Ağlamasın diye her istediğini vermelimiyim?

nilgunontas soruyor: 4

15 aylık bir oğlum var.Parmağıyla gösterdiği herşeyi vermemi istiyor,vermeyince ağlıyor.Her istediğini vermelimiyim?Hayırı birşekilde öğretmek için erkenmi?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayseculll

erken değil aslında. hayırı bilmeli ama bunu ağlatarak öğretmekde pek doğru gelmiyor. dikkatini başka birşeye çekebilirsin. mesela '' o olmaz ama bunu alabilirsin, bak ne kadar değişik şu özellikleri var'' gibi açıklayıcı cümlelerle o istediğinin ona verilmemesininde sebepleri olduğunu düşündürmek hatta bunu da açıklamak gerek.


selencem

Ben cok fazla hayir dememekten yanayim. İstedigi şey tehlikeli değilse veriyorum. Fark ettim ki çok hayir denirse anlamini kaybediyor. Mesela bicak istedi, tabi ki vermiyorum. Cok net "hayir o tehlikeli" diyorum. İstemeye devam ederse, onun yerine kasik verebilirim ya da arabalarinla oynayabiliriz gibi 2 secenek sunuyorum. Eger onlari da istemez ve bagirirsa veya aglarsa, bicakla oynayamazsin, sinirin gecince baska oyun oynariz diyerek sakince bekliyorum. Eger goz goze gelmezsek ve ben 1-2 adim uzaklasirsam 2-3 dk.da toparliyoruz.


gokalpileseyrialem

Nilgün ben bu HAYIR olayına daha 9. ayda takılmıştım.Bilhassa eşyaların yerlerini dahi değiştirmeyen ve bebeğini hiç incitmeden büyütmeyi başardığını idda eden annelerin üzerimde yaptığı psikolojik baskı ayyuka çıkmış ve ben kötü annemiyim takıntıları yaşamaya başlamıştım ki aklımı başıma topladım belki sorunun tam cevabı olamasa da bebeğe HAYIR kavramını öğretmekle ilgili düşüncelerim ve ilgili uzman görüşleriyle ilgili bir makaleyi http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/05/9-aylk-bebek-gelisimi-1.html buradan okuyabilirsin.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili düşüncelerimi yazdığım bir blogum var.Faydasını göreceğin başka yazılar olabileceğini de düşünüyorum sevgiler...


CokBilmis

Ben kişisel olarak "hayır" kelimesini çok az kullanıyorum. Eğer hayati tehlike yaratacak bir şey değilse veya kırıldığında üzülmeyeceksem veriyorum. Vermek istemediğim bir şeyse sadece hayati tehlike durumu yaratacaklar için "hayır "kullanıyorum, diğer eşyalar için vermeme sebebimi izah ediyorum "Bu vazoyu çok seviyorum ve kırılmasını istemiyorum. Bu nedenle veremem. Ama istersen şu kırmızı vazo senin olabilir" gibi mesela...Cevaplamak için Üye ol