bebeklerde yüzüstü uyuma

Aysegul_ soruyor: 10

Oğlumun uykuları 10 gündür çok bozulmuştu, gündüz maksimum 45'er dakikadan 2 kez uyuyor gece de saat başı uyanıyordu. Dün ilk defa kendiliğinden yüzükoyun uyudu ve gündüz deliksiz 3 saat uyudu :) gece de sadece 2 kez emmeye uyandı. bugün de yine yüzükoyun uyuyor. ben çok sevindim bu duruma demekki sırt sütü yatmak istemiyor artık ondan uyumuyormuş dedim ama kayınvalidem korkuttu beni nefessiz kalır aman dikkat et sık sık kontrol et diye. ben 3 4 aylıktan itibaren artık bebekler kendilerini kurtarabilir diye biliyorum, zaten kafasını kendi kendine yan çeviriyor. zaten bunun kontrolü de olmaz ki her daim başında olmak lazım öyle bir tehlike olsa. Sorum 6 aylık bebeklerin yüzüstü uyuması nefessiz kalma açısından gerçekten de risk içeriyor mu? Bilginiz var mı?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


ilal

eğer bedenen dönebiliyorsa artık yok...bu kezde düşme tehlikesi var ama:)


iptal_uye

benim kızım yaklaşık 6 aylık olana kadar kesinlikle yüzüstü yatmadı. hatta göğsümde bile yatmadı. ama sonradan ne olduysa oldu bir keresinde kucağımda uyudu yatağına yatırırken yüzüstü dönmek istedi ve o gün bu gündür sürekli yüzüstü uyuyor. sayılıdır sırtüstü uyumaları. çok da rahat görünüyor :)) sıkıntı olacağını sanmam.


Aysegul_

teşekkür ederimm :) bizimki park yatakta yatıyor kenarları yüksek hanüz düşme tehlikesi yok çok şükür sırtüstündne yüzüstüne dönüyor ama öyle kalıyor henüz yüzüstünden tekrar sırtüstüne dönmedi. elenche aynan benimki de düne kadar hiç yüzüstü yatamıştı hiç kıpırdaman  hem sırtüstü uyurdu kucakta da uyumazdı. yüzükoyun uyuyanları duydukça şaşırırdım dün bizim için önemli bir gün oldu :) hiç kontrol filan etmiyordun değil mi ?


iptal_uye

hiç sıkıntı duymadık Ayşegül. o kadar rahat görünüyordu ki. zaten rahatsız olduğunda kıpırdanır ya da ağlar. bence rahat ol.


Loxodonta

Benim kızım son 1-2 aydır yüzüstü yatıyor. Uyuduğunda yan yatırsam bile kendisi yüzüstü dönüyor. Bazen kolu altında kalıyor, çok ters şekillere giriyor ama her seferinde kendini kurtarıyor. Hele boğulma ya da nefes alamama gibi bir sorun hiç yaşamadık.selencem

Benim oglum 40 gunlukten sinra hep yuzukoyun uyudu. Kim ne derse desin takmadim. Gazli bebek baska turlu gunde toplam 5-6 saat uyuyordu. Siz hic 24 saatin sadece 6sinda uyuyan yenidogan gordumuz mu? Ustelik uyuyamadigi icin de kalan zamanlarda agliyordu! Bir gun yuzukoyun yatirtti kayinvaldem ve uyudu! Artik gazi azaldi ve sirtustu de uyuyor ama zaten kafalarini cevirebiliyorlar. Sadece yatak cok sert olmali, burnu gomulmesin.


selencem

Dun aksam yukaridaki cevabimi yazdim ama sinra da icim rahat etmedi. Ben yatiriyorum ama bilinmrsi gereken bir konu var. Yuzukoyun yatmak gece uykusu icin ve siz yanimda degilken kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bilimsel bir calisma yok ama istatiksel bir gercek var. 0-1 yas arasi ani bebek olumleri incelendiginden bu bebeklerin cogunun yuzukoyun yattigi belirlenmis. Bu tarihten sonra ise bebeklerin yuzukoyun yatirilmamasi ogutlenmis ve bebek olumlerinde azalma olmus. Sorun sadece kafasini cevirebilmesi degil. Bir teoriye gore bu bebekler karbodioksut zehirlenmrsi yasiyor. Cunku disari verilen karbondioksitli hava yatakla burun arasunda kalarak tekrar solunuyor. Benim doktorum kesinlikle onaylamiyor yuzukoyun yatirmami ve bari sert yerde yatirin diyor. Bilginize....


iptal_uye

benim de dün gece aklıma geldi, ben hala yastıkta yatırmıyorum kızımı. yatağı sert sayılır, yani ağzının ve burnunun kapanması gibi bir durum söz konusu değil.Aysegul_

ya ben de ani bebek ölümünü düşündüm 1 yaşa kadar oluyor ve yüzüstü yatanlarda daha çok oluyor . yatağı sert olmalı evet üstünde yumuşakça bir ince sergi var onu kaldırayım, yastığı yok neyse ki. ama valla nasıl yatırırsam yatırayım yüzüstü pozisyona kendi geçiyor artık ve gece de böyle uyuyor kontrol etmek mümkün değil ki..


Elsa

bebeginiz donmeye basladiktan sonra dediginiz gibi kontrol etmek mumkun degil.ben ilk bebegimde cesaret edemedim  yuz ustu yatirmaya ama ikinci bebegim bu sekilde daha rahat uyudugu icin hep yuzustu uyudu.birkac hafta oldugunda kafasini saga sola cevirebiliyordu o da beni rahatlatti.Simdi neredeyse yedi aylik ve nasil rahat ederse oyle uyuyor.Cevaplamak için Üye ol