Çocuğumu nasıl ezilmekten kurtarırım?

prophetic soruyor: 0

Arkadaşlar, bu hafta yaşadığımız iki olayı paylaşmak istiyorum önce. ( Demir 13.5 aylık)

İlkinde, Demir kendinden 5 ay büyük komşu çocuğunun evini ve oyuncaklarını keşfetmeye kalktığında, çocuk Demir'in kafasına sert bir şekilde yumruğunu geçirdi. ( 18 aylık çocuğun, 2 aylık kardeşi var ve başka çocuklara karşı aşırı saldırgan olmaya başlamış, konu bu değil neyse.) Demir'in tepkisi inanılmaz üzgün bir surat ifadesiyle etrafına bakınıp hüngür hüngür ağlamak oldu. Ne karşılık vermeye kalktı, ne de umursamadan takılmaya devam etti. Bayağ ağladıktan snr ve benimn sakinleştirme çabalarım ve teşviğimle yeniden oyuncaklara bakmak istedi ve ben o çocuktan en uzaktaki oyuncaklara götürdüğümde bile dokunurken çok tereddütlü ve ürkekti. Sonunda çocuk cığlıklar atarak üzerine yürüyünce evden ayrılmak zorunda kaldık.

İkinci olay da bugün gerçekleşti. Kendinden 2.5 ay büyük bir kız çocuğu ve 3 yaşındaki bir erkek çocuğuyla ( kardeşler) oyun oynaması için ortama salınan Demir, birşeylerle ilgilenirken kız çocuğunun gelip elindeki oyuncağı kapıp gitmesi üzerine hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Geri almak için çabalamadı. Üzerine yürümedi. Geri vermesini istediğini gösteren herhangi birşey yapmadı. Çok üzüldü ve içine kapandı.

1. Bu gibi rekabet ortamlarında bu kadar pasif olması normal midir? Sana vurana sen de bir tane çak mantığı değil ama en azından hakkını aramak için birşey, bir tepki beklerdim. Ağlamak dışında birşey yapmadı.

2. Bu dönem geçici midir yoksa karakterinin bir özelliği midir? Hiç çocuklarla oynamadığı için ne yapması gerektiğini bilmemesinden mi kaynaklanıyor, yoksa hayatı boyunca vur eline al ekmeğini bir çocuk mu olacak?

3. Bu durum değiştirilebilir mi? Ona bu kadar üzülmemesi gerektiğini, hakkını savunması gerektiğini, gerekirse onun da gidip başkasının elinden geri alması gerektiğini nasıl öğretebilirim? Öğretmeli miyim?

Bu soruyu cevapla


Henüz cevap yazılmamış. İlk cevaplayan sen ol.

Cevaplamak için Üye ol