıdır.

Katı gıdalara başlandıktan sonra bebeğin kakasının rengi ve kokusu değişecektir. Elma, muz ve pirinç kabızlığa neden olabildiğinden, kakasının çok sert olması durumunda diğer meyve ve sebzelere ve yulaf ya da arpa muhallebisine geçmelisiniz. Kakasının çok gevşek, sulu veya sümüklü olması ise sindirim sisteminin tahriş olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda katı gıda miktarını azaltın ve daha sonra yavaş yavaş artırarak yeniden alıştırmayı deneyin. Püre şeklinde değil de bütün olarak yuttuğu bazı gıdalar kakasından olduğu gibi çıkabilir. Bunun nedeni de sindirim sisteminin henüz yeterince olgunlaşmamış olmasıdır.

8 ay civarında bebeğiniz günde üç öğün katı gıda alıyor olmalıdır. Hazırladığınız herşeyin yumuşak, tuzsuz, iyi pişirilmiş ve taze olmasına özen göstermelisiniz. Katı gıdalara başladıktan sonra bebeğiniz ilave su ihtiyacı duyabilir. Zaman zaman bebek bardağı ile su vermeyi unutmayın. Ancak içmesi için zorlamayın, ihtiyacı olduğunda kendiliğinden içecektir. ALINTIDIR BEBEGIMONLINE DAN


mercan

cok tesekur ederim bilgilerin icinmercan

BENIM KIZIM 3,400 KG DOGDU.40 GUN ANNE SUTU VEREBILDIM.INGILTEREDE YASIYORUM.HIC TURK ARKADSIM VE TURK DR YOK COK YANLIZIM.SIMDI 5.300 KG NISAN 7 4 AYLIK OLACAK.BILGIERINIZ ICIN TSK EDERIM.ALLAH RAZI OLSUN HEPINIZDEN.


ADA

Merhaba ,

Ek gıda için en erken 4 ay diye biliyorum ben de.


mercan

TSK EDERIM ARKADASIM.


bahargulce

ek gıda için bende dört ayının dolamsını bekliyorum


Cevaplamak için Üye ol