nasıl yedirebilirim bir fikir lütfen :(

ayse_anne soruyor: 5

evet daha önce sorulmuş sorulara da baktım ama yine de kendimde sormak istedim .Arkadaşllar oğlum 3. ayından beri memeden sogumuş bir bebek halada öyle :(dogdunda sarılık gecırmıstı süreklı emzırın dedıler bazen zorlayarak emzrmıstım sımdılerde anlyrm kı hata etmısım sanırım ondan dolayı sogudu:(neyse harala gürele 4 5 saate bırde olsa emıyordu.bu arada hiç mama vermedım.sadece anne sütü.son 15 gundur ek gıdaya gectık oncelerı cok ısteklıydı hatta uzulmustum benı severek emmıyor bak ek gıdaları nasıl yıyor dıye yıne yanılmısım sımdı ne benı emmek ıstyr nede ek gıda almak ıstyr ona ozel corba yogurt beb bıskıvısı yapyrm hayır yemıyr emmek desen hala cok az hatta 2 gundur 5 6 saatte bır 3 4 dk anlayamyrm ek bırseylerde almıyr ıstemyr ben sastım kaldım herkeslere sordum adr da kılo alımı normal dıyor baska bısey demıyr ben coooooooooooooooook üzülyrm gececekmı bu donemlerı meme ıstmyr kasık gordumu agzı kılıtlı hatta onlugu takarken aglamaya baslıyr ne yapmalı nasıl yapmalı nolur bı fıkır verın:(

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


bilgay

seni çok iyi anlıyorum aynı şeyleri bizde yaşadık ama emin ol hepsi geçiyor.ben hala anlamış değilim bebekler yemeden nasıl büyüyorlar ama Allah onlara yardım ediyor sanırım.bir şekilde büyüyolar. merak etme çok değil bir kaç ay sonra her şey kendiliğinden yoluna girecek


Ervinveannesi

Benim kızım memeye çok düşkündü ama yemek konusu hep sorun oldu bebekken(6.aydan sonra yani) yemek istemediğinde ağzını sımsıkı kapatıp hızlı hızlı burnundan nefes alırdı:))hala güleriz..
Size küçük tavsiyem; anneler çocuğun yediğinin miktarı konusunda hiçbir zaman tatmin olmuyor.Ama onun midesi yumruğu kadar bunu unutmayın..
Birde yeterki midesine birşeyler göndermek adına kesinlikle faydasız besinleri vermeyin..Ben 1 yaşından sonra inek/keçi sütü içiremediğim için(dediğim gibi anne sütüne düşkünlüğündendi sanırım) sırf süt içirmek adına içinde şeker olan çilekli ve muzlu sütlerden içirdim.(Allahtan sadece pınar-kidonun aromalı değilde meyve pürelisini vermişim..)Vaz geçirmek için tekrar uğraşmak zorunda kaldım..


fistikcik

Zor bir durum, ancak üzmeyin kendinizi. Kilo alımı normal ise mutlaka bir şekilde kendisine gerekli olan miktarı alıyordur. Anlattıklarınız bana sütünüzün bol olduğunu düşündürtüyor. (ara sıra 5 dakika emerek bile bebeğiniz iyi kilo alabildiğine göre). Memeyi reddetmesi sadece zorladığınız için değil, tam da bu bol ve hızlı akışa sahip olan sütten dolayı da olabilir. Biliyorum, tuhaf geliyor insana, ama sütün az olması gibi bol ve hızlı bir akışa sahip olması da bir dezavantaj olabiliyor. Bu hızlı akış bebeği şaşırtıp sinirlendirerek memeyi reddetmesine yol açabiliyor. Ayrıca 6 aylık olmuş artık, emme aralıklarını da açmak istiyordur büyük ihtimalle. Eskiden 2 saatte bir emiyorsa, artık 3 ya da 4 saatte bir emmek istesi normal. Memeyi reddetmenin üstesinden gelmek için şurada anlattığım yöntemleri uygulayabilirsiniz.
http://www.nurturia.com.tr/questions/ae7673f0-bfa1-498b-aa65-9fdf00cf0494/1/ek-gidadan-sonra-bebegim-emmiyor

Ek gıda için endişelenmeyin ve acele etmeyin. 1 yaşına kadar bebeğinizin mutlaka alması gereken tek besin anne sütü. Ek gıdalar sadece tatlara alışması içindir, sadece anne sütü almaya devam ederek gayet iyi beslenebilir. Çok az besin anne sütü kadar besleyicidir. Sadece yumurta ve et ek protein ve demir sağlar, onları da 6. ayda hemen veremeyeceksiniz zaten. Bebeğiniz bu dönem eğer ek gıdayı reddetmeseydi ilk başlarda yiyebileceği miktar 1 çay kaşığı yoğurt, sebze vs olacaktı. Bir çay kaşığı sebze yemedi diye bebeğiniz hiçbir şey kaybetmez.

Sanırım yemesi için biraz zorlamışsınız. Bu da onda tepkiye sebep olmuş, ağzını kilitlemesine yol açmış. Bir-iki hafta boyunca ek gıda verneyi erteleyin. Sadece emzirin. Bu sürenin sonunda çok az yoğurt ile işe başlayın. Kaşığa tepki duyuyorsa ufak bir ekmek parçasını yoğurda batırın, elinizle verin. Daha sonra tüm yiyecekleri çok az miktarda ve ancak ağzını açarsa verin. Asla ve asla yemesi için zorlamayın. Yemezse endişeleneceğiniz hiçbir şey yok, zaten anne sütünden alması gereken herşeyi almaya devam edecek.

Bu süreçte bebeğiniz mama sandalyesine oturarak (ya da kucağnızda) ev halkının yemek saatlerinde masada size eşlik etsin. Herhangi bir şey yedirmniz şart değil, sadece sizi yemek yerken gözlemlese yeter. Kısa süre içinde elinizdekileri merak etmeye ve onlara uzanmaya çalışmaya başlayacaktır. Sağlıklı şekilde pişmiş (tuzsuz) yemeklere elini uzatmasına izin verin. Oyalamak için eline verebilirsiniz. yemekle oynayarak keşfetmesine, yere atmasına ya da etrafa sürmesine karışmayın. 7. aydan sonra (eğer desteksiz oturabiliyor ise) haşlanmış brokoli, havuç gibi sebzelerden biraz mama sandalyesinin tepsisine koyun ve bırakın ağzına atsın. Bebeklerin öğürme refleksi ağızlarının ortasındadır, boğazlarına gitmeden yutamayacakları parçaları öğürür ve çıkarırlar. Bu yüzden boğulmasından endişe etmeyin. (Yine boğulma riski taşıyan fazla sert ve küçük boyda yiyecekler koymayın tabii ki. İdeal yiyecekler bebeğin dişi olmasa dahi damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta ve sizin parmağınız uzunluğunda olanlardır). Bu şekilde kendisi yemeye alışacaktır ve yemekleri reddetmeyecektir. Bu yaklaşımın ismi Baby led weaning'dir. İngilizce okuyabiliyorsanız nette bu konuda pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Her halükarda ek gıda için altın kuralınız asla zorlamamak olsun. Sizi yemek yerken izlesin ve özensin, ev halkı için sağlıklı pişen yiyeceklerin (eğer yeterince yumuşak ise kendisi yiyerek, yoksa sizin tarafınınızdan çatalla ezildikten sonra) tadına baksın. Ve istediği her an emzirmeye devam edin, böylece "yedi-yemedi" derdinden kurtulun. Yıllarca sürebilecek yemek bozukluklarının önüne geçmek istiyorsanız uygulamanız gereken yöntem budur.eloskovecanuk

Eğer açlıktan ağlamıyorsa ya da açlıktan uyuyamama durumu yoksa ona yetiyordur..Ben de ilk başta ek gıdaya geçince bi kaseyi bitiricek sanıyordum, ve dediğin gibi kitliyodu ağzını,önlüğü görünce kaçıcak delik arıyodu:) HAh dedim ayvayı yedim ben...

Birincisi ek gıdayı şu an iki kaşık bile yese endişelenme. Ama nasılsa yemiyo diye de bırakma, sonuçta biraz çiğnemeye falan alışması lazım ve de yemek yeme fikrine de alışsın...Ben iki kaşık bile yedircek olsam teşkilatımı kuruyodum döke saça oyun moyun azcık yediriyodum. Ama yavaş yavaş çiğnemeyi yutmayı öğrendikten sonra kendiliğinden ağzını açmaya başlıycak. Biz 9aylık olduk daha son bir haftadır bir kase çorba yiyor, ya da köfte falan.Ama gayet güzel kendi isteğiyle yiyor yani ağzını açıyor.

Yani miktara pek takılma, boşuna da sinirlerini bozma:) Arada da bir dk. da olsa emzir, ela 4. aydan itibaren maksimum 2,5 dakika emiyor...bir de öğün aralarını uzun tut, ben 3 saat geçmeden bişey vermiyorum, belki arada biraz emiyo o kadar...


CokBilmis

Yemekte önemli olan alınan kalori. Eğer yeterli kaloriyi alıyorsa günde 1 öğün yese bile büyümesi için yeterlidir.

Kış mevsiminde az hareket ediyor olması da aldığı kalori miktarını azaltmasına ve dolayısıyla az yemesine neden olabilir.

Belli ki bebeğiniz tok ve büyümesi yolunda. Demek ki sorun yok :)Cevaplamak için Üye ol