Bu durumu yaşayan var mı bebeğimin diş etinde beyaz bir şey cıktı

zuzummm soruyor: 10

merhaba anneler oğlum 4 ay 12 günlük.bugün emzirirken fark ettim ki alt diş etinde sol tarafta azı dişinin cıkması gereken yerde minik beyaz bir sertlik var.henüz hiç dişi cıkmadı fakat sürekli dişlerini kaşıyor salya akıtıyor ve huysuzlastı.bu durumu yeni fark ettim.sivilce gibi değil sert biraz sanki minik bi pirinç gibi.dokundum elimle biraz ağladı ama acıdığı için mi ağladı bilmiyorum o an zaten huysuzdu..acaba ne olabilir bir fikri olan ya da bu durumu yasayan var mı? doktora götürmeli miyim?(her şey de doktora gitmeyi pek sevmiyorum ama ciddi bişey midir? cevaplarınızı bekliyorum....

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


zuzummm

merdane,bu öyle diş gibi değil mat biraz ve yumru gibi:) bebek dişi gördüm daha önce diş olmadığına %100 eminim arkadasım.zaten ilk önce azı dişi cıkan kaç bebek vardır??


neretva

Mantar konusunda deneyimim olmadı ama mantar olabilir mi? Dilinde de beyazlık var mı veya göğsünüzde benzer bir beyazlık var mı? Diş de olabilir tabii.


eh_iste

Diş kisti olabilir.  Biryerde öyle birşey okumuştum. Çok ciddi mudahale isteyen birşey değil genelde ama tam bilgi ve teşhis için  doktora gidin bence.


zuzummm

agzına iyice baktım baska beyazlık yok  hersey normal.galiba doktora sormam lazım acilen.mantar sert mi olur?biraz sert gibi:( insallah önemli değildir...

diş kistini de arastırdım nette mor renkli ve şişlik seklinde oluyormuş.bu sadece beyaz bir cıkıntı...
merakımı doktora saklayacam mecburen yani yarın:(


eh_iste

Tabi sizinki normal diş çıkarmada olabilir. En iyisini doktor bilir :)
Umarım sorunsuz atlatırsınız bu süreci. Doktordan bilgi alınca yazarsınız :)SummerTime

merhaba,
o aylarda bahsettiğiniz şekilde beyazlık benim kızımda da olmuştu. ilk başta ben de diş sandım fakat  rutin kontrollerinde doktoruna gösterdim. bazı bebeklerde olabildiği, ciddi bir durum olmadığını söylemişti. 1-2 ay içinde yok oldu sonra. ama yine de doktorunuza danışın derim ben.
geçmiş olsun


esra134

merhaba, benim oglumda da bu ayda olmustu. yurtdisindaydik. doktorumuz sorun olmadigini, buna (epstein's) pearl dendigini, kendiliginden gececegini soylemisti.. sonra gecti, ilk disi de 9 aylikken cikti..


zuzummm

summertime tesekkür ederim içim biraz rahat etti:)

esra134 sen de sağol arkadasım , endişe etmiyeceğim artık :)
 
gecmesini bekleyeyim bu hafta sonuna kadar değişiklik olmazsa doktora yine de bi uğrarız ama anladığım kadarıyla önemli bişey değil..fndr

öncelikle geçmiş olsun.geçen ay iki tarafta da vardı ve eli sürekli ağzındaydı.Diş sanmıştım ama diş hekimi arkadaşım kist olduğunu ve bu aylarda sık karşılaştıklarını söyledi,ovalamayla kayboluyor.geçen hafta yine vardı 2-3 gün içinde kayboldu.Daha öncekiler 2 hafta kadar sürmüştü.

Ağız içinde beyazlık yapan diğer şey de pamukçuktur ama kist sert oluyor,sanki diş varmış gibi sanıyorsunuz


merch2010

Bizde de vardi beyaz bisey uc dort aylik gibi cikti sonra kayboldu dis sandik ama doktor kolestrol birikmesinden oluyor gecer bisey degil dedi ilk disi alti aylikken patladi dis degilmis ama dis gibi beyaz bir cikintiydi.Cevaplamak için Üye ol