Saatlerce çiğniyor ve yutmakta zorlanıyor..

jezebel24 soruyor: 5

Merhaba, oğlum olmadan önce hiç çevremde bir bebek büyümesi izlememiş biri olarak (en küçük olduğum için ve ablamında çocuğu olmadığından), bir bebekle ilk kez kendi oğlumun doğumu ile karşılaştım. Bundanmı bilemiyorum, yoksa yardımsız herşeyi tek başıma yapmaya çalışarak büyütmektenmi bazı şeyleri yanlış yaptım. En büyük sorunum oğlum 3 yaş 3 aylık olmasına karşın, makarna,köfte,pilav,ekmek,tost,simit,patates kızartması dışındaki şeyleri kendi başına yemeyi red ediyor. Yani katı bir yiyecek değilde kaşıkla yemesi gerekecek sulu yemekleri hem kendi yemiyor hemde ben hala blenderdan geçirmek zorundayım :( Alıştırmak zorunda olduğumu biliyorum ama oğlum aşırı derecede kusan bir çocuk, sanırım sebebi reflü imiş, çok kustuğu için sürekli korktum ve yeterki yesin diye blenderdan geçirip yemekleri verdim. Ayrıca imkanı yok eline bir meyve vereyim yesin, çocuk meyve ve domates salatalık türü şeyleri eline alıp yemeyi red ediyor, ne yapacağımı bilmiyorum..Sırf bunları yesin diye blenderdan geçirip geçirip veriyorum ama nasıl alıştıracağım. Acaba okula başlamadan önce evde alıştırmayamı çalışsam, yoksa okula başladığında orada diğer çocuklar yanında yiyince ve aç kalınca teşvik olup yermi. Bir kaç defa mama değilde sabah peynir ekmekle normal kahvaltı yaptırmayı denedim. Minicik minick ağzına veriyorum, o kadar saat çiğniyorki, saat 9'da başladık 12.30'da bitti, ama bende bitmiştim. Sonrasında vaz geçtim çünkü sabahları o kadar zamanım olmuyor, bir fikri olan varmı ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Fundaaa

canım öncelikle gerçekten kolay gelsin çok zor bir durum benimde oğlumda aynı sorun vardı Allah ım çiğnerdi saatlerce, bir türlü yutmazdı,çokta çabuk kusardı ben meyve suyuyla alıştırdım ağzındakileri hızlı bi şekilde yutmayı, biraz çiğniyordu ardından bi yudum meyve suyu içiriyordum ve yutuyordu böyle böyle alıştı benim tavsiyem sizinkinide hemen alıştırmanız lazım biraz daha büyümesini sakın beklemeyin bu sadece zaman kaybı olur hele okulda çok büyük bi sorun haline gelir....Biraz aç bırakın yer diyecem ama benim asla uygulayamadığım bi yöntem olduğu için sizede tavsiye edemiyorumm :) :) Allah kolaylık versin...


jezebel24

cevabınız için teşekkürler, şimdi yedirirken daha fazla içecek içirmeye gayret ediyorum, bugün ilk defa haşlanmış yumurtayı mamaya katmadan ısırarak yedi, inşallah düzelecek, çok sağolun..:)


Ulku

oyun grubuna ya da krese vermeyi dusundunuz mu?


jezebel24

Evet oyun grubu gibi yazın haftada bir iki yarım gun bir yuvaya goturdum, bende orada bekliyordum ama beni bırakmıyordu bir türlü, sonrada gitmek istemiyorum diyince daha 2,5 yaşında olduğundan zorlayıp okuldan soğutmak istemedim. Sonradan pedagog o yuvaya götürmememi önerdi çünkü yazın az çocuk olduğu için 4-5-3-2 yaşındaki tüm çocuklar bir arada tutuluyordu ve benim oğlum en küçük olduğundan düzgün konuşamayınca alay ediyorlardı, sanırım o yüzden çocuk başta çok istekli gitti ama bu yüzden soğudu. İyi bir anaokulu olsa farklı yaş gruplarının bir arada tutulmaması gerektiğini bilirlerdi çocuğu çok içe kapatabilir bu dedi pedagog. Şimdi yuva araştırıyorum seneye yeni dönemde başlatmak istiyorum. O zamana kadarda bu yemek olayını halletmek istiyorum.


kader_eymen

çiğnemeye başladığında bir müddet sonra kaşıkla hoşaf, koposto verebilirsiniz, ve hatta kaşıkla yemeye çalışmasını desteklemek amacıyla ufak doğranmış kayısı, ayva kompostolarıyla kaşıkla balık tutma ve yeme oyunu oynayarak belki ilerleme kaydedebilirsiniz.

ama püf noktası  2 tatlı kaşığı, iki ayrı tabakta komposto herkez kendisininkinden tutacak...Cevaplamak için Üye ol