henüz kreş yaşında olmayıp evde bakıcı eşliğinde olana bebeğiniz için domuz gribi aşısı yaptırmayı düşünen var mı aranızda ?

hasibebiricik soruyor: 7

kızım 11 aylık , henüz seçebildiğimiz kişlerle sosyal iletişim içersinde olduğundan  domuz gribi aşısı gerekli midir * bulaşma şansı nedir *diye düşünmekteyim ,olsak mı olmasak mı ????

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


osman

Bebeğimiz 14 aylık. Günlerini evde bakıcısıyla birlikte geçiriyor. Her gün mutlaka hava almaya çıkıyor. Yine bakıcısının gözetiminde ve başkalarıyla temas kurmadan tabii ki. Hayatı gayet izole...
Ama biz? Annesi ve ben her gün işe otobüsle, metroyla yüzlerce insanla adeta kucak kucağa ve daracık ortamlarda aynı havayı soluyarak gidip geliyoruz. Ya ona virüs taşırsak korkusu hergün aklımızda. Önlemler tıp laboratuvarı seviyesinde. Toplu taşıma araçlarında maske kullanılıyor, ayakkabılar kapının önünde çıkıyor, üst baş değişip komple yıkanmadan, kucağınıza atlamak için çırpınan yavrunuza dokunamıyorsunuz. Mesaiden sonra oğlumuzu öpmek sarılmak için sabırsızlanırken bir de yoğun hijyen mesaisi yapıyoruz. Bu paranoyayla nereye kadar??? Aşının çıktığı ilk gün yani dün oğlumuza aşı yaptırdık, rahatladık.


Allegro

merhaba hasibebiricik ve osman bey..aynı soru ile mücadele ediyorum.Oğlum evde bakıcıyla ve bizden başka biriyle iletişimi yok.
Öte yandan bakıcının çıcukları okula gidiyor bizler işyerine..taşıma ihtimalimiz çok yüksek.
Eşim yaptıralım diyor,doktorumuzda öyle ama ben hala karar verebilmiş değilim.
Osman bey,
Aşıdan sonra oğlunuzda bir etki gördünüz mü öğrenmek isterim.


osman

Tan'da herhangi bir etki gözlemlemedik. Benim başım dönüyordu ama o hayatından memnun oyun oynuyordu.


hasibebiricik

zatüre aşısı olması yeterli diyen doktorlar da var çevremizde?? 12. ayında zatüre aşısı olacağı için sanırım grip aşısı yaptırmayacağım ?


osman

Zatürre aşısının H1N1'in yolaçtığı zatürrede etkili olmadığını söyleyen bilimadamlarını dinlemiştim. Bu konunun dibi yok. Dünya aylardır konuşuyor. Biz de burada bir yere varamayız sanırım. Kişisel açıdan sizi rahat ettirecek kararı almanız önemli. Aklınızda soru işareti bırakacak bir adım atmamak daha doğru sanırım.
Teşvik için değil örnek için söylüyorum; Biz aşı olduktan sonra tüm soru işaretlerini arkamızda bıraktık.


hasibebiricik

haklsınız en önemli şey karar verebilmek , kararsızlık ve de spekülatif hikayler bu dönemde insanı çok yoruyor ,evlatlarımızla sağlıklı ,mutlu bir kış geçirmek temennisiyle...


hande

Bizim oğlumuzda evde bakıcısıyla ama bakıcımız hergün belediye otobüsüne biniyor ve kendi çocukları da okula gidiyor. bizler zaten işe gidiyoruz??? biz yaptırdık

http://www.kitubi.com/2009/11/20/A%c5%9f%c4%b1y%c4%b1OlmayaNas%c4%b1lKararVerdikHandeVersiyonu.aspxCevaplamak için Üye ol