Sezeryan

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


meralp19

ben spinal anestezi ile sezeryan doğum yaptım kendin seçiyosun spinal ücretsiz epidural sezeryanda doğum ücretinin üstne para alıyolar yani daha fazla ödüyosun ayrıca spinalde doğumdan sonra ağrı kesiciyi kalçadan iğne yapıyolar epiduralde kablo gbi bşydn veriyolar özel hastenede spinali hemen önermiyolar zaten ücretsiz ya epidural ücretli olduğu için hemen onu öneriyolar


nilinmasali

Spinalde tek doz enjeksiyonla uyuşturuluyorsunuz,ameliyat esnasında anestezi etkisini yitirirse( operasyon uzun sürerse) yapacak pek bişey yok,ama doğum gibi kısa süreli operasyonlarda tercih ediliyor,uyuşma daha cabuk ortadan kalkıyor mesela ben ameliyattan  3 saat sonra ayaktaydım..

Epiduralde ameliyat süresince anestezi uygulanmaya devam ediyor ,daha büyük operasyonlar için tercih ediliyor sanırım,birde epidural için kullanılan iğne spinalden daha büyük olduğu için önceden o bölgeyi uyuşturuyorlar galiba(bu kısmını ameliyathanede duymuştum:)


eesrae

ben de spinal anestezi ile sezeyan oldum,anestezi uzmanı,spinal de daha ince iğnelerle uyuşturuyoruz,epidural de ise daha kalın iğnelerle çalışıyoruz,epidural de baş ağrısı oluşabilir ama spinal de baş ağrısını sıfıra indirdik demişti

ben genel anestezi diye girdiğim odadan spinale karar vererek çıktım.çok ta memnun kaldım.Ayrıca doğumdan 3-4 saat sonra ayağa kalkmıştım.

 


nilinmasali

Birde yazmayı unutmuşum,ben hep genel anestezi düşünüyordum,ama son kontrollerde karaciğer enzimlerim yüksek çıkınca anesteziyi kaldıramayacagımı söyledi anestezi uzmanı,spinal anesteziye o yönlendirdi ki çok memnun kaldım tüm sürecten..


aslidenizcan

Umarım normal yapabilirsiniz ilk ikiden sonrası zaten kolay olmalı herhalde.ben asla normal yapamayacağım için sezeryandan başka bişey düşünmüyordum epidural oldum spinalin ne olduğunu bile bilmiyorum sadece yazlıktaki sitedeki komşum Birinci'yi epidural ikinciyi doktorun önerisiyle spinal yaptığını ve çok pişman olduğunu söylemişti keşke daha uygun fiyatllı diye kaymasaydım dedi . Bu arada kesilecek olmaktan korkmayın eğerse mecbur kalırsanız. Ağrısın sancısız bebeğinize planlı bir doğumla kavuşuyorsunuz. İlk gün sıfır ağrı oluyor diğer günler de ağrı kesici veriyorlar. Ayrıca kesik te öyle bastan basa falan diil gobeğinizin en alt gerilmeyen yerinden bebeği çıkartacak kadar . Zamanla da kuculuyo...firis

normal doğumun üm. üzerine spinal anestezi ile sezeryan doğum yaptım kendi isreğimle ve hiç pişman değilim.Öneririm yalnız anestezi uzmanı  bana doğumdan sonra çookk su,kahve ve çikolata önerdi seve seve uydum isteklerine başağrısı veya başka bir yan etki olmadı:))) 


osssem

spinal ans. hem ağrıyı bloke eder hemde motor sistem yani kas hareketlerini bir lre kerelik anestezi k enjekte edilir 4 saat sürer.iğnesi çok incedir.epidural ans. ağrıyı bloke eder fakar kaslar çalışır o yüzden de ağrısız doğumda tercih sebe bidir.rahatlıkla hasta ıkınabilir.iğnesş kalındır fakat yapılacak bolge onceden uyuşturulur.katater takılır sırttan.kataterın aracılığıyla hastanın ağrısı oldukça iğne acısı olmadan ek doz yapılır .ameliyat sonrasıda kullanılır yani.spinale göre daha konforludur.yalnız bana sorarhanız sezaryana spinal yeter.yazım hatalarım için kusura bakmayın.klavyem bozuk


baisy

spinal anestezide 4 5 saat kadar belden aşağısını hissetmiyorsunuz, epiduralda his ve hareket kaybı olmuyor diye biliyorum, ben daha önce geçirdiğim trafik kazası sebebiyle omurlarımda platin olduğu için sezaryen yaptım, epidural daha zor olur diyip spinal yaptılar.
 sebepleri ise: hem iğne kalınlığı hem de spinalde girilen derinlik ile epiduraldaki farklı oluyor sanırım (anesteziyi enjekte ettikleri bölge farklı)
baş ağrısı ise o zamanlar okuduklarımdan hatırladığım kadarıyla omurlardaki bir sıvının hareketi ile ilgili birşeylerdi, yani ilk ayıldığın zamnlar başını çok hareket etttirmemeni öneriyorlar, ve kafein gerçekten çok kısa sürede ağrıyı kesiyor, bol su içmek ve ağrı çok olursa az bi sütlü kahve hemen geçiriyor.
ameliyat izi ve sonrasındaki dönem hakkında endişeli olmayın, daha önce normal doğum yaptığınız için kıyaslama imkanınız olacak ama mümkün mertebe olumlu düşünün, bence ameliyat sonrası iyileşme sürecini rahat atlatmak büyük ölçüde pozitif düşünceye dayalı, sonuç her ne olursa olsun bi ay 40 gün sonra geçmiş olacak, bu süreci en mutlu bir şekilde geçirmeye bakın, hayırlı doğumlar..Tyche

ben de epidural sezaryen oldum doktorum seçti bana sormadı bile ama kesinlikle çok rahattım baş ağrısını benim doktorum da söyledi ama allahtan bende olmadı.


nadia

Umarım gönlünüze gore olur. Ama karnım asla düzelmez demişsiniz ya. Merak etmeyin ben su an izi çok yakından bakmazsam gormuyorum bile :)Cevaplamak için Üye ol