geceleri sallanmak,uyku

cagandoruk soruyor: 6

merhabalar arkadaşlar.cok yorgun,uykusuz ve ne yapacağımı bılmıyorum.bebeğim 9. ayına girdi alt dişleri cıkarmıstık 6. ayda ustlerınde 1 i cıktı diğerininde ucu göründü.kaç zamandır uykusunda ağlıyor ve sureklı sallanmak ıstıyor(malesef boyle alıştırdık )dişindendir diye düşünüyorduk ama dişi görünüyor hala ağrı yapar mı bılmıyorum.ne yapmalıyım gece ağrısı vardır diye fitil verdim 2 de sonra uyudu.önerilerinizi bekliyorum lütfen.işteyim suan ve inanın bunları yazmak bıle cok zor geliyor cok yorgunum

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


alpine

Ne yazık ki aynı sorun bizde de var. Bebeğim henüz birkaç günlükken, babannesi sallanmadan olmaz mantığıyla bir beşik getirdi eve. O günden beri orada uyudu bebeğim. Diş sorunu vs. derken bu aya kadar geldik. Ancak artık büyüdü ve oraya sığmıyor. Dün gece ilk kez sabit yatağında uyuttum. Önce rahattı birkaç saat. Saat 2'den itibaren kabus oldu.
Önceden de saat başı ya da 2 saatte bir uyanıyordu ama salıncak sayesinde uykuya geçişi kolay oluyordu. Dün gece kaç dakika pışpışladım her uyanışında bilmiyorum.
Çözümü yoktur eminim, ama bu geçişi kolaylaştıracak öneriler vardır belki?


cagandoruk

alpine aynen yatağından beşiğine koyar koymaz susuyor.şimdi beşiğinde uyutup yatağına koyuyorum.her ağladığında beşiğe tekrar.yok mu bi çözüm  lütfen tecrübeli anneler


AED

yüksek bi ihtimal dişten durmuyorlardır.sonra alışınca devam ediyor.3 yaşında falan anlaşma kolaylaşırsa istediğimizi yaptırırız.bizi anlar yani:)kolay değil.allah sabır versin hepimize.


turkuazz

SEVGİLİ ÇAĞAN,ben de oglumu kucağımda sallayarak uyutuyorum,bizraz daha ağırlaşınca ne yapıcam kara kara düşünüyorum.Öncelikle sakin ol,bu işin mucizevi bir çözümü yok.Kendini yeteri kadar kararlı hissettiğinde ve babası ile de anlaşarak yatır kaldır yöntemini deneyebilirisn belki.
Blogcuanne.com'a git.Kasım ayı yazıları içinde anlatmış kendisi.Bir türlü link veremedim.


Gocebe

Oğlum dokuz aylıktı sanırım ben ferber ve tracy hogg kitaplarını okuduğum zaman.YH,uykuyu emmeyle ilişkilendirdiğinden geceleri 5-6 hatta bazen 7 kez (abartmıyorum) kalkıyordu. O zamanlar Malta'daydık ve yalnızdım. Geceleri uyuyamadığımda gündüzleri de uyuma şansım yoktu. Her gece iki saatte bir emzirmek için kalkmak sonrasında uykuya dalamamak, gündüzleri  de uyuyamamak derken ben YH nin uyku düzenini değiştirmeye karar verdim.Sonuçta YH de kesintisiz uyuyamadığı için uykusunu alamıyordu. Dokuz aylık bir bebek 6 saat süt içmeden uyuyabilirdi. YH acıktığı için değil, geceleri uyandığında süt içmeden uykuya dalamadığı için kalkıyordu, herhangi bir ağrısı olmadığından emindim.Neyse ben bu kitapları okuduktan ve bir kaç anneyle konuştuktan sonra bu yöntemler ışığında kendi yöntemimi uyguladım. Kitaplarda yazılan şeyleri YH ye uygun hale getirdim. Bu anlamda tracy hogg yöntemini uyguladım dersem daha doğru olur sanırım. 

Ben bu kararı aldım almasına da eşim kitapların hiçbirini okumadan bana karşı bir çıkış yaptı. Ve YH ye bunu uygulamaktan vazgeçtim. YH yine benim yanımda geceleri sütünü içerek keyif yaparak mışıl mışıl uyumaya devam etti.. Bu durum uykusuzluğun dışında çok keyifliydi elbette. Gece boyunca ona sarılmak, koklamak, minicik parmaklarını yanağımda hissetmek...

Bu durumua alışmışken bir gün eşim isyan etti. Üzerine geceleri süt içmekten dolayı YH nin dişleri çürümeye başladı. Ve eşim daha önce YH nin uyku düzenini değiştirmeye çalıştığımda bana karşı çıkmasından dolayı  pişman oldu.Çünkü Malta'da ve Roma'da gittiğimiz iki doktor da benim yaptığımın doğru olduğunu söylediler. Tam olarak ferber ya da tracy hogg uygulamadım. Dediğim gibi okuduklarımın ışığında YH nin kendi yatağında süt içmeden uyumasını sağlamaya çalıştım. Kitaplarda denildiği gibi üç gün de olmadı tabii. Geceleri süt için kalktığında ağlamasın diye onu saatlerce kucağımda gezdirerek uyuttum. 2.5 hafta sürdü bu süreç ama sonunda başarılı oldum. 


Eğer siz de bebeğinizin  gece uyanmalarının dişten ya da herhangi bir ağrıdan kaynaklanmadığından sadece ayakta sallanarak uyumaya alıştığı için kalktığından eminseniz oğlunuzun uyku düzenini değiştirebilirsiniz. Dediğim gibi ben oğlumu zannedildiği gibi ağlatarak uyutmadım. Ağlamasın diye geceleri saatlerce kucağımda gezdirdim. İlk denemem de ayrı bir odada  ikimiz için yer yatağı yaptım. Bunun işe yaramadığını görünce ayrı bir odada kendi yatağında uyumasını denedim. Ama bundan da sonuç alamadım. Şimdi bizim odamızda kendi yatağında bazen sırtını sıvazlayarak bazen de ayağımızda sallayarak uyutuyoruz. 

Ama çocuk bu sonuçta bir canlı, nefes alan, düşünen, büyüyen, en önemlisi değişen... Diş çıkarabilir,  gündüz çok uyumuş olabilir, işten gelen babasını özlemiş olabilir,...  bu yüzden  her zaman uyuduğu saatte uyumak istemez ya da severek yediği bir yiyeceği yediremezsiniz. Kuralları o koyar. Bize düşen sadece onu anlamaya çalışmak ve ona tabii olmaktır.cagandoruk

arkadaşlar hepinize cok teşekkür ederim önerileriniz için,cok yoğun olduğumdan cevap ayzamadımCevaplamak için Üye ol