Çocuğumu nasıl ezilmekten kurtarırım?

prophetic soruyor: 8

Arkadaşlar, bu hafta yaşadığımız iki olayı paylaşmak istiyorum önce. ( Demir 13.5 aylık)

İlkinde, Demir kendinden 5 ay büyük komşu çocuğunun evini ve oyuncaklarını keşfetmeye kalktığında, çocuk Demir'in kafasına sert bir şekilde yumruğunu geçirdi. ( 18 aylık çocuğun, 2 aylık kardeşi var ve başka çocuklara karşı aşırı saldırgan olmaya başlamış, konu bu değil neyse.) Demir'in tepkisi inanılmaz üzgün bir surat ifadesiyle etrafına bakınıp hüngür hüngür ağlamak oldu. Ne karşılık vermeye kalktı, ne de umursamadan takılmaya devam etti. Bayağ ağladıktan snr ve benimn sakinleştirme çabalarım ve teşviğimle yeniden oyuncaklara bakmak istedi ve ben o çocuktan en uzaktaki oyuncaklara götürdüğümde bile dokunurken çok tereddütlü ve ürkekti. Sonunda çocuk cığlıklar atarak üzerine yürüyünce evden ayrılmak zorunda kaldık.

İkinci olay da bugün gerçekleşti. Kendinden 2.5 ay büyük bir kız çocuğu ve 3 yaşındaki bir erkek çocuğuyla ( kardeşler) oyun oynaması için ortama salınan Demir, birşeylerle ilgilenirken kız çocuğunun gelip elindeki oyuncağı kapıp gitmesi üzerine hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Geri almak için çabalamadı. Üzerine yürümedi. Geri vermesini istediğini gösteren herhangi birşey yapmadı. Çok üzüldü ve içine kapandı.

1. Bu gibi rekabet ortamlarında bu kadar pasif olması normal midir? Sana vurana sen de bir tane çak mantığı değil ama en azından hakkını aramak için birşey, bir tepki beklerdim. Ağlamak dışında birşey yapmadı.

2. Bu dönem geçici midir yoksa karakterinin bir özelliği midir? Hiç çocuklarla oynamadığı için ne yapması gerektiğini bilmemesinden mi kaynaklanıyor, yoksa hayatı boyunca vur eline al ekmeğini bir çocuk mu olacak?

3. Bu durum değiştirilebilir mi? Ona bu kadar üzülmemesi gerektiğini, hakkını savunması gerektiğini, gerekirse onun da gidip başkasının elinden geri alması gerektiğini nasıl öğretebilirim? Öğretmeli miyim?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


ilkayoz

Ben ikizlerim olduktan sonra çocukların çoğu özelliğinin doğuştan geldiğine inandım,ha belki öğretilerek değişitirilebilir...İkiside aynı ortamda aynı şartlarda büyümelerine rağmen huy olarak inanılmaz farklılar.İlk agresif davranışları kızım geliştirdi,Rüzgar'a vurup elinde ne varsa alıp kaçıyor ve Rüzgar'da hüngür hüngür ağlayıp bize bakarak yardım istiyor,zamanla o da tepki vermeye başladı artık karşı koyuyor ama yine ağlak haline devam:)Yani bu özellik ya doğuştan geliyor ya da gördükçe gelişiyor.Demir'de zamanla kendini korumayı öğrenecek,görerek ve yaşayarak bu konuda bişey yapılabileceğini düşünmüyorum...


Bona

Demir daha çok küçük prop.

Benim maymun da aynı onun gibiydi o yaşlarda, büyüdükçe düzelecek :)


ilknur

O yaşlar için verdiği tepki çok normal. Kardeşi yoksa itişip kakmayı daha bilmiyor. Zamanla o vurmayı yine denemiyor belki ama elinden kapılan oyuncak için ağlamasına gerek olmadığını görüyorlar.

Benim oğlum da tek çocuk ve 5 ay önce kreşe başlayana kadar düzenli gördüğü bir arkadaşı hiç olmadı. Szin oğlunuzun olduğu aylarda büyük çocuklar itip kakıyorlardı parkta falan bizimki de ağlıyor duruyordu. Çok üzülüyordum, çocuk bile olsalar nasıl böyle can yakarlar diye (benimkinin canını yakıyorlar ya :) ) Bir sene sonra aynı parkta bir baktım ki benimki de kendinden küçükleri istemiyor. Müdahale etmesem itmeye falan çalışıyor. Şimdi kreşin de etkisiyle her çocukla iyi anlaşır hale geldi. Oyuncaklarını paylaşıyor. Elinden alınmaya kalktığında müdahale edebiliyor.

Yani dönemsel olarak yaşanacak normal bir süreci yaşıyor Demir.


prophetic

hepinize cevaplar ıcın tesekkur ederım. cıkardıgım sonuc demırın cocuklarla zaman gecırmesı gerektıgı ve konusarak anlatmaya calısmak. cocuk yok etrafımızda, o yuzden ılk ısım sıte ıcınde bır oyun grubu kurmaya calısmak olacak, umarım başarılı olabılırım.

Bu durumda bır sorum daha var, BU YAŞ CİVARI ICIN, KAC KISLIK OYUN GURUBU OLUSTURULMALI? 12-18 AY ARASINDAKILERLE YAPARIM DIYE DUSUNDUM, KAC KISI OLMALI MAX?Elif_Ezel

Burcu kızımın doğduğundan beri  hep arkadaşları var ve bazen o da kendinden küçüklerin elinden oyuncaklarını alıp itip kaktığı oluyor ama çok nadir.Daha çok ufak tabiki tepki vermemesi normal arkadaşlar da yazmış hep.  bunun çocuklarla çok sık bi araya gelirse zamanla düzeleceğine inanıyorum. Zira ezelin de elinden oyuncak alıp ağlattıgı arkadaşları şuan gayet kapışıyorlar :)   


meliii

ya emirde biraz değişik kalabalık çocuk varsa ortama katılmıyo oyuncak istiyorsa gelip bana ıhhıhhh yapıyor ama elindeki oyuncağı gelip biri alırsa saldırıyor ama ben çocuğumun ezildiğine dayanamıyorum onlar çocuktur kavga ederler diyemiyorum yapıştırıveresim geliyo


Aysegul_Yagmur_Irmak

Yağmur da kendinden büyüklerle böyle aslında ama yaş ilerledikçe hafiften değişiyor sanki. Ben de neden pasif diye üzülüyorum çünkü yaşça ya da fiİksel olarak büyüklerin yanında pasif kalıyor.


nesejoy

tam yazacaktim ki kisd'in cevabini gordum, tam da yazacagim seyleri yazmis. Demir daha cok kucuk ve boyle bir tavri daha once gormedigi icin tepkisi bu sekilde. zaman icinde  o da duruma adapte olmayi ogrenecek.Cevaplamak için Üye ol