Uyku problemi: Çokkk acilll yanır lütfen

tugbat soruyor: 5

Kızımı son günlerde hiç uyutamıyorum.
4.aydan beri uyku egitimi verdiğimizden beri kendi uyurdu. Arada bozulduğu olurdu, diştir, hastalıktır ama hep toparlardı.
Şu aralar azı dişi var sanırım. Fakat bir de üstüne separation anxiety eklendi. Ne yapacağımızı şaşırdık.
Normalde sabah 6.30 gibi kalkar, oglen 11 civari 1.5 saat uyur. Aksam 7.30'da banyo, meme derken yatırırdık.
Şimdi uyku tulumunu görür görmez çığlığı basıyor. Meme falan istemiyor. Çığlık çığlığa bağırıyor. Erken mi yatırıyoruz dedim bu akşam yarım saat geç yatıralım dedik. Uyku vakti olduğu anda bağırıyor.
Dün akşam gece 11'e kadar oyaladık. Dışarı çıkardık. Yine uykuyu deneyelim dedik yine aynı durum.
Ama öğlen uyuyor sorunsuz.
Aşağıdaki tüm şeyleri düşünüp denedik, valla artık çaresizim.
1. Kucakta sakinleşmiyor asla. Pışpış etmek vs. işe yaramıyor.
2. Yatağın yanına oturup bekledim. Elini tuttum, ninni söyledim. İşe yaramıyor daha beter ağlıyor.
3. Uyku battaniyesi oyuncağı vs. işe yaramıyor.
4. Asla pusette, arabada, kucakta, ayakta, sallanarak uyumaz. Uyuyamaz. Gerçekten ciddiyim. Arabada gezdirmek ne kadar sürerse sürsün asla uyumaz. Şöyle diyeyim, İzmir-Ankara yolunda toplam 45 dakika uyudu!
5. Bir yerde kıvrılıp yorgunluktan içi geçmez, bayılmaz.
6. Sütüm az geliyor dedik yatmadan süt içirdim. Olmadı.
7. Karanlıktır dedim bayağı aydınlık lamba taktım olmadı.
8. Calpol vs. ağrı kesiciler verdim işe yaramadı.
9. Her gün sabah akşamüstü dışarı çıkar. Hatta uyumadığı tüm akşamlarda dışarı kangurusuyla yağmur demeden dışarı çıkardık. Yine de uyumadı.
10. Yanımızda aynı yatakta da uyumaz. Fıldır fıldır kalkar dolaşır.
11. Televizyon uyarıcı birşey de yaptırmıyoruz. Hatta oyuncakların hepsi yatma vaktinden evvel ortadan kalkar.
12. Yatma vaktinden sonra yine de koyayım dedim yatağa. Yine uzun zaman ağladı dayanamadım aldım.
13.Gündüz meme alan bebek gece olunca meme de istemiyor. Öyle memede uykuya dalma huyumuz da yok.
14. Son zamanlara kadar hiç bir zaman rutini aksatmadık.
Hiç bir şekilde uyumuyor. Nasıl uyuttun derseniz, gece yarısı yatağında çığlık çığlıga minimum bir 15-20 dakika bağırıp ağladıktan sonra içi geçip uyudu.
Ama arada uyanıp yine çığlık çığlığa bir 5 dakika ağlayıp daldı.
Artık aklıma hiç bir şey gelmiyor. Salona getirip oyalamaya çalışıyoruz. Ama eninde sonunda dediğim gibi yine bağırış çağırış uyutabiliyoruz.
Çokkk acil fikrinize ihtiyacim var. Tükendim. Ben bu kızı nasıl sakinleştirip uyutacağım? Başka odada da uyumaz.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CokBilmis

Ağlamasını desteklemeyi denediniz mi?

Bazen sadece ağlamak istiyorlar. Günün birikmiş stresini uykudan önce ağlayarak atıyorlar.

Yanına oturun ve ağlamasını destekleyin. Sarılmanıza izin veriyorsa sarılın. Dokunmanıza izin veriyorsa dokunun. Hiçbirine izin vermiyorsa güzel sözler fısıldanın. Yanında durun ve onu anladığınızı söyleyin.

"Biliyorum kızım çok yorgunsn, uykun da geldi, gözlerini kapamak da istemiyorsun belki ama ben yanındayım. Seni asla bırakmayacağım. Seni çok seviyorum. Sen benim canım kızımsın. Ağlamak istiyorsan ağla bebeğim. Gözyaşların aktıkça rahatlayacaksın. Sen benim birtanemsin" filan deyin sakin sakin.

Ama asla paniklemeyin "Ne yapacağım ben şimdi?" havasını sezerse ürküp daha da çok ağlar.

Siz kendinizden emin bir şekilde ağlamasını desteklerseniz en fazla 1 saat kesintisiz ağlayabilir. SOnunda rahatlar ve uyur. Ağlama süresi günden güne kısalır. Yaşadığı tramva her neye ilişkinse, onu atlatınca ağlamalar kesilir.

Benim kız 12-15 aylar arasında 3 ay yaşamıştı böyle bir dönem. O zaman çok panik olmuştum. İkincide takmam herhalde :)


selencem

Normalde kim yatiriyorsa baskasi denesin ama esas yatirici o ara ortadan kaybolsun. 1-2 haftalik yatma tepkisini 2 gundur kirdik. Ben odama saklaniyorum, bakici yatiriyor.


fistikcik

Uyku eğitimini hangi yöntemle verdiniz ?
Ferber bu tarz sonuçlara yol açabiliyormiş, Tracy Hogg bu durumdan bahsediyor kitabında.

Yürümeye başladı mı ? Yürümek, emeklemek gibi yeni öğrenilen heyecan verici deneyimler de uyku düzenini bozabiliyor.
Uyku tulumunu görür görmez çığlığı basması yataktan ve uykudan korkar hale geldiğini gösteriyor. Bu konuyu sizin dert ettiğinizi görmek durumu daha zor hale getirebilir.

Henüz 15 aylık değiliz ama buna benzer durumları geçmişte yaşadık. Ya yukarıda bahsettiğim gibi yeni şeyler öğrendiği bir dönemdi, ya da diş çıkarma öncesiydi. Ne yaptıysak olmayınca artık daha fazla sinirlerimiz bozulmasın diye "Uyumazsa uyumasın" diye kendi haline bıraktık. Tabii bir noktadan sonra gerçekten uykusu geldi ve uyumayı talep etti. Biraz da böyle deneyebilirsiniz.


hande

Belli dönemlerde bizde yaşadık ve genelde uyku saatlerimizle oynamaya başladık. çok uykusu gelmeden yatırırsam daha kolay uyuyor yoksa uyumamak için elinden geleni yapıyor malesef. Uyku öncesi kitap okumak bizimkini sakinleştiriyor mesela. Benim oğlumda uykuyu oldu olsası hiç sevmiyen bir çocuk ve uyku diyince hala bazen ağlama krizine giriyor. Açıklaması mantıklı "oyun oynamayı uyumaktan daha çok seviyorum" Bence uyku rutininizi bozmayın bir süre sonra tekrar düzene girecektir. Gördüğüm kadarıyla oldukça bilinçli bir annesiniz ve gayet güzel bir rutin kurmuşsunuz. Büyüdükçe sınırlarını zorlamayı seviyorlar. Biz 13. ay civarı buna benzer sorun yaşamıştık 2 ay kadar sürmüştü ve beni tüketmişti.

Birde rüyaları bir dönem onu çok korkutuyordu. Anlam veremiyor ve ya geceleri çığlık çığlığa uyanıyor ya da uyumak istemiyordu. Sanırm 1,5 yaş civarıydı.

Rutinimizden vaz geçmemek bize çok şey kazandırdı. Her nekadar dönemsel olarak sıkıntılar yaşayıp rutinimiz bozulsa bile tekrar düzene sokma şansımız oldu. Yanımızda uyumaz, yatağına ve yastığına aşıktır, kendi kendine uyumayı öğretmek gibi pek bir sıkıntımız olmadı, hiç sallamadık, doğduğu günden beri odasında yatıyor olmasından dolayı odasını sever ve kendi kendine bile odasın da güzel vakit geçirir vs.

Umarım kısa sürede düzene oturursunuz yeniden

Sevgiler

Hande


tugbat

Yanıtlarınız için çok teşekkürler.
selencem dediğin tavsiyeyi uyguladık. Mesajını okuduktan hemen sonra babası yatırdı. Bu geceye kadar da hep babası yatırdı. Rutinden memeyi çıkardık, bardakta süt teklif ediyoruz. Direnme olayı bitti tamamen, önerin için sağol. Eskisi gibi sakinleşti. Odadan çıkarken ben ayrılınca çok kısa bir tepki veriyor ama sonra yatağını istiyor. Önerin için çok sağol.
hande dediğin gibi rutine sadık kaldık, aynı saat, banyo vs. devam ettik. Sanırım sütüm de aşırı az, uyku öncesi belki kim bilir sinirlenip uykusu kaçıyor. Bırakacağız herhalde...
Cevaplamak için Üye ol