Ted ankara / sınav koleji /nesibe aydın?

personal_22 soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar,

2014 doğumlu kızım için okul arayışındayız. Bu sene okul arayışına giriştiğimizde aklımda olan okullardan başka bir yöne doğru kaymaya başladım çeşitli sebeplerle.

TED her zaman bir alternatif ancak kura ile alacak ve kura nerdeyse haziran ayında, belirlenen tarih okul seçimi için geç bir zaman. Diğer taraftan eşim TED'li olmasına rağmen benim kadar istekli değil.


Kağıt üzerinde Sınav Koleji Bilfen'den sonra tercih edilebilecek okullar listesinde üstte yer alıyor gibi ama tarif edemediğim içime sinmeyen birşeyler var.

Nesibe Aydın; eğitim kalitesi hakkında çoğu kişi çok iyi şeyler söylüyor ancak sorun çocuğun başarılı sınıflamasının biraz altına düştüğü vakit başlıyor anlaşılan. Acımasız bir profilleri var.


Bu konuda deneyimlerinizi/izlenimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


simdiokulluolduk_

merhaba Nesibe Aydın, akademik programı,   ingilizce eğitimi  ve kurumsal kültürü nedeniyle sözünü ettiğiniz diğer okullarla kıyaslanabilir bir okul değil naçizane deneyim ve gözlemlerime göre, çok da önermem açıkçası.  sınav koleji bilfen'in sistemine yakınsamaya çalışıyor ama fiiliyatta durum nedir bilmiyorum,  yalnız gönderenler Ingilizce eğitiminin çok iyi olduğunu söylüyor


personal_22

simdiokulluolduk_ cevabınız için çok teşekkür ederim. İnanın okullar konusunda fikir sorup araştırırken özellikle belli okullarda - en çok da Nesibe Aydın ve Ted, ciddi bir kutuplaşma söz konusu.

Bu iki okulun ciddi anlamda fanatikleri ve yılmaz savunucuları olduğu gibi sizin Nesibe Aydın için kurduğunuz cümlelerden anladığım kulvar dışı olduğunu düşünenler de oldukça fazla.

Ve ne ilginçtir ki konu Sınav Koleji'ne gelince nerdeyse hiç olumsuz eleştiri duymamış olmam bir tesadüf mü diye düşünerek daha da fazla üstüne gitmeye çalışıyorum. Hiç mi memnun olmayan yok bu okuldan meraktayım.

Benim kişisel görüşüme gelecek olursak elbette henüz çocuğum bu okullardan birinde değil ancak izlenim olarak edindiğim; Bilfen, Sınav, Nesibe Aydın ayrı vaatler zincirinin bir parçası iken, TED tamamen başka bir kulvarda olan bir okul. Eğitim merkeziyetçi değil bana göre diğer okullardan ayıran temel özellik bu. Bilfen'in ingilizce konusunda ezici bir üstünlüğü varken, araştırmalarımın başında TED'in Bilfen'e en yakın olacağını varsayım olarak kabul etmiştim örneğin, aksine imkan vermiyordum. Ancak Bilfen haftada 25 saat İngilizce derken, TED de bu rakam yalnızca 8 saat ile sınırlı. Sanırım Nesibe Aydın'da da 10-11 saat İngilizce söz konusu.

Henüz yüz yüze Nesibe Aydın ile görüşmedim, haftaya alınmış bir randevumuz var. Ancak Sınav ile birebir görüştüm. Bana aktarılan belki çoğu kişinin de bildiği şeylerdir zira çevremde çocuğu devam eden ailelerden söylenenleri teyit etme şansım oldu.

Öncelikle ben çocuğumu bir okula vereyim üniversiteye kadar orda okusun düşüncesinde olan biriyim.

1. 2014 doğumlular 5 yaş, 2013 doğumlular 6 yaş sınıfı olarak geçiyor.
2. bu iki sınıfta haftada 18 saat birebir İngilizce dersi var. Ancak onun dışındaki her derste de 1 Türkçe bir İngilizce konuşan öğretmen olmak üzere sürekli 2 ana öğretmen var.
3. Anaokulunda Bilfen aksine  özellikle okuma yazma öğretme çabaları yok, ama çoğu öğrenci kendi kendine öğreniyor dediler
4. Günde 10 saat ders var, bu bazi anne babalara itici geliyor farkındayım, ama benim gibi mesaisi 18:30'da biten bir anne için çok büyük bir nimet, zira aksi durumda da etüte kalması gerekecekti, ayrı para verme durumu olacaktı.
5. Handikap bana göre, cumartesi günleri de okul olması. Anaokulu için zorunlu değil, ilkokuldan itibaren zorunlu ancak ilkokulda olup dilekçe veren belli veliler oluyormuş ve hafta sonu çocuklarını yollamıyorlarmış. Diğer taraftan hafta sonu aslında ders yok ama sosyal kültürel sportif faaliyet odaklı bir çalışma mevcut. Böyle bir çalışma olmasa ben zaten kendi çocuğumu çeşitli sportif aktivitelere götürmüş olacaktım bu da başka boyutu.
6. ilkokul sonuna kadar sınıflarda 2 öğretmen var, biri Türkçe biri İngilizce konuşuyor.
7. (Benim için problem olan bir diğer şey) ilkokulda bile test sistemi üzerinden gidilmesi. İlkokul çocuğuna ne testi yapılıyor nasıl yapılıyor bilmem ama durum bu.


Ben çocuğu yarış atı gibi koşsun hayatı sınav olsun istemeyen bir anneydim aslında ama bu okulla görüşürken bana kurulan cümleleri aşağıda ifade etmeye çalıştım.

"sınav stresi her çocuğun basında olan bir durum. Çocuğunuzu özel bir eğitim sistemine yöneltip yurtdışında okuması garanti gözüyle bakmıyor iseniz bütün çocuklar üniversite sınavına (ya da okul değişikliği düşünenler için eski adı ile TEOG'a) girecekler. Hepsi bu sınav ortamını tadacak. Diğer bazı bilinen okullar sınav odaklı eğitim vermiyor doğru ama biz veriyoruz. Bu da şu anlama geliyor. Çocuğunuzun sınav sürecini, stresini, çalışma programını biz sırtlıyoruz; ancak sınav odaklı bir okula vermediğiniz durumda bu süreci "siz (aile ve çocuk)" birlikte sırtlamak durumunda kalacaksınız. O zaman da okulun ayrı programı, kurs dershanenin ayrı programı çok daha yıpratıcı bir süreç anlamına geliyor."

8. okulun üniversite sınavı ortalaması oldukça yüksek, ve bu oran sadece "herhangi bir" üniversiteye yerleştirilmiş çocuklara ait oran değil, gerçekten hatrı sayılır okullara yerleşmiş bu çocuklar.

9. Okul çocuğa bir vizyon katar mı? Şüphelerim var.


neval689

MERHABA, SINAV KOLEJİNİN ANAOKULU BODRUMDA YER ALIYOR NACAK İLERLEYEN SINIFLARDA ARAŞTIRDINIZ MI BİLMİYORUM AMA, HAFTASONU YARIM GÜN GİDİLİYOR, BRANŞ LAR İÇİ KURSA GİDİLİYORSA ÜCRETSİZ, BİLFEN GEREKSİZ PAHALI SADECE ÇOCUĞUN ZEKASINA ÖNEM VERİYOR, HİÇ GİDİP GÖRDÜNÜZMÜ BİLMİYORUM AMA ZATEN BİRAZ DOYMUŞ HAVADALAR EN AZINDAN BİZE OYLE YAPTILAR DİYİM , NESİBE AYDIN BİLFENİN BİRAZ DAHA SOSYALI GİBİ GÖZÜKÜYOR BİNAZI İNCEK İÇİN SÖYLÜYORUM ÇOK ESKİ, TED HAKKINDA DENEYİMLİ OLDUĞUNU BİİYORUM HİÇ LİSTEMDE OLMADI EVE ÇOK UZAK OLDUĞU İÇİN VE ÇOK KALABALIK, BENİM BİLDİKLERİM BUNLAR


macar

Gerçekten karar vermek çok güç. 


faika2

Merhabalar,

söz konusu üç okulda da kızım hiç okumadı ancak arkadaşlarımdan ve ziyaretlerimden edindiğim kadarıyla Nesibe Aydına verenler çok memnun, çok eziyetli bir okul eğer çocuğumun bu kadar üstüne gidilmesine gerek yok diyorsanız zaten vermiyorsunuz. Çocuğu orada okuyanlar mutlu çünkü bu ülkede  yaşıyorsak sınav gerçeğinden kaçınamayız. Bu yüzden çocuğumuzu sınavlara en iyi şekilde hazırlamak zorundayız gibi bir fikirle yollarına devam ediyorlar.

Sınav kolejine verenler de çok mutlu. Kolejin herhangi bir  kesime hitap ediyor gibi görünmemesi, İngilizce eğitimin iyi verilmesi yerinin merkezi olması, sosyal imkanlarının da yeterli olması  memnun edici. Ama sınav kolejinde beni de rahatsız eden birşeyler var. Gidip görüşmeme ve çok bariz bir olumsuzluk görememe rağmen ısınamadım.

TED koleji çok farklı. Fanatikleri var. Dil eğitimi iyi. Son derece kendine güvenli. Kapıda velilerin sıralandığı kalabalık bir okul. Eğitiminin kötü olduğunu zannetmem. Çocuğu okuyan arkadaşlarım mutlular memnunlar.

Bilfen de kapalı bir kutu. Ben ziyarete gittiğimde bunalmıştım içerde. Tamam herşey çok güzel görünüyor ama  bana boğucu gelen bir tarafı var. Ayrıca gereksiz pahalı. 

Bence bu okulların eğitim kalitesi ve dil eğitimi bakımından birbirinden çok da farkı yok. Aralarında seçim yapmak için diğer faktörlere bakmak gerek.

Butik bir okul mu tercih ediyorsunuz büyük bir okul mu? Okula gittiğinizde herkes çocuğunuzu tanıyor mu olsun yoksa arada kaynasın kaybolsun mu? Yönetim ile istediğinizde hemen iletişim kurabilmeyi, öğretmenlerle daha rahat iletişim kurabilmeyi mi istiyorsunuz yoksa bir sürü prosedürle randevu alarak görüşebilmeyi mi? Çocuğunuz erken saatte servise binip gitsin ve akşam servisle eve gelsin. Ben okula her gün gitmeyeyim velilerle de mesafeli olayım çok haşır neşir olmayayım mı diyorsunuz yoksa tam tersi mi? Okulda her sene çocuklar tekrar karılsın ve öğretmeni değişsin mi yoksa hep aynı sınıf öğretmeni ile mi okusun? Dördüncü sınıfta branş öğretmenleriyle mi devam edilsin yoksa sınıf öğretmeniyle mi devam etsin? 

Biz üç tane okul değiştirdik ve tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki aslında bu faktörler çok önemli ve seçimlerimizi ve memnuniyet derecemizi etkiliyor. Ben kızım için butik bir okul seçtim. Çok iyi anlaştığı idealist bir sınıf öğretmeni, 20 kişilik bir sınıf, sınıfta çocukların yaşları birbirine çok yakın. Seviyeleri de birbirine yakın. Kızımı servise vermiyorum kendim getirip götürüyorum. Bu sayede velilerle belli düzeyde iletişimim var. Okul yönetimiyle çok sık sohbet etme imkanım var. Okul ikinci evimiz gibi oldu. Öğretmenlerle istediğimde rahatlıkla iletişim kurabiliyorum. Fabrikalaşmamış bir okul. Her sene sınıflar karılmıyor, öğretmen değişmiyor. Kızımı okuldaki tüm öğretmenler tanıyor. Bir üst sınıfa gidip ders anlatmışlığı var. Okulda herşey dörtdörtlük mü hayır değil.Ama benim içim bu şeklide rahat en azından ilk okul için. Kızım birgün çok hastalanmış ateşlenmiş hemşire ateş düşürücü vermiş almaya gittiğimde Müdür Beyin odasında deri koltuk da üstü örtülmüş uyuyordu mesela.

ama ortaokulda tercihlerim değişecek bende ortaokul için arayış içindeyim. Ama buradaki okullardan üçünü de düşünmüyorum. Aklımda Çayyolu Bahçeşehir koleji ve Ayşe Abla Koleji var. Bence çocuklarımızın her okul seviyesinde ihtiyaçları farklı bu yüzden anasınıfından başlayıp lise sona kadar aynı okula gitmek zorunda değiller. İlkokulda daha butik bir okulda iken orta okulda daha büyük imkanları daha fazla daha profesyonel bir okula devam edebilirler. 

Tabi herkesin tercihleri farklı. Umarım faydalı olabilmişimdir. 
ankarali34

bahsedilen kolejlerden aldığınız fiyat bilgilerini de paylaşabilir misiniz acaba?

okul seçimi zor bir süreç, ben de il değişikliği nedeniyle 2. sınıf için okul arıyorum. Batıkent civarında bildiğiniz okul var mı acaba? yoksa illa ki servisle uzak yerlere mi göndermeliyim?

@Faika2 sizin kızınız hangi okulda acaba? 


personal_22

merhaba biz uzun gitgellerin ardından Nesibe Aydın'a kayıt yaptırdık. Umarım tüm çocuklarımız hakkında hayırlısı olur.


archi1981

Merhabalar,

Ben de oğlum Nesibe Aydin umitkoy okuluna kayıt ettirdim. Okul secimi zormuş.Hala da gel gitler yaşıyorum.mummymelo

merhaba, ben de dün ted koleji ile görüşme için randevu aldım cumartesi günü için. ilköğretim kısmı için görüşeceğiz fakat sonrasında lise giriş ve üniversite sonuçlarını görünce hayal kırıklığına uğradım. şu an randevuya gitme konusunda bile kararsızım, ne olmuş bu okullara böyle anlamıyorum


Aarchi

faika2 sız hangı ilkokula gonderıyorsunuz su an?Cevaplamak için Üye ol