Bir evde en fazla 8 çocuk ile birlikte güvenilir bir çocuk gelişimcinin....

sinemahmt soruyor: 10

KENDİ EVİNDE en fazla 8 çocuk ile birlikte güvenilir bir çocuk gelişimcinin 350TL gibi bir fiyata tam gün aynı zamanda yanındada 2 yardımcı olucak bakılmasını istermiydiniz.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


umutarzu

:)) gsh çok hoşsun. O yaptığınız iş kreş vs.hizmetlerine girer sanırım. Onun için de ruhsat almalısınız.


sinemahmt

tabiki saygı duyuyorum ben fikir almak için soruyorum zaten.Tabi sorduğunuz sorular çok mantıklı,ama kreşler keşke 8 kişilik olsa.Şiddet konusuna gelince Allah korusun ben şu yaşımdayın bırakın şiddet kızamam bile..Yinede yorum yaptığınız için teşekkürediyorum... 


ayberke

nilos %100 katılıyorum.çok güzel açıklamış.


nihal58

Kuzenim Almanya'da bebeğini Portekizli bir bayana baktırıyor bayan evde aynı anda 4 çocuğa bakıyor (2 de kendi çocuğu var ama onlar büyük okula gidiyormuş) bana önce çok saçma gelmişti 1 insan 4 çocuğa nasıl bakar diye ama kuzenim kızının çok mutlu olduğunu çünkü evde yalnız olacağına orada 4 çocuk bir arada çok mutlu olduklarını söyledi. Kadın çocuklara özel yemek yapıyor hepsi bir masada oturup yiyor hepsi birlikte uyuyor.

Kadın ikiz bebek arabası almış arayada bir tahta gibi birşey çaktırmış 3 çocuğu oturtup parka götürüyormuş çocuklar evde sıkılmasın diye biz olsa asla müsade etmeyiz dimi aman allahım düşüncesi bile korkunç kadın tek başına nasıl hepsiyle baş ediyor bunun nedenide biz Türklerin çocuklarına karşı aşırı düşkün olması ve çocuk odaklı yaşıyor olmamız bence. Sonuçta kuzenimde Türk ve bu durumdan çok memnun çocuğu erkenden konuştu sanki 3 kardeşi var gibi devamlı oyunlar oynayan sosyal bir çocuk oldu düşününce artı yönleri var aslında ama bizim memlekette zor bence.

Ayrıca başka bir arkadaşım ABD'ye kendi ablasının çocuklarına bakmak için gitti (20 yaşındaydı o zaman) sonra orada komşulardan da benimkine bakarmısın diye diye aynı anda 5 çocuğa bakıyordu bir evde ve çocukların aileleri çook memnundu Türkiyeye döneceği zaman hepsi çok üzülmüştü arkadaşım orada çocuk bakarak kazandığı parayla buraya döndü kendine ev aldı ve evlendi :))

Kısacası yurtdışında çok yapılan bir uygulama ama Türkiyede pek rastlamadım.


sinemahmt

merhaba nihal58 Benimde almanya'da dayım yaşıyor duydum böle bişeyin varlığını bende o nedenle böle bir işş burada nasıl karşılanır diye bir sorayım dedim işte ama başıma gelmeyen kalmadı.Kendim böyle bişey yapmak istiyorum,sosyal hizmetler evi ayda bir gidip kontrol ediyormuş yurt dışında ben yapmak istiyorumda türkiye'de böyle bir uygulama olmadığı için ters tepkiler veriyorlar.Tamam anaokulları güvenli çoğu güvenli.Ama bir kısmınada göz atıcak olursak sahibi ev tekstili mezunu alanla alakası yok gitmiş okul açmış e bu ne ticari zihniyet.Ben ünv. bitiremediğim için alanımda çocuk gelişimi böle bişey yapmak istedim diye bir sorayım dedim.Aynı zamanda fiyatlar okadar yüksekki nice insanlar var çocukları patlıyor evde artık,amma yok durumu gönderemiyorlar okullara,bakıyoruz hep 700,800 herkes veremezki,bende çok seviyorum işimi 350 tl gibi bir fiyata neden olmasınki dedim neredyse gönüllü bakıcılık gibi  bişey olucak aslında:) bir sorayım dedim ve pişman oldum.:)Arkadaşınızda çok başarılı yapmış işini demekki ne mutlu ona ki şimdi böylesine güzel anılıyor.Keşke Türkiye'de de devam etse bence bölesi bişey daha güvenli ama işte moldovyadan gelip çocuğa bakıcam diye tekme tokat türkiye 'de çocuk bakıyolar sonra iyi niyetli bile olsan yalnış anlaşılıyorsun ne kötü bir durum değil mi?nihal58

Kesinlikle çok kötü bir durum, ama bence Türk anneleri henüz böyle şeylere hazır değil ondan geliyor eleştirilir.
Bakın almanyada kreşler çok ucuz çünkü devletin ama buna rağmen kuzenim kreşi değil bu bayanın evini tercih ediyor çünkü kreşler çok kalabalık özel ilgi göremez benim çocuğum diyor.

Bizde dediğiniz gibi kreşler dünyanın parası birçok insan bu nedenle kreşe gönderemiyor ve anne çözüm olarak çalışmayıp evde çocuğa bakıyor sonrada kadınların istihdamı az diyoruz tabii ki az olur çalışıp kreşe vereceğime kendim bakarım deyip eve mahkum oluyor kadınlar.

Siz bu işi apartmanda veya çevre apartmanlardan sizi tanıyan insanlarla yapabilirsiniz bence yani sizi tanımayan bir insanın getirip çocuğu bırakması zor ama tanıyan güvenen kişilerle olabilir neden olmasın.


sinemahmt

Kendi evim apartman olduğu gibi daha doğrusu.Benim oturduğum yer öyle bir yerki İzmir e geldiyseniz daha önce garajdan,çanakkale istikametine doğru uzanan otobanın çok yakınında oturuyorum.Alt katımız da iş yerimiz var 4. katta en üst katta ben oturuyorum.Burada malesef pek fazla oturan yok birkaçtane var onlarda zaten kendi hallerindeler. iş yerlerinede sormamı eşim istemiyor  kendi işimizden dolayı olmazmış öyle şey çekiniyor yani biraz.Ama bende okadar çok hevesliyim ki  yapıcam yani dilerim bana güvenmek isteyen birileri çıkıcak.Aslında hemen olucak bişi değil yani önce tanışmak için bir süreç geçirmek istese birileri buradanda bulunur aslında.İnşallah hissediyorum birileri gelip bana sen kimsin,nasıl bir insansın diyecek.:)


barok

istemezdim jildando

evet almanya da bu duruma " ev annesi" deniyor. Benim bir arkadaşım yakında doğum yapacak ve ilerisi için kreş sorduğunda 2017 ye kadar doluyuz cevabı alıyor, o da şimdiden bu konuyu araştırıyor. Bildiğim kadarı ile çok yaygın bir uygulama.
Burda ne yazık ki zor böyle şeyleri uygulamak, denetim sistemimiz çok zayıf, güven ortamı sağlamak o yüzden çok zor bence.
Gene aynı arkadaşımla konuşurken, burda kreşler pahalı insan kendi açsa daha iyi falan derken, bana göre çocukların değil ebeveynlerin çok problem olduğunu söylemiştim. bende bunun farkına kızım okula başlayınca vardım, çok farklı yaklaşımlar var gerçekten. o zaman alman olan eşide bana Almanya da öğle değil hemen hemen her anne baba benzer demişti.
Sanırım esas fark burda. Böyle bir girişimde bulunmanız aslında çok güzel ama çok da zorlanabilirsiniz, kolaylıklar dilerim.


sinemahmt

Hduran hanım merhaba.Öncelikle kızınızda oğlunuzda çok ama çok tatlılar.Evet banada öyle gibi geliyor,resmi bir yolu olsa aslında onu yapıcam ve ona göre hareket edicem kanunları araştırıyorum birkaç bilenede sordum böyle bir uygulama yok,daha öyle bir bilgiye rastlayamadım.En azından kendi evimde serbest girişimci olarak yapmak istiyorum.Umarım bu konuda birrileri beni anlar,sizler gibi bu konu ile ilgili bilinçli insanlara rastlamak dahada ümitli kılıyor beni.En azından saçmalık değilde var olan daha doğru bir sistemin sesleri olucaz belkide ben bu konuda çok ciddiyim.Çevrede tanınmayan bir dolu bakıcı dolaşıcağına bu işi yapanın yeri yurdu belli olsun insanlar bakıcılara referans diyip duruyorlar,danışmanlık büroları var ama onlarda napsın o temin ediyor yolluyor bakıcıyı bakıcı işine gelmedimi yüzüstü bırakıp çıkıp gidiyor,birde cidden bir çocuk bakımı için 1000 tl. çok ciddi bir rakam,asgari ücretin 600 küsür tl olan bir ülkede yaşıyoruz.Lütfen buradan bari yazıyım doğruyla yalnışı ayırdedelim.İnsanların kafasına öyle bir kazınmışki pahalı olan herşey kalitelidir.Hayır efendim çin malı doldu 4 bir tarafımız,yediğimiz gevrekteki susam bile çin malı ne yediğimiz belli değil ama o gevrekte 0.60 krş.Ben de bilirim buralarda tek çocuk arayıp 1000 tl demesini ama amaç zor olanı yapabilmek işte :) Bana yorum yaptığınız için çok teşekkürederim Hduran hanım saygılar.Cevaplamak için Üye ol